کد خبر: ۴۷۹۰۴
تعداد بازدید: ۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
حسین عبداللهی: وعده‌های انتخاباتی نامزدها به حدی بزرگ و غیر قابل اجراست که صدای برخی از کارشناسان را بلند و موجب انتقاد آنان شد.

به گزارش تجارت امروز، مرور تاریخ انتخابات کشور از سال ۱۳۶۰ تا کنون نشان می‌دهد، همه رئیسان جمهوری گذشته، 2 دوره ۴ ساله زمام امور اجرایی کشور را در دست می‌گیرند؛ بنابراین انتخاب مناسب می‌تواند احتمالا برای 2 دوره یعنی ۸ سال سرنوشت کشور را متاثر سازد و این همان نکته‌ای است که درباره انتخاب صحیح اهمیت دارد.
درواقع با توجه به سنت ۴۰ سال گذشته، چنانچه رئیس‌جمهوری برآمده از انتخابات سیزدهم و چهاردهم نیز، یک فرد واحد باشد، از امسال تا ۸ سال بعد، روند اجرایی و مدیریتی مربوط به قوه مجریه تحت تاثیر انتخاب ۲۸ خرداد امسال خواهد بود؛ حتی اگر رئیس‌جمهوری بعدی یک دوره‌ای باشد نیز در 4 سال مهم پیش‌رو، روندها و مدیریت‌های کشور متاثر از نتیجه انتخاب مردم خواهد بود.

آیت الله العظمی خامنه ای در دیدار تصویری اخیر با نمایندگان خانه ملت درباره وعده‌های انتخاباتی تاکید کرده بودند: «شعارهای غیرواقع بینانه داده نشود. شعارهای غیرواقع بینانه گاهی ممکن است فریب مردم تلقی بشود. با توجه به امکانات کشور و واقعیات کشور باید شعار داد؛ وعده داد و چه کرد. این جوری باید عمل کرد.

* محور سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره برنامه‌های انتخاباتی نامزدها

آیت الله العظمی خامنه ای گفتند: بیان راه‌حل‌های عینی و واقعی درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در برنامه‌های انتخاباتی نامزدها» عامل اصلی در افزایش انگیزه مشارکت در انتخابات خواهد بود، با توجه به شرایط خاصی که در انتخابات این دوره به واسطه ویروس کرونا و برخی معضلات به چشم می‌خورد، داشتن برنامه و ارائه راهکارهای غیرتخیلی و عملیاتی، نه تنها بر انتخاب درست مردم اثرگذار است، بلکه عامل مهمی در بالابردن میزان مشارکت و انگیزه صاحبان حق رای خواهد داشت؛ برنامه‌ای که نه شعاری و عوام‌گرایانه باشد نه غیرواقعی و ناممکن.

ایشان افزودند: نامزدها و تیم مشاوران آنان، بهترین تبلیغ را باید در تدوین و ارائه برنامه‌ها و سیاست‌های اصلی اجرایی خود قرار داده و با رعایت موازین علمی و عملی، تلاش کنند به‌جای کلی‌گویی‌های بی‌ثمر، برخی از مهمترین جزئیات هدفگذاری‌ها و راهکارهای خود را به جامعه عرضه کنند.

نکته مهم دیگر در سخنان رهبر معظم انقلاب، تاکید بر تمرکز نامزدها بر موضوع‌هایی همچون بیکاری جوانان، معیشت طبقات ضعیف و مافیای واردات بود که حائز اهمیت است.

بدیهی است که بسیاری از حوزه‌های مختلف داخلی و خارجی اعم از فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی ورزشی در شمار مشکلات پیش روی دولت آینده است؛ اما آنچه اهمیت دارد اولویت‌هاست. کرونا و تحریم باعث شده است اقشار بزرگی از مردم دچار مضیقه‌های مالی و معیشتی شوند که نخستین وظیفه دولت آینده، رفع آنها با سیاست‌های کارشناسی و علمی است. چنانچه رهبر معظم انقلاب هم اشاره کردند نامزدها باید برنامه‌ها و راه‌حل‌های خود برای حل مشکلات اقتصادی را به مردم ارائه و آنها را قانع کنند که توانایی حل مشکلات اقتصادی را دارند.

محسن رضایی: من به صحنه آمده‌ام تا گفتمان شبکه نفوذ را خنثی کنم. 

 • وظیفه من به عنوان یک سرباز حضور در میدان و بسیج نیروهای وطن‌دوست و جوان‌های انقلابی است.
 • برای دراز مدت، کانونی از سهام‌داران خرد به وجود خواهیم آورد. بیمه‌ای هم برای سهام‌داران به وجود می‌آوریم تا آنان را پشتیبانی کند.

مهرعلیزاده: ورشکستگی آبی را به رسمیت بشناسیم

 •   باید مشوق‌های صادراتی به‌ویژه درباره حفظ بازارهای صادراتی در کشورهای همسایه قرار دهیم.
 • مدرنیزاسیون کشاورزی، باید یکی از اولویت‌های دولت آینده برای حل این مشکل باشد.
 • عمده مشکلات امروز کشور ناشی از سیاست های کلان است

رئیسی: فضای مجازی را رونق خواهم داد

 • پایان روابط فساد انگیز و جریان رانت‌خواری در همه حوزه‌ها به همه دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.
 • همه کسانی که می‌خواهند با دولت مردمی کار کنند بدانند که این دولت، دولتی ضد فساد است.
 • انقلاب ما برای اجرای عدالت بود ولی در اجرای عدالت عقب‌ماندگی داریم.

همتی: فیلتر اینستاگرام یعنی بازی با زندگی مردم

 • آمده ام حکمرانی اقتصادی و ریل گذاری اقتصادی را اصلاح کنم اما باید وفاق و تعامل در کشور ایجاد کنیم.
 • تعامل، از خانه تا جهان» شعار دولت من است. 

جلیلی:  هر ایرانی باید سهم انرژی برابر با دیگری داشته باشد

 • بهترین کسی که می‌تواند فضای انتخابات را مدیریت کند خود مردم هستند.
 • نامزدهای انتخاباتی باید برنامه های خود را در معرض آزمون مردم قرار دهند.

زاکانی: مردم نقدینگی خود را به سمت بازار سرمایه سوق دهند

 • بهبود ⁧‫معیشت‬⁩ و رفاه با حرف و توئیت اتفاق نمی‌افتد
 • رشد اقتصادی تقریبا صفر، کاهش ۳۵ درصدی درآمد سرانه خانوار، تورم ۵۰ درصدی و فاصله ۱۶ برابری درآمد دهک‌های بالا و پایین بوده است.
 • بعد از جنگ جهانی دوم تا امروز، جهان آماده نظم پذیری جدید نبوده است

قاضی‌زاده هاشمی: ۴۸۵ پایتخت در کشور ایجاد می‌کنم

 • فردی که خود را آماده برای کاری نمی‌داند نباید نامزد شود و شرعا آمدن آن فرد حرام است و فردی می‌تواند نامزد شود که بداند اصلح است.
 •  کشور را به ۵۰ قسمت تقسیم می‌کنیم و ۵۰ مدیر زنجیره‌ای خواهیم داشت.
 • رئیس جمهوری نباید با ناکارآمدسازی کاری کند که مردم تلقی کنند که سیستم ناکارآمد است. 

انتهای خبر// ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری