کد خبر: ۴۷۹۰۵
تعداد بازدید: ۹۷
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد:
مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در 5 سال گذشته مجموع صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به عراق ۱۱ میلیارد دلار بوده که ۳.۷ میلیارد دلار آن متعلق به گروه میوه و تربار بوده است.

به گزارش تجارت امروز، فرزاد پیلتن اظهارداشت: از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹، حدود  ۳۰ درصد از کل صادرات ایران به عراق را محصولات کشاورزی و صنایع غذایی شامل میوه و تربار، صنایع تبدیلی، محصولات لبنی، شیرینی و شکلات و فراورده‌های غلات، محصولات حیوانی، خشکبار و گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی تشکیل که میوه و تره‌بار بیشترین حجم از این گروه به خود اختصاص داده‌ است.

وی ادامه داد: در این مدت، با وجود شکل‌گیری روند تولید این نوع محصولات در عراق و اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای در زمینه واردات برخی از کالاها توسط دولت عراق، محصولات صادراتی ایران در بازار محصولات کشاورزی و صنایع غذایی این کشور توانسته به حضور پررنگ خود ادامه دهد.

پیلتن تاکید کرد: میوه ها و سبزی‌های تازه، گوجه فرنگی، سیب درختی، هندوانه، سیب زمینی، پیاز، خیار و کیوی به ترتیب مهمترین محصولات صادراتی ایران به عراق در بازۀ زمانی مذکور بوده است.

برای بررسی بیشتر کالاهای صادراتی کشاورزی ایران به عراق نشست میز کشوری ۱۸ خرداد  با حضور نمایندگان نهادها و دستگاه‌های دولتی و خصوصی ملی و استانی و فعالان در صادرات محصولات کشاورزی کشور مانند وزارت جهاد کشاورزی، گمرک، سازمان استاندارد، اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، اتحادیه‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی و وزارت امورخارجه در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌شود.

بر اساس آخرین اعلام گمرک، در اردیبهشت امسال ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالای صادراتی و وارداتی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۶.۶ درصد و ۳۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

در این میان عراق با 3 میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش ۹۵۳ میلیون دلار در مقام دوم در میان پنج کشور نخست صادراتی قرار گرفته است.

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری