کد خبر: ۴۷۹۳۵
تعداد بازدید: ۸۷
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۲
سخنگوی شورای نگهبان گفت: در قانون انتخابات ریاست جمهوری "احراز صلاحیت" مطرح است و کسانی که نام نویسی کرده اند باید احراز صلاحیت شوند اما مطلبی با عنوان "رد صلاحیت" در این انتخابات وجود ندارد.

به گزارش تجارت امروز، عباسعلی کدخدایی افزود: در انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی هم "احراز صلاحیت" و هم "رد صلاحیت" مطرح است لذا در آنها شکایت رد صلاحیت شدگان قابل رسیدگی است اما در انتخابات ریاست جمهوری کسانی که احراز صلاحیت نمی شوند، زمینه ای برای شکایت آنها وجود ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز در سخنانشان به این مهم اشاره کردند.

وی ادامه داد: افرادی که صلاحیتشان در انتخابات ریاست جمهوری احراز نشده به معنای بی صلاحیتی آنان نیست بلکه شورای نگهبان نتوانسته صلاحیت آنان را تشخیص دهد لذا "رد صلاحیت" برای افراد ثبت نام شده انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان که به عنوان پاسدار دین و احکام اسلامی و قانون اساسی معرفی شده است، جایگاه عالی و رفیعی دارد و از همان ابتدا مورد حمایت امام راحل و رهبر معظم انقلاب بوده است.

او افزود: ایشان همچنین ضمن تشکر از احساس مسئولیت نامزدهای احراز صلاحیت نشده در انتخابات ریاست جمهوری بر تفاوت اساسی بین انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری با انتخابات ریاست جمهوری تاکید کردند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: این نهاد همیشه مورد اعتراض بوده است، پیامکهایی داریم که افرادی علاقه دارند فلانی نامزد انتخابات شود، در مجموع پیام هایی له یا علیه افراد در انتخابات داریم، مطالب برخی از افراد نیز در این پیامکها ممکن است درست باشد، عده ای از سر دلسوزی در مشارکت در انتخابات مطالبی می گویند، در مجموع اعتراض ها یک شکل و یکجور نیست.

وی گفت: در انتخابات مجلس یازدهم ۵۲ درصد از مسائلی که در میزان مشارکت تاثیر داشت، مسائل اقتصادی و ناکارمدی مسوولان و عدم تحقق وعده هایشان بود که رهبر انقلاب نیز در سخنانشان به درستی آن را تبیین کردند.

کدخدایی افزود: در انتخابات مجلس یازدهم ۷۵ نفر رد صلاحیت شدند اما ۱۱۷ نفر از کسانی که تایید صلاحیت شدند، نتوانستند رای مردم را به دست آورند، این مهم تقصیر شورای نگهبان یا تاثیر این نهاد بر انتخابات نیست، اختلاف سلایقی وجود دارد که علت اعتراض ها را تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب عامل اصلی در جلب مشارکت مردم در انتخابات را کارآمدی مسئولان می دانند، ملاک مردم برای رای دادن به افراد، جریانهای سیاسی نیست بلکه نگاه مردم به کارآمدی فرد است که چقدر می تواند مدیریت صحیح داشته باشد و در جهت رفاه مردم گام بردارد، نظرسنجی ها هم همین را می گویند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، مشکل کنونی کشور، اقتصاد و معیشت است و کارآمدی و مدیریت و مدبر بودن و صداقت داشتن با مردم خیلی مهم است، مردم به کسانی که شعارهایی می دهند و نمی توانند عملیاتی کنند، بدبین می شوند، در نظرسنجی ها هم عامل موثر در مشارکت، میزان صداقت مسوولان با مردم نشان داده شده است.

به گفته او حضور مردم در پای صندوق های رای و مشارکت آنان برای همه نظام های سیاسی مهم است، در حوادث مختلف پس از انقلاب، حضور مردم مشکلات را حل کرده است چون مردم نظام را متعلق به خود می دانستند، اگر عده ای برای عدم مشارکت مردم در انتخابات تبلیغ کنند بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب، دلسوز نظام نیستند.

وی افزود: اگر فردی که صلاحیت وی احراز نشده، بخواهد ناراحتی خود را با تبلیغ برای عدم شرکت مردم در انتخابات جبران کند، یک گناه نابخشودنی مرتکب شده است که علاقه‌مندان به نظام آن را نمی توانند تحمل کنند زیرا انتخابات متعلق به ۸۰ میلیون نفر است و مهمترین سلاح نظام در برابر دشمن حضور مردم در صحنه است.

کدخدایی ادامه داد: هجمه به شورای نگهبان زیاد است و امکان پاسخگویی به همه آنها نیست، بسیاری از آنها نیز مبنای درستی ندارند، تلاش می‌کنیم به بخش هایی که ابهام جدی دارند پاسخ دهیم، در انتخابات ریاست جمهوری چون رد صلاحیت نداریم، دلایل عدم احراز هم نداریم که بخواهیم به کسی بگوئیم، اگر ابهامی در پرونده فردی باشد از وی دعوت می کنیم و توضیح می خواهیم، در همین دوره هم به صورت تلفنی یا حضوری مسائل را به برخی از ثبت نام شدگان توضیح دادیم.

انتهای خبر// ح.ع

بیشتر بخوانید:

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری