کد خبر: ۴۷۹۵۳
تعداد بازدید: ۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: باید از هر امکانی برای حفظ جمهوریت نظام جمهوری اسلامی بهره‌برداری کنیم تا رای مردم به عنوان تعیین کننده محوری برای خود مردم و کشور باشد.

به گزارش تجارت امروز، محسن مهرعلیزاده در کنفرانس خبری که در ایرنا برگزار شد، افزود: همه می‌دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان داده و و تثبیت کند. همه مردم می‌آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست، آینده کشور را بسازند.

وی با ابراز تاسف از اینکه شرایط به گونه‌ای رقم خورد آن فضای سردی که برای حضور مردم در انتخابات رقم خورد و آن هم دلایل متعددی در چندین سال گذشته داشت، رد صلاحیت‌های نامزدهای یک جناح و از طرف دیگر چیدمانی که از طرف نامزدهای جناح دیگر انجام گرفت بر سرمای انتخابات افزود، عده زیادی از این مطلب نگران نشدند و مردم بیش از پیش درخصوص اینکه بخواهند موجودیت خود را نشان دهند، تردید بیشتری برای آنها ایجاد شد.

مهرعلیزاده یادآورشدک اگر شعار انقلاب استقلال، آزادی جمهوری اسلامی بود که هست بر استقلال آزادی مردم و استقلال کشور تاکید می‌کنیم بر جمهوریت نظام و اسلامیت‌آن تاکید می‌کنیم،‌جمهوریت یعنی اعمال نظر مردم هر اراده جمع، گروه و تفکری به هر وسیله با هر زمان بندی و با هر طراحی و مهندسی بخواهد جلو حرکت جمهور مردم را در چهارچوب قانون اساسی برای پیشبرد کشورشان بگیرد محکوم به شکست است.

وی یادآورشد: نرخ ارز از روزی که دولت آقای خاتمی شروع شد نزدیک به ۵۰۰ تومان بود و روزی که رفت ۸۰۰ تومان بود و افزایش یک شبه سه یا چهار برابر نشد. قیمت‌ها کنترل شده، مردم راضی، با همسایه‌ها در تعامل با دنیا در تعامل بودیم.دولت مجموعه سالمی بود اما بعد از آن ما مشکلات وحشتناکی دیدیم که هنوز هم ادامه دارد. برخی از مشکلات امروز هم به آن دوره باز می‌گردد.

او گفت: من قصد تخریب یا عدم حمایت از دولت فعلی را ندارم اما وضعیت اقتصادی امروز علیرغم همه این امکانات ناشی از یک بی برنامگی است، ناشی از به هدر رفتن ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در ۷ سال است، ناشی از عدم وجود برنامه منظم اقتصادی.

مهرعلیزاده اضافه کرد: چندین سال است که مقام معظم رهبری اسامی سال‌ها را به نام تولید داخلی، افزایش تولید داخلی، جهش تولید داخلی، نام‌گذاری کرده و بر آن تاکید می‌کنند و امسال هم رفع موانع تولید را اعلام کردند. کسانی که در زمینه اقتصادی هیچ تجربه ای ندارند و امروز در این شرایط سخت اقتصادی می‌خواهند کشور را تحویل بگیرند چه می‌کنند؟

وی ادامه داد: آنهایی که می خواهند در یک شب یا دو شب بازار بورس را درست کنند، آنهایی که می‌خواهند فساد را ریشه‌کن کنند، اصلاً از مفهوم کمی اقتصاد چیزی را بلد هستند بعضی‌ها ممکن است استاد دانشگاه باشند در زمینه اقتصاد، اما صرف استاد دانشگاه بودن نمی تواند شما را یک شب عامل عملگرا و برنامه محور کند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بیایید واقع‌بین باشیم حاکم کردن سیاست‌ها و تفکرات سیاسی خود بر شئون زندگی مردم در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی را کنار بگذاریم که همین موجب بدبختی ما شده است.

حضور مردم وجهه جمهوریت نظام را تثبیت می‌کند

مهرعلیزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: همه می دانیم حضور و نقش مردم برای تعیین سرنوشت می‌تواند وجهه جمهوریت نظام را بیش از پیش نشان دهد و تثبیت کند. همه مردم می آیند تا سرنوشت خود را به دست فردی بدهند که با انتخاب همکاران مناسب براساس یک طرح نامه مدون و علمی فراخور آنچه که خواست مردم هست آینده کشور را بسازند.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: سامان دادن به این مسائل، روش‌های دقیق و صحیحی می‌خواهد و علاوه براین، کنترل امر را هم باید به نهادهای عمومی بسپاریم. اینکه چندین نهاد و دستگاه در قوه مجریه و قضائیه را مامور تحقق این امر کنیم درست نیست.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی مسیر توزیع گفت: ما در کشور کمبود نداریم. بیشتر غیرعلمی بودن و یا غیرعملی بودن شیوه های توزیع را شاهد هستیم که منجر به شرایط موجود شده است.

برجام سند افتخار است

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش درباره برجام گفت: برجام سند افتخاری برای دستگاه دیپلماسی ایران حداقل در دهه های اخیر بود. کار بسیار ارزشمندی انجام شد.

مهرعلیزاده تاکید گرد: باید از برجام حراست کنیم و در جهت زنده کردن آن با شیوه‌های دیپلماتیک جاری تلاش کنیم. با حفظ برجام خواهیم توانست شرایطی فراهم کنیم که دارایی‌های بلوکه شده ایران به کشور برگردند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که درباره برجام و سایر توافقات بین المللی با رقبا و مخالفانمان در دنیا کنار نیاییم، نخواهیم توانست به این زورگویی‌ها خاتمه دهیم و به دارایی هایمان که با زورگویی بلوکه شده‌اند، نخواهیم رسید.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که چرا اصلاح طلبان به رغم انتقاد از اختیارات رییس جمهوری در انتخابات ریاست جمهوری رقابت می‌کنند؛ گفت: یادم نمی‌آید درباره اختیارات رییس جمهوری بیانیه ای صادر کرده باشم. فکر می‌کنم قانون اساسی به عنوان یک محور، ظرفیت های مناسبی را در اختیار رییس جمهوری می گذارد تا به عنوان فرد دوم اجرایی کشور پس از رهبری به وظایف خود رسیدگی کرده و هم دو قوه دیگر را با تذکرهای به موقع در مسیر قانون اساسی قرار دهد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: استفاده از این اختیارات قانونی بستگی به شخصیت افراد دارد که چقدر به اختیارات خود آگاه باشد، توانایی و زیرکی استفاده از این اختیارات قانونی را داشته باشد. ما اصلاح طلبان در چارچوب قانون اساسی به دنبال اصلاحات هستیم و در همین چارچوب درانتخابات شرکت کرده و برای تصدی مسند ریاست جمهوری شرکت می‌کنیم در چارچوب همین قانون اساسی و اختیارات مسوولیت خود را به نحو احسن انجام می‌دهیم.

دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم

وی در پاسخ به سوالی درباره شایعات مربوط به عدم دفاع از تز دکتری خود اظهار داشت: بنده دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم. دفاع هم کردم. یک دکترای نیمه‌تمام در دوره تحصیل در هلند نیز دارم که در مرحله دفاع بود اما به دلیل پذیرش مسئولیت در دولت خاتمی، قطع کردم. به ایشان گفتم اجازه بدهید از تز دکتری‌ام دفاع کنم و بعد مسئولیت را قبول کنم. آقای خاتمی به من گفت که برو از تز دکتری‌ات دفاع بکن، اشکالی ندارد و همین کار را نیز انجام دادم. به همین خاطر نیز در رزومه‌ام نوشتم که یک دکترای نیمه‌تمام داشته و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران دارم. مهندسی مکانیک را در دوره لیسانس و فوق لیسانس را از دانشگاه تبریز اخذ کردم.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که احتمال اینکه گزینه اصلی جریان اصلاحات باشد؛ گفت: به عنوان یک شخصیت اصلاح طلب، دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را اعلام می‌کنم تا مردم انتخاب کنند و برنامه و حرکت من در جهت رشد و اعتلای اصلاح طلبی خواهد بود.

به سواد و آموخته‌های رییسی احترام می‌گذارم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من در روز مناظره به آقای رییسی گفتم که ایشان ۶ کلاس سواد کلاسیک دارند و من به سواد و آموخته‌های حوزوی ایشان احترام می‌گذارم اما واقعیت این است که ایشان دروس حوزوی خواندند بعد بر اساس قوانین معادل‌سازی شده و بر اساس آن ایشان به مقطع فوق لیسانس رفته و بعد دکتری شرکت کردند و از مدرسه عالی شهید مطهری دکتری خود را اخذ کردند.

وی با بیان اینکه در امور اقتصادی و اجتماعی رویه کلاسیک برای رشد علمی وجود دارد، گفت: اقتصاد یک علم است، کسی که داوطلب است باید کلاس ششم، دیپلم؛ لیسانس و فوق لیسانس و دکتری را گذرانده باشد و کار عملیاتی کرده باشد تا بتواند لمس اجرایی از آن کار را داشته باشد.

مهرعلیزاده با تاکید بر اینکه مسئله اقتصاد به سواد اقتصادی و زمینه اقتصادی برای همه کاندیداها نیاز دارد، گفت: هرچند صرف سواد اقتصادی هم شاید نتواند گره گشا باشد، استادان دانشگاه بسیاری در حوزه اقتصاد داریم اما در عمل فرد باید با صعنت و تولید و کارخانه و برنامه ریزی باید آشنایی داشته باشد.

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری