کد خبر: ۴۷۹۶۱
تعداد بازدید: ۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۷
تا زمانی که دولت هزینه های خود را از بانک مرکزی تامین کند تورم مهار نمی شود
نامزد انتخابات ریاست جمهوری باا اشاره به این که رشد اقتصادی سالانه کشور باید 5 درصد شود، گفت: دولت باید در زیرساخت‌ها سرمایه گذاری کرده و با بهبود فضای کسب و کار، مشارکت بخش خصوصی را تشویق و تسهیل کند.

به گزارش تجارت امروز، عبدالناصر همتی افزود: ۲۶ سال است که میانگین رشد اقتصادی سالانه ۱.۵ درصد بوده است و اگر بخواهیم مشکل اشتغال و درآمد را رفع کنیم لازم است تا تمامی عوامل لازم برای افزایش رشد اقتصادی را به کار گیریم.

وی اظهارداشت: باید بر صنایع متوسط و کوچک اتکا کرد و علاوه بر این رشد را در کل کشور توزیع کرد. سیاست پولی نیز باید ثبات زا بوده و اقتصاد را پیش بینی پذیر کند.

همتی تاکید کرد در کشور تعارض منافع وجود داشته و شفافیت وجود ندارد. رانت خوار در کشور زیاد است و نمی گذارند تا تولید راه بیفتد. رانت خواران، دلالان، قاچاقچیان و کاسبان تحریم گروه های ذی نفعی هستند که بر اقتصاد کشور چنبره زده و اجازه نمی دهند تولید در کشور شکل بگیرد. کاسبان تحریم اجازه نمی دهند که تحریم رفع شود. در سال ۲۰ درصد هزینه تحریم پرداخت می کنیم. در سال ۹۹ میزان تجارت خارجی کشور ۸۰ میلیارد دلار بود که ۱۶ میلیارد دلار هزینه تحریم شد. این ۱۶ میلیارد دلار که ۸-۷ برابر یارانه پرداختی به مردم است، به جیب چه کسانی می رود؟

او در مورد تورم و سیاست های مورد نظر برای نیل به نرخ ۱۲ تا ۸ درصد ، گفت: یکی از مسائل اساسی در کشور که ایجاد تورم می کند، سلطه مالی است. کسر بودجه دولت ناشی از سیاسی نگاه کردن به بودجه چه از جانب دولت یا مجلس است که نیازمند اصلاح ساختاری است. از سوی دیگر دولت هزینه های خود را از بانک مرکزی تامین می کند که موجب افزایش تورم می شود.

این نامزد انتخابات گفت: گرانی ناشی از تورم است و با حل کردن مشکل تورم دیگر نیازی به کنترل قیمت ها نخواهد بود.

همتی گفت که فرار مالیاتی گروه های ذی نفع بالغ بر ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور (۲۵۰ هزار میلیارد تومان) بوده و کشف این گروه ها و اخذ مالیات از آنها، جلوی فشار به بانک مرکزی را خواهد گرفت. باید هویت این گروهها، محل فروش کالاهای آنها و نحوه جابجایی نقدینگی آنها مشخص شود.

به گفته همتی، سازمان امور مالیاتی باید مستقیم زیر نظر رئیس جمهوری و یا وزیر اقتصاد باشد. اگر وزیر اقتصاد به نمایندگان مجلس امتیاز ندهد به دلیل تعارض منافع بلافاصله او را استیضاح می کنند. مالیات بر دارندگان حقوق ثابت باید کاهش یافته و از دارندگان درآمدهای کلان افزایش یابد.

وی در توضیح تاثیر تحریم بر درآمدهای دولت و ایجاد کسری بودجه گفت: وصولی بانک مرکزی در سال ۹۹ تنها ۵ میلیارد دلار بود در حالیکه میانگین درآمد های ارزی سال های گذشته ۴۵ میلیارد دلار بود. در دو سال ۹۹ – ۹۸ به میزان ۷۵ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی کشور کاسته شد و در برخی از مقاطع سال ۹۹ صادرات نفتی به ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

او تاکید کرد که سرمایه بانک ها باید اصلاح و حداقلی شود و رشد دارایی های آنها نیز باید کنترل و محدود شود تا مانع از خلق پول و ایجاد تورم گردد. به گفته همتی، دولت وی دست در جیب بانک مرکزی نخواهد کرد و رسانه ها آزادند تا اخبار فساد کارگزاران دولتی و مدیران را منتشر کنند.

همتی گفت که روند کنونی کاهش نرخ تورم که به ۲۶ درصد رسیده ادامه خواهد یافت و با برداشت شدن تحریم ها می توان نرخ تورم را به ۸ تا ۱۲ درصد کاهش داد. افزایش نقدینگی دو سال اخیر ناشی از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی و تضعیف ریال بود و اگر این برداشت ها رخ نمی داد، نقدینگی ۱۰ درصد هم رشد نمی کرد.

این نامزد انتخابات در مورد هدفمند کردن یارانه ها گفت: یارانه ای که حدود ۱۰ سال پیش پرداخت شد ضریب جینی که نشاندهنده توزیع درآمد در میان مردم است را به خوبی اصلاح کرد. باید به صورت جدی به سه دهک پائین جامعه توجه کرد که از طریق هدفمند کردن یارانه ها ممکن خواهد شد. بنده اعلام کرده ام که یک میلیون تومان از طریق هدفمند کردن یارانه ها به هر خانوار این گروه پرداخت خواهم کرد.

وی افزود: پرداخت یارانه ها تاثیری در زندگی بخش عظیمی از دریافت کنندگان آن ندارد در حالیکه این مبلغ برای دهک اول خیلی تعیین کننده بوده و درصد قابل توجهی از درآمدش خواهد بود. تغییر یارانه انرژی را نیز باید با سنجیدن هزینه و فایده و مطالعه دقیق و شناسایی یارانه های پنهان بررسی کرد.

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری