کد خبر: ۴۷۹۶۶
تعداد بازدید: ۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در دیدارش هفته آینده با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه با وی درباره مسائل مختلف رایزنی خواهد کرد.

به گزارش تجارت امروز، دیدار جو بایدن و رئیس‌جمهور ترکیه قرار است هفته آینده در حاشیه نشست آتی ائتلاف ناتو در بروکسل برگزار شود.

رجب طیب اردوغان بارها از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران انتقاد کرده و خواستار لغو آنها شده است. او گفته لغو این تحریم‌ها به رونق اقتصادی و ثبات منطقه کمک می‌کند.

دیدار اردوغان و بایدن قرار است در شرایطی انجام شود که دولت آمریکا مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در وین زمینه‌های بازگشت به برجام و اجرای کامل این توافق هسته‌ای از سوی همه طرف‌ها را فراهم کند، با وجود این، واشنگتن تا کنون از انجام تعهداتش جهت محقق کردن این وعده سر باز زده است.

با آنکه دولت آمریکا طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است مقام‌های دولت بایدن می‌گویند بازگشت آنها به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و اقدام های تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هر گونه گام توسط ایران بعد از رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی این ادعا انجام خواهد گرفت.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت هنوز مشخص نیست در مذاکرات وین بر سر برجام توافقی حاصل شود. او گفت: ««هنوز نمی‌دانیم این اتفاق واقعاً خواهد افتاد یا خیر.»

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری