کد خبر: ۴۷۹۹۳
تعداد بازدید: ۲۰۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
قاضی زاده هاشمی: نزدیک انتخابات که می‌شویم یاد زنان، کوله بران، معلولان و مستضعفان می افتیم
موضوع انتصاب وزیر زن در دولت های گذشته همواره در شعارهای نامزدها وجود داشته اما این بار عزمشان را بر سر شمار وزرای زن و وعده و وعیدها جزم کردند.

به گزارش تجارت امروز، وقتی که پای مناظره نامزدها می نشینم یاد شعر کودکیم یه توپ دارم قلقلیه می افتم که اکثر ما یادمان هست و برای بچه های خودمون هم می خونیم، حال برای این که تداعی اون روزها بشه می نویسم تا همه با هم بخونیم:

یه تــوپ دارم قلــقلـــیه 

ســـرخ و سـفیــد و آبیه 

می زنم زمین هوا میره 

نمیدونی تا کجــا مــیره 

من این توپ و نداشتــم 

بابام به من عیــدی داد 

یه تــوپ قـــــلقلــی داد

حال شاید خیلی ها بپرسن چه ربطی داره، ربطش به اینه که مثال ما از این که یه توپ دارم قلقلیه یعنی یه فضای رسانه ای دارم که اگر حرف خوب بزنم کلی سر و صدا می کنه و از مردم  رای بیشتری جمع می کنیم.

آیا واقعا به دست اوردن رای ارزش وعده وعیدهای نافرجام و داره.

آیا واقعـا مردم بیســـواد هســـتن.

آیا واقعا مردم درک سیاسی ندارن

به نظرم جواب این آیا ها باید داده شود چرا که مردم عزیز ایران به بلوغ کامل سیاسی رسیدند و  نمی توان با شعور سیاسیشان بازی کرد. 

این که برای کسب رای پای زن را در کابینه وسط بکشیم درست نیست، موضوع انتخاب وزیر زن چیز جدیدی نیست. 

این اتفاق پس از انقلاب صرفاً در دولت دهم به وقوع پیوست، زمانی که احمدی نژاد، خانم وحید دستجردی را به رغم برخی مخالفت‌ها برای تصدی کرسی وزارت بهداشت به بهارستان معرفی کرد با کش و قوس‌های مواجه بود که وزارت خانم دستجردی به یک دوره کامل نرسید و سکان وزارت بهداشت در سال پایانی دولت دهم در دستان طریقت منفرد قرار گرفت.

پس از شکستن تابو انتصاب وزیر زن در دولت دهم، آقای روحانی ملقب به "حسن کلیدساز" در انتخابات یازدهم و دوازدهم این موضوع را بارها مطرح کرد و یکی از وعده‌های قطعی وی در آن دوران، انتصاب وزیر زن بود، وعده‌ای که هیچگاه عملی نشد و شریکان اصلاح طلب دولت روحانی نیز بارها به بی توجهی وی نسبت به اجرای این وعده انتقاد کردند.

با این وجود به نظر می‌رسد نامزدهای ریاست جمهوری شعار انتصاب وزیر زن را کسب رأی سر می دهند، در دولت امید، روحانی نه تنها به زنان اجازه ورود به منصب وزارت نداد بلکه وعده انتخاب ۳۰ درصدی مدیران زن را نیز اجرا نکرده است.

در این مناظره، نامزدها بر روی کسب رأی از طریق این وعده حساب زیادی باز کرده‌اند چرا که تقریباً بر انتخـاب وزرای زن رقابت انجام گرفته است و هر یک از اعضا برای عقب نماندن از دیگری، وعده حضور بیشتر از زنان در دولت خود را سر می دهند.

به طوری که محسن مهر علیزاده نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده که جمعیت قابل توجهی از کشور، جوانان و زنان هستند که به دلیل برخی فشارها نتوانستند از حقوق اجتماعی خود دفــاع کننـــد. باید بانوان را در فضاهای کارشناسی و مدیریتی به کار گرفت.
به گفته وی، 3 وزیر از میان زنان انتخاب می کند، اگر مجلس همکاری کرد که خوب است وگرنه به عنوان معاون از زنان در کابینه استفاده خواهد شد تا تبعیض از بین برود.

پس از مطرح شدن انتخاب 3 وزیر زن توسط مهر علیزاده، عبدالناصر همتی دیگر نامزد انتخابات نیز برای عقب نماندن از رقیب خود شما زنان انتخابی برای منصب وزارت را افزایش داد.

جا دارد سخنان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای را مجدد برای نامزدهای ریاست جمهوری تکرار کرد که ایشان فرمودند از شعارهای خارج از چارچوب پرهیز شود، نباید شعاری خارج از قانون زد که بعدها نشود آن را اجرا کرد.

در همین راستا همتی هم برای خالی نبودن جای عریضه از 5 زن وزیر در کابینه خبر داده و اعلام کرده این کار برای از بین بردن تبعیض جنسیتی در محیط کار است.

رقابت عجیب میان نامزدها برای جلب توجه قشر بانوان و جذب رأی آنها به حدی تمسخر آمیز و هیجانی بود که محسن قاضی زاده هاشمی دیگر نامزد انتخابات نیز با به شوخی گرفتن این موضوع، اجرای این وعده را تلویحاً غیر قابل اجر و شعاری خواند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر خطاب به رقیبان خود، متذکر شد: در این جمع برای جلب توجه نباید هر حرفی را بزنیم. نزدیک انتخابات که می‌شویم یاد زنان، کوله بران و معلولان و مستضعفان می‌افتیم. بارها این صحبت‌ها تکرار شده و مردم از پشت گیرنده‌ها با شنیدن این حرف‌ها می‌گویند، یادمان هست که قبلی‌ها هم این حرف را زدند.

دعوای نامزدها بر سر حضور شمار زنان در سطوح مدیریتی و کابینه دولت، نشان از تلاش بیهوده آنها برای کسب رأی و تنها دستاویزی در دوران هیاهوهای انتخابی است و به نظر می‌رسد پس از پایان انتخابات به طور کلی توسط نامزدها به فراموشی سپرده خواهد شد.

در همین راستا نیز سعید جلیلی دیگر نامزد ریاست جمهوری گفته که ۵۰ درصد جمعیت کشور ما را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، اگر از کار واقعی سخن می‌گوئیم، تمایزش با کار نمایشی چیست؟ در این 8 سال بارها از حقوق خانم‌ها صحبت‌شده، نتیجه‌اش چیست؟ تقریباً هیچ.

وی ادامه داد: دولت ۱۸ برنامه درباره زنان مطرح کرده است. نتیجه آن‌ها چه شد؟ زنان سرپرست خانوار الان چه امکان بیشتری پیدا کرده‌اند؟ اگر از اشتغال خانم‌هـا سخن می‌گوئیم، چه ابتکارات نوین و بومی را برای اشتغال آنان به کار برده‌ایم؟ در اقتصاد چه نقشی را برای آنان قائل شده‌ایم؟

به طور کلی دعوای بچگانه نامزدها بر سر انتصاب وزیر زن و مطرح کردن آن به عنوان شعار انتخاباتی خود، آن هم شعاری که با توجه به سابقه دولت‌های قبلی به ویژه دولت حسن روحانی مشخص است رنگ و بوی عملی شدن ندارد، تنها به معنای به بازی گرفتن بانوان کشور و استفاده ابزاری از آنها برای پیروزی در کارزار انتخابات است.

بهتر است نامزدها به جای این شعارهای نمایشی، برنامه‌ای جدی و اجرایی برای حل مشکلات اصلی و دغدغه‌های حقیقی زنان جامعه ازجمله بیمه زنان خانه دار، ارائه تسهیلات به مادران شاغل، رسیدگی به بهداشت و خدمات بهداشتی زنان و غیره مطرح کنند.

ظاهراً برخی نامزدهای ریاست جمهوری این قدر از بطن جامعه به دور هستند که نمی‌دانند بانوان کشور پس از شنیدن وعده و وعیدها دو ردوره های گذشته به حدی از شعور اجتماعی رسیده‌اند که فریب شعارهای ظاهری را نخورند و در میان شعارها به دنبال مطالبات واقعی خود از جمله اجرایی شدن بیمه زنان خانه دار، حمایت دولت از زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست، اجرایی شدن مرخصی مادران و بازنشستگی پیش از موعد و دریافت حقوق و مزایا برابر مردان در شغل‌های یکسان، توجه به ورزش بانوان به جای دیدن ورزش مردان و… رسیده‌اند.

در مناظره مطرح شد:

آقای همتی در سخنان خود حسن روحانی را فاقد "بینش اقتصادی" خواند و تلاش کرد از سیاست‌های دولت فاصله بگیرد.

وی 4 نامزد دیگر را متهم کرد که "نامزد پوششی" برای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه هستند و او باید با همه آنها مقابله کند. سخنانی که با اعتـراض شـــدید آقای زاکانی مواجه شد.

در آن مناظره نامزدها درباره مدرک تحصیلی خود و دیگر نامزدها هم اظهار نظر کردند از جمله محسن مهرعلیزاده گفت که ابراهیم رئیسی شش کلاس بیشتر تحصیل نکرده و عبدالناصر همتی هم محسن رضایی را متهم کرد که استادان دانشگاه برای آموزش به وی مجبور بوده اند در دفتر آقای رضایی حاضر شوند.

در جریان مناظره رسانه های اجتماعی آقای رئیسی مدرک تحصیلی دوره دکتری او را منتشر کردند اما سپس کاربران شبکه های اجتماعی تحصیل او در دوره مسئولیت را در تضاد با مقررات داخلی ایران عنوان کردند و گروهی هم اعتبار پایان نامه او را زیر سئوال بردند.

مناظره های انتخاباتی به شکل کنونی از دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مرسوم شد که نامزدها رو به روی یکدیگر برنامه های خود را مطرح می کنند و دیدگاه رقیب خود را به چالش می کشند، قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۸ خرداد برگزار شود، نظرسنجی های رسمی در داخل ایران حاکی از احتمال مشارکت پایین در انتخابات است.

پس از رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات توسط شورای نگهبان که حتی علی لاریجانی رئیس سابق خانه ملت و اسحاق جهانگیری، معاون اول کنونی رئیس‌جمهوری ایران هم در بین رد صلاحیت شدگان هستند، گروه های سیاسی که پیشتر مدافع حضور در رای گیری بودند می گویند که توان قانع کردن شهروندان برای رای دادن را از دست داده اند.

اصلاح طلبان گفته اند که در این انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نمی کنند و محمود احمدی نژاد که خود رد صلاحیت شده است، گفته در رای گیری هم شرکت نخواهد کرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری