کد خبر: ۴۷۹۹۴
تعداد بازدید: ۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹
وزیر کشور با اشاره به این که از همه عوامل اجرایی در شعبه‌های رای گیری تست PCR گرفته خواهد شد، گفت: امیدواریم که با تمهیدات اندیشیده شده، حداکثر رعایت اصول بهداشتی را داشته باشیم.

به گزارش تجارت امروز، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه جلسه امروز ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران درباره مشکلات دیگر هنگام رای‌گیری از جمله کمبود تعرفه و یا قطعی برق همه پیش‌بینی‌ها را انجام دادیم، افزود: همه دستگاه‌های هویت‌یاب و هویت سنج ما آفلاین و همه مجهز به باتری هستند، با اینکه به وزارت نیرو و مخابرات اعلام شده که در آن ۲۴ ساعت نباید هیچ قطعی برق و تلفنی در کشور وجود داشته باشد که دوستان نیز قول داده‌اند مشکلی وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: در مورد تعرفه‌ها نیز به اندازه کافی، یعنی ۱۰ درصد بیشتر از شمار مشارکت‌کنندگان توزیع شده‌ است. با قاطعیت و صراحت می‌گویم که در فرآیند رای‌گیری از ابتدای حضور مردم در شعبه‌ها ‌نام نویسی، رای گرفتن و رای دادن تا مرحله شمارش و تجمیع نهایی این فرآیند، چندین بار رفت و برگشت داده شده و از تجربه سال‌های قبل استفاده کردیم. به گونه‌ای که به هیچ وجه در این فرایند هیچ‌گونه تخلف و تقلب ممکن نبوده است.

این عضو هیات دولت یادآور شد: در دوره قبلی نیز برخی مسائل مطرح بود و برخی شکایت شده بود که در مسیر قوه قضائیه رسیدگی شد و تقریباً بیش از ۹۰ درصد آنها تبرئه شدند و بقیه افرادی که محکوم شدند، به دلیل‌ فرآیند نبوده، بلکه در جانبداری و سخن گفتن بوده است.

وزیر کشور درباره میزان مشارکت نیز گفت: مشارکت موضوع مهمی است اما در شرایط فعلی کانون‌های مشارکت‌زای ما با کندی و عدم فعالیت مواجه هستند؛ مثلاً مدارس، دانش‌آموزان و آموزش و پرورش یکی از کانون‌های مهم مشارکت بود که در حال حاضر تعطیل هستند یا دانشگاه‌های ما از نظر مشارکت سیاسی بسیار مهم بودند، اما اکنون تعطیل هستند؛ مساجد ما که محل برگزاری اجتماع و نمازها بوده در حال حاضر با تعداد اندکی آن هم فقط در حد نماز فعال هستند.

وی افزود: همچنین اکثر نامزدها در شهرستان‌ها و استان‌ها هنوز ستادی ندارند و علی‌القاعده وقتی ستاد ندارند، فعالیتی هم ندارند. ما برای برگزاری میتینگ‌ها با شرط امکان استفاده از ۳۰ درصد فضا مجوز داده‌ایم، اما تا امروز حتی یک میتینگ برگزار نشده است. وضع مانند آنچه در سال‌های قبل رخ می‌داده، نیست و همه دستگاه‌ها، مردم و کانون‌های سیاسی و اجتماعی که توان تأثیرگذاری دارند، باید پای‌کار بیایند.

رحمانی فضلی گفت:امیدواریم با شروع تبلیغات انتخابات شوراهای شهر و روستا این تبلیغات در افزایش مشارکت و گرمی بازار تبلیغات موثر باشد.

وزیر کشور ادامه داد: برخی درباره مناظره‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی نامزدها نیز پیشنهاداتی داشتند که ما فردا در جلسه کمیسیون تبلیغات آنها را بررسی خواهیم کرد. ظرفیت‌ها و امکانات برای برگزاری انتخابات خوب مهیا است تا شاهد حضور پرشور مردم و شرایط امن، سالم و قانونی برای انتخابات باشیم.

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری