کد خبر: ۴۸۰۳۵
تعداد بازدید: ۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۰
ورود اتوبوسی افراد غیرمتخصص به صنعت نفت در دولت یازدهم
دبیر گروه پالایش و پخش ستاد آیت‌الله رئیسی گفت: در دوران آقای زنگنه مجموعه حقوقی تام‌الاختیار وزارت نفت را یک دامپزشک مدیریت می‌کرد، معلوم است که فاتحه صنعت نفت کشور خوانده می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، جلیل سالاری دبیر پالایش و پخش شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی در همایش کمیته انرژی با اشاره به موضوع "انتخابات و نفت" اظهارداشت: وزارت نفت در دورانی بنزین را 4 دلاری فروخته است. یعنی لیتری 500 تومان. از یک طرف قیمت بنزین را بدون اطلاع مردم 3 برابر می‌کنند و از طرفی صادرات بنزین شفاف نیست.

او ادامه داد: در بحث به کارگیری آدم‌های خاص از بیرون صنعت نفت کارنامه آقای زنگنه فاجعه است. کسانی بودند که از مجلس وارد وزارت نفت شدند و در 7 روز 7 پایه سازمانی ترفیع گرفتند. جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب با شعارهای قشنگ پای افرادی را به صنعت نفت باز کردند که اساسا نمی‌فهمیدند نفت چیست.

سالاری گفت: ما در دوران آقای زنگنه با ویژه‌خواری‌های نزدیکان ایشان مواجه بودیم که پس از ورود نهادهای نظارتی مجبور شدند مصوبه خودشان مبنی بر ترفیع مادام‌العمر 11 مدیر نفتی طرفدار زنگنه را ابطال کنند. وزارت نفت درحالی پاتوق افراد غیرکارشناس و سیاسیون شد که 10 سال استخدام در صنعت نفت را ممنوع کردند، از برگزاری آزمون جلوگیری کردند، برای تضعیف دانشگاه صنعت نفت اقدام کردند.

وی ادامه داد: حتی این تصمیم ها و رویکردهای غلط در دوران اصلاحات نیز قابل مشاهده است. در سال 83 زمانی که آقای زنگنه می‌خواهد مجوز واردات بنزین به ارزش 1.3 میلیارد دلار را از مجلس بگیرد تا روزانه 27 میلیون لیتر بنزین وارد کشور کند، حتی مجلس را تهدید می‌کند و می‌گوید اگر بودجه در نظر گرفته شده صرفا 800 میلیون دلار باشد، پمپ بنزین‌ها را تعطیل می‌کنم.

* روایتی از ورود اتوبوسی افراد غیرمتخصص به صنعت نفت در دولت یازدهم

دبیر پالایش و پخش شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی افزود: در زمان ایشان تغییرات گسترده‌ای در ساختار شرکت ملی نفت رخ داد. در دوره اول وزارت ایشان 4-5 شرکتی در صنعت نفت فعالیت می‌کردند به شرکت‌های مختلف شکسته شدند و حدود 170 شرکت جدید ایجاد شد.

وی تاکید کرد: صنعت نفت یک نهاد تخصصی است اما ما شاهد بودیم در دوران آقای زنگنه افراد غیرمتخصص به صورت اتوبوسی وارد این صنعت شدند. آقای زنگنه از مجموعه شیلات، آب و فاضلاب، امور عشایری و وزارت نیرو نیروهایش را وارد صنعت نفت کرد و آنها در این نهادهای تخصصی پست و سمت گرفته و صنعت نفت را به گِل نشاندند.

سالاری گفت: زنگنه با شعار اصلاح ساختار، بخش عظیمی از نیروهای صنعت نفت را بازنشسته کرد و این موضوع باعث شد که هزینه‌های زیادی به صندوق بازنشستگی نفت تحمیل شود و الان گرفتاری‌هایی که در این صندوق داریم ماحصل این تصمیمات غیرکارشناسی است. ایشان با شعار بنگاه‌داری انواع و اقسام نیروهای قراردادی را در صنعت نفت ایجاد کردند که الان تمامی این نیروها معترض هستند.

*تکرار تجربه دانشگاه ایرانیان این بار توسط زنگنه و تیم همراهش

دبیر پالایش و پخش شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی گفت: در همین دوران، مدیران آقای زنگنه از ظرفیت ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت برای افزایش حقوق و ترفیع سواستفاده کردند. ماده 10 مربوط به افزایش حقوق کارکنان مناظق عملیاتی است نه مدیران ستادی وزارت نفت. امروز در صندوق بازشستگی نفت فاجعه صندوق فرهنگیان در حال تکرار است. شما توزیع درآمدهای صندوق را نگاه کنید که چند درصد از درآمدها صرف بازنشسته‌های نفت می‎شود و ذی‌نفعان چه بلایی بر سر این صندوق آورده‌اند.

وی تاکید کرد: شما ببینید با دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت چه کردند و الان در اواخر دولت پارک فناوری توسط دستیار زنگنه تشکیل شده‌ است تا در مقابل این دو موسسه قرار گیرد که بیش از 50-60 سال سابقه دارند. گویا در این دولت نیز ماجرای دانشگاه ایرانیان در اواخر دولت دهم در حال تکرار است.

وی ادامه داد: در دولتی که با شعارهای قشنگ آزادی بیان بر سر کار آمد، شاهد بودیم که وزارت نفت این دولت رکورددار شکایت از خبرنگاران و اهالی رسانه بود. یعنی گمان نکنم که کسی باشد که از وزارت نفت انتقادی کرده باشد و از او شکایت نشده باشد. جالب اینکه این شکایت‌ها نیز پوچ بودن ادعای وزارت نفت را در دادگاه‌ها اثبات می‌کرد زیرا ما حرف حق را می‌زدیم. چرا آقایان وزارت نفت اینقدر وحشت دارند که حقایق وزارت نفت به گوش مردم نرسد؟

*دغدغه ستاد انرژی آیت‌الله رئیسی این است که نفت چگونه سر سفره مردم بیاید

سالاری گفت: امروز در اواخر دولت شاهد سندنویسی توسط مجموعه وزارت نفت هستیم که مثلا آقایان سند 10 ساله و 20 ساله برای دولت آینده تدوین کرده‌اند. خب عزیزان شما ببینید عملکرد یکساله خودتان چقدر از برنامه انحراف دارد. وقتی این میزان انحراف از عملکرد آن هم فقط در یک سال دارید چطور برای 20 سال آینده صنعت نفت برنامه و سند تدوین می‌کنید؟

دبیر پالایش و پخش شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی گفت: به عنوان جمع‌بندی خدمت شما عرض میکنم که هدف دشمن، تضعیف اقتصاد ایران است و راهکار مقابله با آنها در 1- انگیزه و اقدام 2- طراحی یک برنامه دقیق و کارشناسی است. کاری که ما در شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی انجام دادیم این بود که تشکیلاتی را در کشور ایجاد کردیم که در دولت آینده کار کارشناسی از پایین به بالا صورت بگیرد نه از بالا و به صورت دستوری و آزمون-خطایی.

وی اعلام کرد: امروز یک برنامه مدونی در حوزه صنعت نفت تدوین شده است. در این برنامه هم چالش‌ها دیده شده است و هم راهکارها. محوریت برنامه شورای هماهنگی انرژی ستاد انتخاباتی آیت‌الله رئیسی اقتصاد و معیشت مردم است. دغدغه ما این است که نفت چگونه سر سفره مردم می‌آید. تمامی گام‌های تعریف شده در این برنامه کاملا تخصصی و کارشناسی و به دور از فضای سیاسی تدوین شده است.

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری