کد خبر: ۴۸۰۴۴
تعداد بازدید: ۷۸۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
حسین عبداللهی: کرونا در ایران همچنان چالشی بزرگ برای مسئولان حکومتی ایران به شمار می‌آید،ویروسی که خودی و غریبه نمی شناسد به صغیر و کبیر رحم نمی کند، بسیاری از مردم دنیا با این ویروس بدجنس بدون اینکه قصد مهاجرت داشته باشند دنیا را به قصد آخرت ترک می کند، این ویروس خاصیت آهن ربایی دارد و خیلی از افراد را که از بهداشت فاصله می گیرند به خود جذب می کند.

به گزارش تجارت امروز، روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه خود به الزام اجرای پروتکل‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌های لازم در این زمینه به‌ویژه در تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری اشاره کرده بودند.

از ماه‌ها پيش تصور مي‌شد در اين دوره انتخابات رياست‌جمهوري به‌خاطر شيوع و ادامه همه‌گيري كرونا نامزدها از خير تجمع‌هاي بزرگ انتخاباتي و ميتينگ‌هاي استاديومي بگذرند و بر تبليغات در فضاي مجازي و شبكه اجتماعي تمركز كنند.

گويا جلب‌توجه و راي شهروندان دست‌كم براي برخي نامزدها، به‌ مراتب مهمتر و ارزشمندتر از جان شهروندان است به همین دلیل قید سلامتی راعیت( به زعم برخی دوستان) را زدند تا گامی برای رسیدن به هدف خود داشته باشند.

کمیته بهداشت و درمان هم از طرفی با ابراز نگرانی نسبت به رعایت نشدن پروتکل‌ها و عادی‌انگاری‌هایی که توسط برخی نامزدها در استان‌ها انجام گرفته از آنان خواست رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تبلیغات انتخاباتی را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند.

برخی از نامزدها بدون توجه به این پروتکل‌ها اقدام به برپایی میتینگ‌های انتخاباتی می کنند، به طور مثال میتینگ "حافظ قانون" که عموم مردم شاهد آن هستند، برنامه ای که در جهت پیشرفت و انتشار ویروس کرونا موثر است.

روحانی تنها به گفتن این موضوع بسنده کرد، پسندیده نیست کسانی که قرار است در کشور حافظ قانون باشند، قانون‌شکنی کنند.

مدافعان سلامت انتظار ندارند نامزد منتخب مردم اگر قرار است بالاترین پست اجرایی کشور را اشغال کنند، در حق آنان اجحاف کنند و برای آنان مشکل بیافریند.

چندی پیش تصویرهای زیادی از میتینگ انتخاباتی "حافظ قانون" در اهواز منتشر شد، شرکت‌کنندگان در این میتینگ نه تنها از ماسک استفاده نکرده‌ بودند، بلکه بدون رعایت فاصله در این تجمع شرکت داشتند به حدی که عده ای راهی بیمارستان شدند.

بی اعتنایی به انتقادها

غرور "حافظ قانون" و اعضاي ستادش انقدر بالا رفته است نه‌تنها عذرخواهی نکرده اند، بلكه توضيحی هم در این مورد نداده اند، اما به‌هرحال اين اتفاق باعث نگراني مقامات دولت شده است.

نقض در سخنان روحانی و حافظ قانون

از طرفی آقای رئیس جمهور به برگزاری میتینگ حافظ قانون معترض می شود از طرف دیگر اعضای ستاد حافظ قانون اعلام می کند با مجوز این میتینگ برگزار کرده اند، نقض سخن در این میان بسیار آشکار است و مردم نمی دانند حرف کدام عالم را باور کنند.

در این میان حسام‌الدين آشنا از نزدیکان دولت تدبیر امید به حدی اظهار نگرانی کرد که در توئيتي با كنايه به ميتينگ انتخاباتي "حافظ قانون" نوشت: با كرونا همنشيني نكنيد، كرونا را انتخاب نكنيد، براي شكست كرونا برنامه بدهيد!

انتقادهايي كه حتي صداي دولت را هم درآورد و رئيس‌جمهوري به وزير كشور دستور داد با آنان كه پروتكل‌هاي بهداشتي را رعايت نمي‌كنند، برخورد شود. در اين بين تصاوير تجمع انتخاباتي حافظ قانون در اهواز  كه منتشر شد، انتقاد هم شروع شد.

هرچند رسانه‌هاي حامي او ترجيح دادند كه بي‌توجه به شرايط خاص كرونايي كنوني، صرفا بر آنچه شكوه و كثرت مردم مي‌خواندند، مانور بدهند و كمتر به خطر جاني آنان بپردازند. اين اتفاق درحالي افتاد كه در 2 مناظره نخست، نامزدها عملا كمترين اشاره‌اي به موضوع كرونا نداشتند و صحبت و حتي وعده‌اي درباره واكسيناسيون ارايه نكردند؛ گويي اصلا كرونايي در كار نيست و ملت دغدغه سلامت جان‌شان را ندارند.

با فوت ۱۱۵ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، شمار جان‌ باختگان این بیماری در ایران به ۸۱ هزار و ۹۱۱نفر رسید.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۷۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از 3 میلیون و ۷۷۷ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است که بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقای جنوبی موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده است.

در پایان به سخنان آقای مهرعلیزاده یکی از نامزدهای ریاست جمهوری با انتقاد به میتینگ حافظ قانون در اهواز اعلام کرد: جنابعالی به جای این که سید مظلومان باشید سید مرحومان هستید، اشاره کنم که در فیلم می بینید.

تعداد بازدید : 1

 

تعداد بازدید : 0

هم اندیشی حافظ قانون در انتشار ویروس کرونا؟

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری