کد خبر: ۴۸۱۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۸
یک فعال اقتصادی معضل اقتصاد کشور را تورم دانست و گفت: مشکلات اقتصادی ایران را باید از درون نگریست نه از بیرون، نباید گرفتار تصمیم های لحظه ای شویم، اگر دولت نقش بخش خصوصی را پررنگ کند بسیاری از برنامه های خوب اقتصادی در کشور قابل اجرا خواهد بود.

حاج حسین محمدی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری و تحلیلی تجارت امروز، با اشاره به این که تورم مانع رشد فعالیت‌های اقتصادی و نااطمینانی را در اقتصاد افزایش می‌دهد، افزود: همین امر تاثیر بسزایی در رشد نابرابری و افزایش نابرابری بر بازار ارز دارد و از دو جنبه بازار ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شرایط التهاب تورمی ایجاد می‌کند.

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم با تورم مقابله کنیم باید با رشد نقدینگی مبارزه کنیم و جلوی رشد بیش از حد نقدینگی را بگیریم لذا کاهش تورم فقط برای اقتصاد کافی نیست بلکه رشد هم باید افزایش پیدا کند بنابراین اگر هدف این باشد که فعالان اقتصادی داخل کشور سرمایه‌های خود را سرمایه‌گذاری کنند باید سازوکار مناسب آن را فراهم بکنیم.

او ادامه داد: برای این کار باید از فضای کسب و کار گرفته تا نظام پولی، مالی و مالیاتی متناسب با فرآیند سرمایه‌گذاری اصلاح شود و هدف این باشد که سرمایه‌ها جذب پروژه‌های سرمایه‌گذاری شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که رفع تحریم‌ها در شرایط فعلی می‌تواند یک اولویت تلقی شود و کمکی به بهبود شرایط ‌کند، اظهارداشت: من اینطور فکر نمی‌کنم. چون روشی که ما با دنیا تعامل می‌کنیم یک روش مخرب برای خودمان است، لذا به محض این‌که درآمد‌های نفتی برگردد مجدداً تورم افزایش پیدا می‌کند یا این‌که کالا‌های خارجی وارد کشور می‌شود و بخش تولید کشور صدمه می‌بیند، ولی راهکار برای این مسئله وجود دارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به این که همین که می‌گوئیم مهمترین چالش اقتصاد کشور سرمایه‌گذاری است، افزود: در دل آن موانعی وجود دارد. آن موانع می‌تواند همین نظام‌های اداری کشور باشد. از سویی هم فضای کسب‌وکار کشور فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

محمدی یادآور شد: امروز دولت به خاطر تحریم‌ها، درگیر حل مسئله خودش است. دولت خیلی هنر کند بتواند وضع فعلی را بدرستی اداره کند، دولت باید برای تامین منابع ناشی از کسری در آمد‌های نفتی فکری کند. بنابراین شرایط عادی نیست. الان چالش دولت، چالش بودجه‌ای است.

وی در ادامه سخنانش به تورم لحظه ای اشاره کرد و گفت: تغییر ثانیه ای قیمت، زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده است بنابراین اگر دولت بتواند قیمت ها 6 ماه به 6 ماه مصوب کند بسیاری از مشکلات اقتصادی رفع خواهد می شود.

محمدی در ادامه سخنانش با اشاره به این که فساد در بخش های مختلف اداری بیداد می کند، گفت: با این روند نمی توانیم برنامه اقتصادی خوبی را تدوین کنیم.

او در ادامه سخنانش به شعار محسن رضایی که یارانه را به 450 هزار تومان می رساند، اشاره کرد و افزود: سخنان ایشان را تایید می کنم لذا چون منابع داریم امکان پرداخت این مبلغ وجود دارد.

این فعال اقتصادی، اقتصاد ایران را بیمار دانست و گفت: همین که با این روند پیش رو زنده هستیم معجزه هست.

انتهای خبر//ح.ع

انتهای خبر// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری