کد خبر: ۴۸۱۰۸
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۹
در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز پیش‌بینی شد:
بانک مرکزی آمریکا وحشت شدیدی را در بازار فلزات ارزشمند به راه انداخت و اگرچه همچنان خوش‌بینی وجود دارد اما بعضی از تحلیلگران می‌گویند مدتی زمان خواهد بود تا طلا از فشار فروش رهایی پیدا کند.

به گزارش تجارت امروز، جدیدترین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکونیوز نشان داد با سقوط ۱۰۰ دلاری طلا در هفته گذشته، فضا در بازار فلزات ارزشمند تغییر چشمگیری پیداکرده است.

این فلز ارزشمند با بدترین عملکرد هفتگی خود از ۱۳ مارس سال ۲۰۲۰ که بازارهای مالی به دلیل شیوع همه‌گیری کونید ۱۹ دچار فروپاشی شده بودند، روبرو شد.

خوش‌بینی در میان سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای به پایین‌ترین حد از اوایل آوریل رسید که قیمت طلا تازه روند صعودی دوماهه خود را آغاز کرده بود.

کالین سیژینسکی، استراتژی است ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه اس آی ای اظهار کرد: اگرچه این حرکت نزولی قابل‌توجه است اما تعجب‌آور نیست.

ازنظر تکنیکی، قیمت طلا در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا وضعیت بیش خرید پیداکرده بود. همچنین دلار آمریکا بیش‌ازحد کاهش پیداکرده بود. حرکت قیمت اخیر یک اصلاح قیمت بزرگ برای همه بازارهای مالی است.

وی در ادامه افزود: کل بازار به دنبال بهانه‌ای برای متوازن شدن دوباره بود و این بهانه را در بانک مرکزی آمریکا پیدا کرد.

تصور می‌کنم طلا همچنان فضا برای کاهش بیشتر قیمت دارد اما عقب‌نشینی به ۱۷۰۰ دلار، خریداران زیادی را جلب خواهد کرد.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال‌استریت ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آن‌ها، ۱۰ نفر معادل ۵۶ درصد به کاهش قیمت طلا رأی دادند و 4 نفر معادل ۲۲ درصد به افزایش قیمت طلا رأی دادند و به همین میزان نظری نداشتند.

اگرچه تحلیلگران وال‌استریت نسبت به قیمت طلا در کوتاه‌مدت بدبین بودند اما بسیاری از تحلیلگران حرکت قیمت اخیر را یک فشار فروش کوتاه‌مدت دانسته و بر این باور بودند که بازار می‌تواند همچنان بهبود پیدا کند.

دراین‌بین، ۲۱۷۴ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران خُرد شرکت کردند. در میان آن‌ها ۱۱۲۷ نفر معادل ۵۲ درصد به افزایش قیمت طلا و ۶۷۰ نفر معادل ۳۱ درصد به کاهش قیمت طلا رأی دادند درحالی‌که ۳۷۷ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته پیش کیتکونیوز، تحلیلگران وال‌استریت درباره روند قیمت به سه دسته مساوی تقسیم‌شده بودند درحالی‌که سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای به افزایش قیمت طلا خوش‌بین بودند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه‌بازار آمریکا با ۰.۳ درصد کاهش، در ۱۷۶۹ دلار بسته شد.

طلا برای کل هفته بیش از پنج درصد کاهش به ثبت رساند. ریزش قیمت طلا پس از به‌روزرسانی پیش‌بینی‌های اقتصادی بانک مرکزی آمریکا روی داد که بر اساس آن‌ها، کمیته بازار آزاد فدرال پتانسیل دو بار افزایش نرخ‌های بهره در سال ۲۰۲۳ را می‌بیند.

3 ماه پیش این کمیته انتظار داشت نرخ‌های بهره دستکم تا سال ۲۰۲۴ بدون تغییر بماند. بانک مرکزی آمریکا همچنین دورنمای رشد اقتصادی را افزایش داد و اکنون انتظار دارد تولید ناخالص داخلی آمریکا امسال 7 درصد توسعه پیدا کند.

به گفته بسیاری از تحلیلگران، اگرچه تا افزایش نرخ‌های بهره دو سال دیگر فاصله وجود دارد اما تغییر دیدگاه برای به وحشت انداختن سرمایه‌گذاران کافی بود.

سیژینسکی دراین‌باره گفت: مسئله پیش‌بینی واقعی نیست. من توجهی به‌پیش بینی مربوط به دو سال آینده ندارم. بااین‌حال این پیش‌بینی‌ها نشان داد مقامات بانک مرکزی آمریکا به این فکر افتاده‌اند که چگونه به سیاست پولی انبساطی خود خاتمه دهند. نمی‌توان برای همیشه پول چاپ کرد.

برخی از تحلیلگران معتقد بودند واکنش طلا به‌پیش بینی بانک مرکزی آمریکا بیش‌ازحد بوده و زمانی که اوضاع آرام شود، قیمت‌های پایین‌تر به فرصت خرید خوبی تبدیل می‌شوند.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست سرمایه‌گذاری ارشد در شرکت بلو لاین فیوچرز به کیتکونیوز گفت: ما منتظر این اصلاح قیمت بودیم و به‌آرامی خرید را آغاز خواهیم کرد.

آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی هم اظهار کرد: انتظار دارد در آینده نزدیک قیمت‌های بالاتر را مشاهده کند.

کریستوفر و کیو، استراتژیست ارشد بازار در ذیلی مارکس اظهار کرد: انتظار ندارد قیمت‌ها به دلیل آسیب فنی که به بازار طلا واردشده است، تا پایان سال به رکورد بالایی صعود کنند بااین‌حال وی نسبت به قیمت طلا بدبین نیست. این کارشناس نظر خنثی نسبت به طلا در کوتاه‌مدت داشت و پیش از آغاز خرید، منتظر اندکی ثبات در بازار خواهد شد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری