کد خبر: ۴۸۱۳۲
تعداد بازدید: ۷۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: این آمریکا بود که زیر برجام زد و حالا هم بر عهده ایالات‌متحده است که باید آن را درست کند.

به گزارش تجارت امروز، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به‌منظور شرکت در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا در این شهر حضور دارد، دیشب در توئیتی با اشاره به سخنرانی‌اش در این نشست نوشت: در مجمع دیپلماسی آنتالیا بر ضرورت این اصلاحات شناختی تأکید کردم: در دیپلماسی بحث اعتماد نیست، بلکه بحث احترام به منافع همتایان است، این ایالات‌متحده بود که زیر برجام زد و حالا هم بر عهده ایالات‌متحده است که باید آن را درست کند،خارجی‌ها دیر یا زود منطقه ما را ترک می‌کنند. باید خودمان آن را به دست بگیریم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به روند فعلی مذاکرات «وین» برای احیای برجام گفت که احتمالاً تا قبل از پایان کار دولت «حسن روحانی»، توافق حاصل خواهد شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برای شرکت در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا روز پنجشنبه ۲۷ خرداد وارد این شهر ترکیه شد.

وی در 2 روز اخیر با برخی مقام‌های حاضر ازجمله وزرای خارجه عراق، ونزوئلا، افغانستان، کرواسی، پاکستان، تاجیکستان، لهستان، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان و جوزپ بو رل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی قرار است امروز در نخستین نشست سه‌جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و افغانستان نیز حضور یابد.

مجمع دیپلماسی آنتالیا ۲۸ خرداد با سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه افتتاح شد.

این نشست با حضور مقامات عالی‌رتبه کشورها، وزرای امور خارجه، روسای سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و دیپلمات‌های برجسته برگزارشده است.

فرصت‌های جدید صلح و همکاری در قفقاز جنوبی، تقویت همبستگی‌های منطقه‌ای، همکاری‌های منطقه‌ای در آسیا، ارتباط با آفریقا، مسائل خاورمیانه و خلیج‌فارس، روابط فرا آتلانتیکی، پناه‌جویان و مهاجران، دیپلماسی اقتصادی و تجارت، ارتباطات و اخبار جعلی در دنیای مجازی ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی هستند که در اجلاس امسال مجمع دیپلماسی آنتالیا موردبحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری