کد خبر: ۴۸۱۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
رئیس گروه مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین با اشاره اینکه امروز آخرین روز از ششمین دور مذاکرات وین است، گفت: بعد از نشست امروز کمیسیون مشترک برجام چند روزی مذاکرات را متوقف می‌کنیم تا هیات‌های مذاکره‌کننده به پایتخت‌هایشان مراجعه کنند، نه‌فقط برای مشورت‌های بیشتر، بلکه برای تصمیم‌گیری.

به گزارش تجارت امروز، سید عباس عراقچی پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام افزود: امروز آخرین روز از دور ششم مذاکرات وین است، ما روزهای بسیار فشرده و کار بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم.

وی اظهار داشت: الآن در موقعیتی هستیم که فکر می‌کنم تمامی اسناد توافق تقریباً آماده است، برخی از مسائل اصلی مورد اختلاف که باقی‌مانده بود، حل‌شده است، برخی از این مسائل هنوز باقی‌مانده است ولی یک‌شکل کاملاً دقیقی به خود گرفته است و کاملاً روشن است که ابعاد این اختلافات چگونه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان بابیان اینکه فکر می‌کنم زمان برای تصمیم‌گیری طرف‌های مقابل ما فرارسیدهاست، چون کاملاً صحنه مذاکرات و یک توافق احتمالی روشن است و آن‌ها باید تصمیم‌های خود را بگیرند، افزود: اکنون مشخص است که چه حوزه‌هایی چه‌کارهایی امکان دارد و چه‌کارهایی امکان ندارد و زمانی که همه طرف‌ها به‌خصوص طرف‌های مقابل ما باید تصمیم نهایی خود را بتوانند بگیرند، به همین جهت پس از کمیسیون مشترک برجام چند روزی مذاکرات را متوقف می‌کنیم. هیات ها به پایتخت‌هایشان برمی گردند، نه فقط برای مشورت های بیشتر بلکه برای تصمیم گیری.

وی بابیان اینکه همکاران من روزهای بسیار سختی را داشته‌اند، تا پاسی از شب روی اسناد کار می‌کردند و دیشب تا 2 صبح روی آخرین برگه اسناد و آخرین پاسخ‌هایی که باید داده می‌شد کارکردند، گفت: به‌هرحال شما می‌دانید انجام مذاکره غیرمستقیم کار آسانی نیست و برای جلوگیری از سوء تفاهمات باید خیلی دقیق‌تر و خیلی جزئی‌تر کارکرد و مطالب را آماده کرد. امروز کمیسیون مشترک برجام تشکیل می‌شود و ما یک جمع‌بندی از کار و فعالیتی که تا الآن انجام‌شده خواهیم داشت و ان‌شاءالله امشب به تهران بازخواهیم گشت.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان گفت در دور ششم مذاکرات نسبت به دوره‌های قبلی پیشرفت‌های بیشتری انجام گرفته و اختلافات کلیدی کمتر شده است تصریح کرد: ما هر دوری که مذاکره داشتیم پیشرفت‌هایی را کردیم. برخی از ادوار این پیشرفت‌ها بیشتر و برخی ادوار کمتر بوده است، فکر می‌کنم این دور پیشرفت‌های خوبی را داشتیم و همان‌طور که پیش‌ازاین عرض کردم الآن از همیشه به یک توافق نزدیک‌تر هستیم ولی آن فاصله‌ای که بین ما و توافق مانده است پر کردنش کار آسانی نیست.

او اظهار داشت: پر کردن آن نیازمند تصمیم‌گیری‌هایی است که عمدتاً طرف‌های مقابل ما باید بگیرند و امیدوارم که در دوره بعدی بتوانیم این فاصله کوتاه باقیمانده را اگرچه راه سخت و پر سنگلاخی است طی کنیم و بتوانیم به یک جمع‌بندی نهایی برسیم. این امید من برای آینده است ولی قطعانمی توان پیش‌بینی کرد که آیا واقعاً در دور آینده می‌توانیم این کار را انجام بدهیم یا نه؟ ولی من به‌شدت امیدوارم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری