کد خبر: ۴۸۱۴۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی به همراه داشت.

به گزارش تجارت امروز، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور  در نشستی خبری به ارائه گزارش نهایی انتخابات پرداخت و گفت: بر اساس تجمیع نتایج صندوق‌های رأی انتخابات ریاست جمهوری از مجموع واجدین شرایط ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رأی اخذشده با مشارکت ۴۸.۸ درصد در انتخابات شرکت کردند که آقایان؛

* سید ابراهیم رئیسی‌  ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رأی

* محسن رضایی ۳ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۷۱۲ رأی

* عبدالناصر همتی۲ میلیون و ۴۲۷ هزار و ۲۰۱ رأی

* سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ۹۹۹هزار و ۷۱۸ رأی کسب کرده‌اند

۳ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۸۷۰ رأی باطله نیز اخذشده است. بر این اساس سید ابراهیم رئیسی به‌عنوان منتخب این دوره از انتخابات و امانت‌دار دستگاه اجرایی برگزیده شد.

وزیر کشور  همچنین با درود بر روح پرفتوح امام خمینی(ره) و تبریک ولادت امام رضا(ع) اظهار کرد: امیدوارم خدا به همه ما توفیق درک معرفت ائمه اطهار عنایت کند، خوشحالم که در خدمت شما رسانه‌های عزیز و محترم و در مقابل ملت عظیم‌الشأن ایران اسلامی تشکر و قدردانی می‌کنم از زحمات همه‌کسانی که  در این امر مهم و خطیر و این حادثه باشکوه و باشعور همراهی کردند.

پایگاه خبری العهد با اشاره به پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به پیام‌های تبریک روسای کشورهای خارجی پرداخت.

این پایگاه خبری لبنانی پیام‌های تبریک مقامات داخلی و رهبران جنبش‌های مقاومت را نیز منتشر کرد.

شبکه لبنانی المیادین نیز ضمن اعلام پیروزی رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیام‌های تبریک مقامات داخلی و خارجی را منتشر کرد.

شبکه قطری الجزیره نیز با اشاره به انتخاب رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران در گزارشی به واکنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

این شبکه نوشت که  واکنش‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بعد از پیروزی ابراهیم رئیسی بود برخی تبریک گفتند و برخی منتقد بودند.

شبکه معاند العربیِ نیز با اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ادعاهایی بی‌اساسی را علیه وی منتشر کرد.

بخش عربی شبکه آر تی نیز در گزارشی متفاوت به جشن‌های طرفداران سید ابراهیم رئیسی در مناطق مختلف ایران پرداخت.

این شبکه همچنین پیام‌های مقامات خارجی به رئیس‌جمهور منتخب ایران ازجمله پیام تبریک پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را منتشر کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک عربی با انتشار واکنش‌های خارجی به انتخاب ابراهیم رئیسی واکنش نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را نیز منتشر کرد.

 بر اساس این گزارش ، دیگر رسانه‌های عربی نیز پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری و واکنش‌های داخلی و خارجی به این مسئله را بازتاب دادند.

انتهای پیام//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری