کد خبر: ۴۸۱۵۷
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵
سخنگوی وزارت امور خارجه بابیان اینکه بعید نیست دور بعدی مذاکرات دور پایانی باشد، گفت: به متن روشنی در همه مسائل رسیدیم و آنچه باقی‌مانده نیازمند تصمیم سیاسی از سوی همه طرف‌ها است. اگر این تصمیم سیاسی اخذ شود، می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی مذاکرات هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تجارت امروز، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری با تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات ریاست جمهوری گفت: حضور مسئولانه و همدلانه ملت ایران پیام مهمی برای همه‌کسانی که به سرنوشت ایران دل بستند، داشت. به هم‌وطنانی که به‌رغم مضایق و فشارها و اذیت و آزارها در خارج از کشور رأی خود را دادند، تبریک عرض می‌کنم. به مقام معظم رهبری و مردم نیز تبریک می‌گویم.

وی ادامه داد: کسب اعتماد ملت به رئیس‌جمهور منتخب تبریک عرض می‌کنم. برای ایشان بهترین آرزوها رادارم و امیدوارم در تحقق خواست و اراده ملت موفق باشد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با اشاره به تبریک‌ مقامات خارجی به رئیسی اظهار داشت: در ۴۸ ساعت گذشته، ۴۸ مقام ارشد بین‌المللی انتخاب رئیس‌جمهور منتخب را تبریک گفتند که از این تعداد، ۲۴ نفر رئیس‌جمهور و رئیس دولت بوده، چهار رئیس پارلمان و ۱۸ شخصیت ارشد بین‌المللی بودند.

بعید نیست دور بعدی مذاکرات دور پایانی باشد

خطیب‌زاده در ادامه به تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته، ازجمله سفر علی‌اصغر حاجی به یمن، مذاکرات هسته‌ای در وین و سفر ظریف به آنتالیا پرداخت.

وی در پاسخ به سؤال ایرنا مبنی بر اینکه آیا توافق برای احیای برجام به دولت بعدی ایران موکول شده است، تصریح کرد: از این گمانه‌زنی‌ها کم نبوده است. این گزارش‌ها تائید نمی‌شود و نزدیک به واقعیت نیست. در همه هیات‌ها بدون فوت وقت مذاکرات انجام شد و کسی احساس نکرد که وقت زیادی در وین نگذاشته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تأکید بر اینکه سیاست ایران این نبوده و نیست که امکان رفع تحریم‌ها را به تأخیر بیاندازد، خاطرنشان کرد: این سیاست رهبری است و هیات مذاکره‌کننده آن را ادامه داده است. بعید نیست دور بعدی، دور پایانی مذاکرات باشد. باید دید طرف‌های مقابل تصمیمشان را می‌گیرند یا خیر.

خطیب بزاده در پاسخ به این سؤال که امکان توافق در همین دولت وجود دارد، ابراز داشت: دیپلمات‌ها خوشبین هستند ولی برای قضاوت زود است. باید دید آیا تصمیم‌های سیاسی در همه طرف‌ها گرفته می‌شود یا خیر. متن فاقد ابهام است یعنی به متن روشنی در همه مسائل رسیدیم. آنچه باقی‌مانده نیازمند تصمیم سیاسی از سوی همه طرف‌ها است.

وی ادامه داد: اگر این تصمیم سیاسی اخذ شود، می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی مذاکرات هستیم. عراقچی در تهران است و گزارش‌های خود را خواهد داد.

این دیپلمات ارشد درباره اظهارات اخیر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا بیان کرد: هم ایشان و هم همگان می‌دانند ایران سیاست واحدی داشته است. برجام به‌سختی مذاکره شد و به امضا رسید. هیچ‌گاه برجام جدیدی مذاکره نخواهد شد. اگر کسی از ماهیت صلح‌آمیز برجام مطمئن شود، باید به تعهداتش در برجام عمل کند. اگر آن‌ها می‌خواهند مطمئن شوند، آن‌ها باید به برجام بازگشته و قطعنامه ۲۲۳۱ را دیگر نقض نکنند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره جلسه اخیر سازمان بین‌المللی هواپیمایی (ایکائو) یادآور شد: شورای مشورتی ایکائو دادگاه نیست و موضوعات فنی مطرح می‌شود. ایران گزارش فنی خود را قبلاً داده بود و به ابهامات پاسخ داد. در این جلسه نیز به اتهاماتی که کانادا مطرح کرد پاسخ دادیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا توافق درباره احیای برجام منوط به خروج افراد از لیست تحریم‌ها شده است، عنوان کرد: این گزارش‌ها دقیق نیست. ایران هیچ‌گاه وصول به توافق را منوط به افراد نکرده است. احیای برجام منوط به رفع تمامی تحریم‌ها است که در برجام پیش‌بینی‌شده است. ما نه کمتر از برجام و نه بیشتر از برجام رضایت نخواهیم داد.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، آمریکا یک‌بار به‌وضوح فریاد زده که تا چه میزان به حقوق بین‌الملل پایبند نیست و نشان داده از کوچک‌ترین جزییات برای عدم تعهداتش سوءاستفاده کرده است.

رسانه‌های صهیونیستی جز تخریب منتخبین ملت کار دیگری ندارند

خطیب‌زاده درباره آخرین تحولات افغانستان هم گفت: با نگرانی اوضاع وخیم افغانستان را پیگیری می‌کنیم. در همسایگی ما تحولات گسترده‌ای در جریان است. همه را به کاهش خشونت، پایبندی به گفت‌وگوهای اصیل بین‌المللی و تعهد به سرنوشت صلح‌آمیز برای افغانستان با حضور تمامی اقوام و اقلیت‌ها دعوت می‌کنیم. این موضع همیشگی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی بابیان اینکه به خاطر آنکه امنیت ملی افغانستان بخشی از امنیت ملی ایران است با جدیت و جزییات این موضوع را دنبال می‌کنیم، اظهار داشت: سفرهایی در دو طرف انجام‌شده و بازهم در روزهای آتی سفرهایی انجام خواهد شد. یکی از موضوعات مهم گفت‌وگوهای ظریف (در ترکیه) با مقامات افغانستان در این مباحث و سرریز شدن آن در مرزها بوده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: ایران همواره پذیرای برادران و خواهران خود از افغانستان بوده است. افغانستان باید سرزمین صلح و آرامش برای افغانستانی‌ها باشد.

رئیسی صدای عاقله نظام است

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره سیاست‌های دولت جدید درباره برجام و رویکرد رسانه‌های صهیونیستی در این زمینه تصریح کرد: رویه رسانه‌های صهیونیستی شناخته‌شده است. آن‌ها جز تخریب منتخبین ملت کار دیگری ندارند. فرقی هم ندارد چه کسی باشد، رویه آن‌ها یکسان است.

وی اضافه کرد: رئیسی سال‌ها در پست‌های مختلف حضور داشتند. ایشان سال‌ها در شورای عالی امنیت بودند. ایشان صدای عاقله نظام هستند. این گزارش‌ها بیشتر برای مشوه کردن تصویر ایران در خارج از کشور است. همه به‌زودی خواهند دید سیاست‌های ایران در چه مسیری مثل همکاری‌های اصولی و در تعامل ادامه خواهد یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران از آمریکا تضمینی درخواست کرده است؟ خاطرنشان کرد: اصل موضوع درست است. در مورد جزییات در فضای عمومی نمی‌توان صحبت کرد. آمریکا یک‌بار در دوران ترامپ نشان داد گردن کشانه می‌تواند منافع کشورها را نادیده بگیرد. باید تضمینی دراین‌باره بدهند. کم و کیف آن را بعداً خواهیم گفت.

کمیته تطبیق درباره برجام تشکیل‌شده است

خطیب‌زاده درباره تشکیل کمیته تطبیق درباره موضوع برجام ادامه داد: این مسئله تائید می‌شود. اولین جلسه آن قبل از سفر عراقچی برگزار شد و اکنون‌که ایشان برگشتند، احتمالاً این جلسات برگزار شود. این کمیته، یک‌روال مشخص طبیعی سازوکار در داخل ایران است.

به گفته این دیپلمات ارشد، شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته این کمیته باشد و بعد بر اساس گزارش آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد. اعضای آن از مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی هستند. تطبیق در مورد جزییات توافق در آنجا انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات ظریف درباره آمادگی ایران برای اعزام سفیر به ریاض بیان کرد: آنچه گفته‌شده جدید نیست. ایشان چندین سال است که این موضوع را می‌گویند. دست ما چندین سال است که برای بازگشت عربستان به منطقه دراز بوده است. نسبت به گفت‌وگوها با عربستان درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی متعهد هستیم و امیدوارم گفت‌وگوها به نتیجه ملموسی برای برقراری روابط بینجامد.

خطیب‌زاده درباره اظهارات رافائل گروسی درباره دسترسی‌های آژانس یادآور شد: تمامی دسترسی‌های فرا پادمانی متوقف‌شده ولی آن‌ها دسترسی‌های پادمانی رادارند. اگر به توافقی برسیم، دوربین‌ها و فیلم‌هایی که ضبط‌شده، مجدد در اختیار آژانس قرار می‌گیرد و عملاً توقفی به این معنا نبوده است، ولی اگر تصمیم دیگری گرفته شود آن‌وقت به این معنا خواهد بود.

وی درباره برخی حملات به رأی‌دهندگان ایرانی در بیرمنگام انگلیس گفت: موجب تأسف است که در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکا کم‌وکاستی‌هایی از سوی مدعیان حقوق بشر و دمکراسی داشته و داریم. یادداشت‌هایی به آن‌ها دادیم. سفیر انگلیس نیز دراین‌باره احضار شد. پیگیری‌های حقوقی ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصویرسازی‌های دشمنان اجاره‌ای هیچ شباهتی به ملت ایران ندارد. ملت ایران همان کسانی هستند که اعتراضات خود را به شکل روشن و منطقی مطرح می‌کنند.

صبح امروز ظریف با رئیسی دیدار کرد

خطیب‌زاده درباره رفع تحریم‌های مربوط به کرونا توسط آمریکا گفت: استثنایی که توسط آمریکا قائل شده است، نشان داد ایران در چه ظلم و ستم آشکاری در این واهمه قرار داشت. آن‌هایی که می‌خواستند قبله آمالشان، آمریکا را تطهیر می‌کردند، فهمیدند سربازان سلامت در چه شرایطی کارشان را انجام دهند.

وی بابیان اینکه تا زمانی که تمامی تحریم‌ها رفع نشود رافع مسئولیت‌های آمریکا نیست، اظهار داشت: ما نشان دادیم ملتی هستیم که تاب‌آوری بالایی داریم. ما باصلابت از این سختی عبور کردیم و ان‌شاءالله از این وضع در آینده به‌خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سؤال که برای مراسم تحلیف‌ رئیسی در مجلس شاهد حضور مقامات خارجی خواهیم بود؟ تصریح کرد: در مورد روند انتقال دولت، وزارت امور خارجه مسئولیت مشخصی دارد. اکنون ما با ستاد قبلی رئیسی در تماس هستیم. فردی معرفی شدند. امروز صبح وزیر امور خارجه به دعوت آقای رئیسی خدمت‌ ایشان بود و در دیداری یک ساعت و نیمه، گفت‌وگوهای خوبی درباره برجام و سیاست خارجی مطرح شد.

 آماده کمک به طرف‌های لبنانی هستیم

خطیب‌زاده درباره وضع لبنان خاطرنشان کرد: موضوع لبنان یک موضوع داخلی است. ما با احترام به‌تمامی طرف‌های لبنانی از آن‌ها خواستیم به توافق داخلی رسیده و تشکیل دولت دهند تا مردم لبنان هم منتفع شوند. هم به دولت پیشبرد و هم به دوستان گفتیم در هر حوزه‌ای آماده کمک هستیم.

وی درباره رزمایش عقاب آناتولی در ترکیه گفت: این سؤال را باید از ستاد کل پرسید. چیزی که مهم است امنیت در این منطقه، درونی و دسته‌جمعی است. روابط ما با ترکیه در ابعاد مختلف حاکی از مفاهمه خوبی میان دو کشور است و نمونه و مثالی از روابط ممتاز در منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بازداشت اتباع افغانستانی در حوالی سفارت این کشور در تهران بیان کرد: ما از این مسئله، خبرداریم و گزارش آن را از نیروهای مربوطه خواستیم. درباره جزئیات‌ آن‌هم بعد از اطلاع، سخن خواهیم گفت.

نقش مبتکرانه و کنشگرانه وزارت امور خارجه در مسئله واکسن کرونا

خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال توقف واردات واکسن خارجی در ایران وجود دارد؟ یادآور شد: وزارت امور خارجه در موضوع واکسن باسابقه درخشانی به یاری وزارت بهداشت رفت و سعی کرد نیازهای مردم ایران در این حوزه را برآورده کند. این مسئله در میانه فشار آمریکا و تمام مضایق موجود بوده است.

وی بابیان اینکه کمتر واکسنی واردشده که وزارت خارجه در گفت‌وگوها، جابجایی، پول و... نقش نداشته باشد، اعلام کرد: وزیر و مدیران کل وزارت امور خارجه در این موضوع مبتکرانه و کنشگرانه عمل کردند. تا دستورالعمل عوض نشود، این رویه ادامه می‌یابد. هفته گذشته محموله‌ای از چین وارد کشور شد و این هفته هم این روند ادامه می‌یابد.

این دیپلمات ارشد درباره واکسن‌های داخلی نیز گفت: در مورد واکسن مشترک ایران و کوبا نیز پیشرفت‌های خوبی انجام‌شده است و خوشحالیم که واکسن ایرانی و واکسن مشترک ایران و کوبا وارد چرخه سلامت در ایران شده است. فکر نمی‌کنم تمامی نیازهای داخلی را تأمین کند. تا وقتی سربه‌سر شود، به مردم کمک خواهیم کرد.

سیاست‌های ایران در سطوح عالی اتخاذ می‌شود

خطیب‌زاده درباره تعطیلی نیروگاه بوشهر اظهار داشت: پرتال بوشهر از قبل اعلام کرده بود برای رفع ایرادات فنی چند روزی نیروگاه از مدار خارج می‌شود. از قبل هم به وزارت نیرو اعلام‌شده بود. مرسوم است سالی یکی، دو بار رسیدگی‌های فنی انجام شود.

وی درباره تغییر سیاست‌های ایران با رئیس‌جمهور شدن رئیسی تصریح کرد: رئیسی ساعت دو عصر امروز، گفت‌وگویی با رسانه‌ها دارند و پاسخ‌هایتان را از زبان ایشان خواهید شنید. سیاست‌های ایران در حوزه‌های مختلف در سطوح عالیه تصمیم‌گیری می‌شود که نشان‌دهنده استمرار سیاست‌ها است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای رویترز مبنی بر هشدار دیپلمات‌های اروپایی درباره طولانی شدن مذاکرات وین خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها بهتر است به تعهداتشان برگردند. توصیه جدی به طرف‌های اروپایی این است که سازنده بودن خود را در مذاکرات با اجرای حداقلی از تعهداتشان همراه کنند. به نظر می‌آید اروپا همچنان در بی‌عملی مطلق به سر می‌برد و منتظر است ببیند در وین چه اتفاقی می‌افتد تا حتی برخی از تعهداتش را انجام دهد.

خطیب‌زاده بابیان اینکه اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شود، ابراز داشت: اجازه نخواهیم داد وقت و انرژی ملت به یهود به بازی گرفته شود و درعین‌حال اجازه نخواهیم داد جزییات بدون توافق باقی بماند. جزییات به‌اندازه کلیات برای ما مهم است. هیچ توافقی حاصل نمی‌شود مگر این‌که درباره همه‌چیز توافق حاصل شود.

انتهای خبر// ح.ع

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری