کد خبر: ۴۸۱۶۷
تعداد بازدید: ۱۱۸
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۹
دبیر پنجمین دوره دوسالانه بین‌المللی «کارتون کتاب»، از حضور 6000  هنرمند با ۱۵۰۰ اثر خارجی از ۵۷ کشور جهان در این دوره از رویداد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تجارت امروز، مسعود شجاعی‌طباطبایی در نشست خبری پنجمین دوسالانه کارتون‌ کتاب اظهار داشت: این دوسالانه خوشبختانه تا کنون منظم بوده و دنیا به آن اهمیت می دهد. برپایی منظم این رویداد با زمان بندی دقیق و حضور داوران بین المللی، مورد توجه بسیاری متخصصان قرار گرفته و ۵ ستاره کیفیت را دریافت کرده ایم.

او افزود: نیم نگاهی به آثار رسیده به این رویداد نشان می دهد حضور پرشورهنرمندان و کارتونیست های چیره دست را داریم.                                                                              وی ادامه داد: قرار بود مهلت دریافت اثر، تمدید شود، اما ۱۰ روز بیشتر امکان تمدید نبود چون استانداردهای جهانی به ما اجازه آن را نمی داد به همین دلیل این رویداد تا 9 تیر تمدید شد.

شجاعی گفت: بیشترین شرکت کننده از ایران با ۱۱۰ هنرمند و بعد چین با ۳۸ شرکت کننده هستند. از همکاری با نهادهای دیگر نباید غافل شویم و از همه آنها که می خواهند به ما کمک کنند، بهره خواهیم گرفت.

شجاعی با اشاره به همه گیری کرونا گفت: با توجه به این که شرایط کرونایی است، برنامه فعلی ما برگزاری آنلاین اختتامیه است اما در صو ت تغییر وضعیت، برنامه دیگری را در نظر خواهیم گرفت.

هادی آشتیانی مدیر ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه عمومی کشور نیز در ابتدا درباره دوسالانه گفت: نهاد در انجام وظایف خود در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی و اعتلای آن، هنر اثربخش کارتون را مورد توجه قرار داده و این دوسالانه را با هدف بسیج افکار خلاق کارتونیست با هدف کمک به شنیده و دیده شدن پیام هنر و نقد هنرمندانه دوری از کتابخوانی و کتاب نخواندن برگزار کرده است.

وی بیان کرد: کوشش ما این است که این دوسالانه از طریق عملی‌سازی مأموریت‌های نهاد و نهادینه شدن فرهنگ مطالعه و مضرات این عامل حیاتی، بتواند هنرمندان مختلفی در حوزه‌های بین‌المللی را جذب کند تا از حمایت‌شان استفاده کند. خوشبختانه طی ۵ دوره آثار خوبی که ۶ هزار اثر بوده و ارزشمند رسیده است.

آشتیانی افزود: تلاش شده آثار قبلی در فضاهای شهری و نمایشگاه‌های استانی به نمایش گذاشته شوند و به مناسبت‌های مختلف به نمایش درآید تا فضاهای تبلیغی و فرهنگی خوبی را رقم بزند. امسال بخش جانبی با محوریت مبتدیان با هدف تقویت این هنر و برنامه حمایت ویژه‌ای را داشتیم.

وی گفت: فضای کتابخانه‌های ما آماده برگزاری کارگاه و کلاس‌های اموزشی و به نمایش گذاشتن آثار جوانان در جهت تشویق آنها است تا به ترویج بیش از پیش کتابخوانی بیانجامد.

پنجمین دوره از دوسالانه کارتون کتاب موضوعات «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، «کتاب و رسانه» ‌و «کتاب و کرونا» به همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار می شود.

جوایز درنظر گرفته شده برای برگزیدگان این دوسالانه شامل:

نفر اول: لوح تقدیر و تندیس دوسالانه به همراه ۱۵۰۰ یورو هدیه نقدی

نفر دوم: لوح تقدیر و تندیس دوسالانه به همراه ۱۰۰۰ یورو هدیه نقدی

نفر سوم: لوح تقدیر و تندیس دوسالانه به همراه  ۵۰۰ یورو هدیه نقدی

همچنین در این دوره برای نخستین بار بخش جنبی ویژه هنرمندان مبتدی به جشنواره اضافه شده است و علاقه‌مندان می‌توانند با ارسال آثار خود در این بخش از جشنواره شرکت کنند. لازم به ذکر است مبتدی به هنرمندی اطلاق می‌شود که در جشنواره یا مسابقه داخلی و بین‌المللی شرکت نکرده و جایزه‌ای دریافت نکرده باشد.

جوایز بخش جنبی این دوسالانه نیز شامل تجلیل از پنج اثر شایسته تقدیر با لوح تقدیر، تندیس دوسالانه به همراه ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی خواهد بود.

هر یک از علاقه‌مندان تنها می‌توانند در یک بخش اصلی یا فرعی این دوسالانه شرکت کنند؛ آثار ارسالی نباید تکراری باشند و هر شرکت‌کننده حداکثر مجاز به ارسال ۵ اثر به این جشنواره است. همچنین تمام حقوق مادی و معنوی آثار ارسالی متعلق به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره تا  ۹ تیرماه ۱۴۰۰ تمدید شده است. علاقه‌مندان به شرکت در پنجمین دوسالانه بین‌المللی کارتون کتاب می‌توانند آثار خود را از طریق پست الکترونیک info@booktoon.ir ارسال و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به نشانی www.booktoon.ir مراجعه کنند.

پیش از این چهار دوره از این دوسالانه بین‌المللی به صورت منظم و پی‌درپی با دریافت بیش از ۶ هزار اثر از هنرمندان کشورهای مختلف جهان برگزار شده است. نخستین دوره این دوسالانه در سال ۱۳۸۹، ‌ با حضور کارتونیست‌هایی از ۵۳ کشور برگزار شد

انتهای خبر// ب . ب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری