کد خبر: ۴۸۱۷۳
تعداد بازدید: ۱۷۳
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲
مبلغی که اسفند ٩٨ به منظور پرداخت حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی هزینه می‌شد، برابر با ۶۶۰۰ میلیارد تومان بود اکنون این مبلغ به ماهانه ١٧ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد و افزود: براساس این افزایش در ١۴ ماه پرداختی بیش از5/3 میلیون نفر از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی5/2 برابر شده و بازنشستگان مطابق با سنوات، این افزایش حقوق را تجربه می‌کنند.

وی با تاکید بر اهمیت عدالت بیمه‌ای ادامه داد: طرح متناسب‌سازی سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی باید تداوم داشته و به منظور استقرار و تداوم این برنامه منابع باید به طور صحیح هزینه شود، از اسراف جلوگیری و حقوق هیچ یک از بازنشستگان تضییع نشود.

سالاری تاکید کرد: برای دستیابی به این هدف باید برای منابع بلندمدت نیز چاره‌اندیشی شود. این طرح یک برنامه بلندمدت و مستلزم مدیریت صحیح هزینه‌ها، نگاه عادلانه و منابع پایدار است.

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، اعتبارات میان‌مدت برای این برنامه پیش‌بینی شده و به رغم دشواری‌ جهت تامین این منابع، برای 3 سال آینده منابع نقدی و غیرنقدی (به ارزش روز) چاره‌اندیشی شده و در اختیار همکاران آینده نیز قرار خواهد گرفت.

سالاری یادآور شد: دولت نیز به منظور اجراسازی این طرح در پرداخت دیون تأمین اجتماعی، سازمان را حمایت کرده و ۴٣ هزار میلیارد تومان از طلب این سازمان نیز وصول شد.

به گفته وی، امسال نیز ٨٩ هزار میلیارد تومان برای سازمان تأمین اجتماعی از جانب دولت پیش‌بینی شد.

سالاری ادامه داد: بنابراین با بهره‌گیری از این طرح، به عنوان یکی از تکالیف قانونی، عرفی و وجدانی سازمان تأمین اجتماعی در صورت عدم تامین اعتبارات متناسب‌سازی حقوق هم باید این تکلیف ادا و بار سنگین هزینه‌ها از دوش ۴۶ میلیون نفر جامعه تامین اجتماعی برداشته شود.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد، طی دو هفته آینده ٨٩ هزار میلیارد تومان طلب سازمان تأمین اجتماعی نیز تصویب و به عنوان منابع پایدار به منظور استمرار طرح متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان هزینه شود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: سلسله نشست‌های رویای تامین اجتماعی فراگیر نیز با هدف همفکری با شرکای اجتماعی برگزار می‌شود زیرا در اجرای این طرح نیز همکاری شرکای اجتماعی، دولت و مجلس شورای اسلامی نقشی اساسی داشته‌ استد.

وی با اشاره به این نکته که خدمات درمان بستری برای بیمه‌شدگان بالای ۶۵ سال در مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی رایگان است، گفت: طی دو هفته آتی طرحی به‌منظور کاهش هزینه‌های درمان بیمه‌شدگان سازمان در قالب نسخه الکترونیک تدوین‌شده که بخشی از آن ابلاغ و طی هفته‌های آینده اجرا خواهد شد.

سالاری مجدداً با اشاره به اهمیت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی تصریح کرد: این برنامه جز با همفکری جمعی، مشارکت بازنشستگان و صاحبان تجربه محقق نمی‌شد و امروز علیرغم برخی از کاستی‌ها، طی ١۴ ماه باید این اتفاق را یک رویداد عظیم تلقی کرد.

به گفته وی، ١٠ درصد منابع دولتی جهت رد دیون تأمین اجتماعی در نظر گرفته شد و بدون حمایت دولت نیز این طرح اجرا نمی‌شد. امید است، این به همراه تقویت پرداختی‌ها (متناسب با شرایط روز) متناسب‌سازی حقوق ادامه داشته باشد.

سالاری تأکید کرد: با اصلاح ضوابط سنی بازنشستگان، طرح سه‌جانبه گرایی، اصلاح قانون مشاغل سخت و زیان‌آور، اجرای طرح توانمندسازی و همچنین اصلاح رابطه پرداخت حق بیمه با تعهدات دولتی، طرح متناسب‌سازی حقوق را پایدار، کیفی و متناسب با حداقل سطح زندگی بازنشستگان اجرا کرد.

وی افزود: همچنین در طرح نسخه الکترونیک که از هدر رفت منابع جلوگیری می‌کند، می‌توان به همراه پرداخت ٨٠ الی ٩٠ درصد سهم دولت به‌عنوان سرانه دولتی به سمت رایگان شدن خدمات درمانی بازنشستگان حرکت کرد.

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، با استقرار کامل طرح نسخه الکترونیک، در کوتاه‌مدت می‌توان هزینه درمان بیماران صعب‌العلاج را نیز رایگان کرد.

سالاری یادآور شد: طلب سازمان تأمین اجتماعی از دولت نیز در حقیقت سهم بیمه پرداز بوده که توسط دولت پرداخت می‌شود.

۱۰ اردیبهشت‌ماه اطلاعیه‌ای از سازمان تأمین اجتماعی در حضور رئیس کانون عالی بازنشستگان و رئیس اتحادیه پیشکسوتان بازنشستگان تأمین اجتماعی و دیگر اعضای کانون‌های بازنشستگی اعلام شد که بر اساس آن اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) بر مجموع مبالغ مستمری و متناسب‌سازی اسفند پارسال مستمری‌بگیران انجام گرفت. ۷۵ درصد عقب‌ماندگی مستمری سال برقراری به نسبت حداقل مستمری جبران شد و با توجه به انتظارات و مطالبات همه سطوح مستمری‌بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی، پس از اعمال ماده ۹۶ (افزایش سنواتی) و اجرای متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و افزایش مزایای جانبی، دریافتی هیچ مستمری‌بگیری کمتر از 5/1 برابر مجموع پرداختی اسفند سال ۱۳۹۹ نخواهد بود.

مرحله اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در مرداد سال ۹۹ اجرایی و حقوق ماهانه مستمری‌بگیران این سازمان از ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش یافت. مرحله دوم این متناسب‌سازی نیز در پرداخت حقوق فروردین‌ماه این جمعیت لحاظ خواهد شد.

به گفته مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، بر اساس این متناسب‌سازی، بازنشستگان با ٣٠ سال سابقه از فروردین ١۴٠٠، ۴ میلیون و ۲۰۰ تا ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌کنند.

بازنشستگان با بیش از ٣٠ سال سابقه نیز با توجه به سنوات بیش از این مبلغ و بازنشستگان کمتر از ٣٠ سال سابقه هم کمتر از این میزان را (با توجه به سنوات) دریافت خواهند کرد.

در این راستا همچنین ۲۸ اسفندماه ۹۹ مبلغ یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به‌صورت علی‌الحساب به‌حساب بازنشستگان واریز شد.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: طرح متناسب‌سازی حقوق خواست به‌حق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی بود که اجرا سازی آن امیدواری این جمعیت را به‌اجبار داشت.

مهرداد قریب تصریح کرد: بر اساس ماده ٩۶ قانون تأمین اجتماعی سالانه پرداختی مستمری‌بگیران با توجه به نرخ تورم سالیانه افزایش می‌یابد و سازمان نیز بر اساس ماده‌قانونی ١١١ این وظیفه را هرساله عملی می‌کند.

وی افزود: اکنون اما بیش از ۵۵ درصد مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از حداقل بوده و بنابراین مطابق با محاسبه میانگین دو سال آخر حقوق، این قشر از جامعه کمتر از مبلغ حداقلی را دریافت می‌کند.

قریب گفت: بر اساس عدالت بیمه‌ای یک بیمه پرداز متناسب‌ با میزان مشارکت در حق بیمه باید از صندوق بازنشستگی نیز استفاده کند.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی توضیح داد: طرح متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال‌های ۱۳۸۱ و ۱۳۸۸ در سازمان تأمین اجتماعی انجام شد.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۵۴ به ازای هر ۲۵ نفر بیمه پرداز به سازمان تأمین اجتماعی یک نفر مستمری‌بگیر داشته‌ و در سال ۱۳۹۹ با کاهش ضریب پشتیبانی این عدد به ۴.۳ دهم درصد رسیده است.

قریب افزود: بنابراین با توجه به این متناسب‌سازی، دولت نیز باید مطابق با قانون اساسی سهم خود را بدین منظور پرداخت کند.

معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی ادامه داد: بنابراین سازمان در مرداد ۱۳۹۹ با اجرا سازی مرحله اول این طرح، رضایتمندی جامعه هدف سازمان تأمین اجتماعی را جلب کرد، اما دو عامل تورم و متناسب‌سازی صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری و در حقیقت ایجاد فاصله بین مستمری‌ها، سبب بروز برخی از نارضایتی‌ها شد.

قریب با اشاره به تأکید مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بر اجرای مرحله دوم متناسب‌سازی حقوق در فروردین ۱۴۰۰ افزود: بر اساس پیگیری‌های سازمان، ۸۹ هزار میلیارد تومان از طرف دولت، با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب مطالبات تأمین برای متناسب‌سازی حقوق پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: مطابق با پیش‌بینی‌ها به‌منظور افزایش پرداختی‌های ۱۴۰۰ باید حداقل افزایش ۵۰ درصدی اعمال می‌شد که در این راستا، حداکثر افزایش ۱۰۰ درصدی نسبت به اسفندماه ۱۳۹۹ و حداقل افزایش ۵۰ درصدی نسبت به اسفند ۱۳۹۹ اتفاق افتاد.

قریب همچنین یادآور شد: طی ۲۰ سال گذشته افزایش حقوق حداقل بیش از دیگر سطوح مستمری‌بگیران بوده و حداقل بگیران ۱۱۴ درصد بیش از سایر مستمری‌بگیران افزایش حقوق را تجربه کرده‌اند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری