کد خبر: ۴۸۱۷۸
تعداد بازدید: ۹۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
سفیر ایران در واکنش به گزارش ضد ایرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصریح کرد که این سند بر اساس یک دستور کار کاملاً سیاسی و ناظر بر حجم زیادی از اطلاعات غیردقیق و روایت‌های نادرست تهیه‌شده است.

به گزارش تجارت امروز، اسماعیل بقایی هامانه در چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر یادآور شد که جمهوری اسلامی کاملاً به حمایت و ارتقا حقوق بشر متعهد و به تعهدات بین‌المللی خود احترام می‌گذارد و بر همین اساس دیروز چهارمین گزارش ملی خود را درباره اجرای میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی دیروز به کمیته حقوق بشر ارائه کرد.

وی اظهار داشت: ما از همه کشورها می‌خواهیم که اصول جهانی بودن، بی‌طرفی و گزینشی برخورد نکردن را در بررسی مسائل حقوق بشر و حذف استانداردهای دوگانه و سیاسی‌کاری را رعایت کنند. از همه‌کسانی که واقعاً به حقوق بشر اهمیت می‌دهند، می‌خواهیم ضرورت حاکمیت قانون و محوریت دستگاه‌های قضایی را در حفظ حاکمیت قانون و حمایت از حقوق بشر مورد شناسایی قرار دهند.

نماینده دائم کشورمان بابیان اینکه مردم ایران در برابر اقدام‌های قهرآمیز، یک‌جانبه و بی‌رحمانه رژیم سابق آمریکا که به‌عنوان یک راهبرد برای تحت‌فشار قرار دادن حداکثری» بر مردم ایران استفاده شد، حداکثر مقاومت را نشان داد، افزود: ایالات‌متحده، میراث غیرقانونی و غیرانسانی دولت سابق را که کاملاً مخالف قوانین بین‌المللی و اصول اساسی بشریت است، ادامه می‌دهد.

بقایی توضیح داد: ایالات‌متحده، حامیان آن و کشورهایی که اقدام‌های یک‌جانبه و اجباری واشنگتن را اعمال می‌کنند، باید پاسخگوی نقض گسترده و شدید حقوق بشر باشند.

به گفته او، چگونه کسانی که چنین اقدام وحشیانه یک‌جانبه قهرآمیز را اعمال می‌کنند، منطقاً ادعا می‌کنند که از حقوق بشر ایرانیان مراقبت می‌کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران در ژنو ادامه داد که گزارش ضد ایرانی شورای حقوق بشر مبتنی بر یک دستور کار کاملاً سیاسی است که توسط گروهی از کشورهای هم‌فکر یا جانب‌دار که مدت‌هاست حقوق بشر را به‌عنوان بخشی از برنامه‌های خصمانه خود علیه ایران استفاده ابزاری می‌کنند، ارائه شد.

به گفته وی، محصول چنین مأموریت پیش داورانِ ای به‌طور اجتناب‌ناپذیری تقویت پیش‌داوری‌ها است. پس آیا نباید به فکر خاتمه این حلقه و دور بیهوده بود؟!

سفیر و نماینده دائم کشورمان گزارش شورای حقوق بشر را یکی از چهار گزارش سالانه دانست «که همگی ازنظر محتوا، مضمون و لحن، مشابه است که به‌ناچار برای برآورده ساختن مأموریت چند کشور غربی، برای تحت‌فشار قرار دادن و اهریمنی نشان دادن ایران تهیه‌شده است.»

بقایی هامانه توضیح داد: آیا واقعاً کارآمدترین و مؤثرترین روش استفاده از بودجه و منابع کمیاب سازمان ملل، تبدیل کردن دستور کار حقوق بشر به بستری برای مقابله و حمله کاملاً یک‌طرفه به یک کشور عضو است؟!

وی ادامه داد: این گزارش‌های پی‌درپی، هرساله، بر اساس قطعنامه‌های مربوطه مجمع عمومی ارائه‌شده توسط کانادا کشوری که بیش از یک دهه قبل تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با ایران بدون دلیل موجه قطع کند و همچنان در سیاست خود برای محروم کردن جامعه مهاجر ایرانی مقیم این کشور از حقوق اساسی کنسولی خود پافشاری می‌کند، باانگیزه هدف قرار دادن ایران و ترویج کلیشه‌های منفی صورت می‌گیرد.

نماینده دائم ایران تصریح کرد: سؤال این است که چنین مأموریت ناقصی که ناشی از خودبزرگ‌بینی و فاقد هرگونه حسن نیت از سوی بانیان اصلی آن است، چگونه می‌تواند به ارتقای حقوق بشر کمک نماید غیرازآنکه موجب انباشت حجم زیادی از اطلاعات غیردقیق و جنجالی و روایت‌های نادرست گردد.

بقایی هامانه به برخی از اطلاعات اشتباه در گزارش ضد ایرانی شورای حقوق بشر مانند بند ۶۱ و اطلاعات مربوط به آمار افراد بی‌خانمان در تهران اشاره کرد و گفت؛ تدوین‌کنندگان گزارش، قبل از عجله برای درج این داده‌های موردعلاقه‌شان در گزارش، حتی زحمت بررسی کردن اخبار و منابع اصلی فارسی را نیز به خود نداده‌اند.

اسماعیل بقایی هامانه در بخش پایانی سخنرانی خود ادامه داد که جمهوری اسلامی ایران به‌رغم ملاحظاتی که نسبت به متن گزارش داشت، با حسن نیت سعی در اصلاح انبوه اطلاعات غلط، ادعاهای دروغ و بی‌اساسی کرد و «امیدوار بودیم که متقابلاً رویکرد مسئولیت‌پذیر و حرفه‌ای ایران توسط تهیه‌کنندگان گزارش پاسخ داده شود؛ اما قریب به‌اتفاق نظرات و توضیحات ۶۰ صفحه‌ای ایران نادیده گرفته شد.»

سفیر و نماینده دائم ایران به انتخابات هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد که ایرانی‌ها نمایندگان خود در شورای شهر و روستای را در سراسر ایران و همچنین سیزدهمین رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی را از طریق صندوق‌های رأی انتخاب کردند و عزم خود را برای استفاده از حقوق اساسی خود و تأمین روندهای دمکراتیک کشور به نمایش گذاشتند.

وی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همچنان در حمایت از حقوق بشر مصمم است، افزود: ما رویکرد تعاملی خود را برای کمک به ارتقا و حمایت از کلیه حقوق بشر برای همه، ازجمله از طریق تعامل سازنده با سایر کشورها، دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل و دارندگان اختیارات مربوط، ادامه می‌دهیم. انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری