کد خبر: ۴۸۱۸۷
تعداد بازدید: ۵۶۸
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۹
علی نیکزاد نائب رئیس خانه ملت:
علی نیکزاد ثمرین (زاده ۱۳۴۴ اردبیل) سیاست‌مدار اصول‌گرا و مدیر اجرایی ایرانی، نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه اردبیل، سرعین، نمین و نیر و اکنون نائب رئیس اول مجلس یازدهم است.

به گزارش تجارت امروز، وی پیش‌تر به عنوان وزیر راه و شهرسازی، وزیر مسکن و شهرسازی، سرپرست وزارت ارتباطات، سرپرست وزارت راه و ترابری و رئیس هیات مدیره گروه توسعه ساختمان تدبیر (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) فعالیت می‌کرد.

وی در دولت نهم، از ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ استاندار اردبیل بود.

نیکزاد در دولت دهم از ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ وزیر مسکن و شهرسازی بود و با حفظ سمت، از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰ نیز سرپرستی وزارت راه و ترابری را بر عهده داشت و پس از ادغام 2 وزارتخانه، در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ نیز به عنوان وزیر راه و شهرسازی فعالیت می‌کرد.

وی در سال ۱۳۹۱ برای مدتی کوتاه نیز سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده داشت. او برادر بزرگ‌تر اکبر نیکزاد ثمرین است.

نیکزاد نخستین وزیر راه و شهرسازی ایران بود.

وی پیش از به دست آوردن رأی اعتماد برای پست وزارت راه و شهرسازی، وزیر مسکن و سرپرست وزارت راه، در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد بود. وی همچنین از آذر ۱۳۹۱ تا اسفند ۱۳۹۱ با حفظ سمت، سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود.

در ۱۵ مرداد ۱۳۸۸، با ارائهٔ پیشنهاد وزارت او توسط محمود احمدی‌نژاد به مجلس شورای اسلامی، این پیشنهاد به رأی گذاشته شد و از مجموع ۲۸۶ رأی گرفته‌شده، با ۲۱۹ رأی موافق، ۴۰ رأی ممتنع، ۲۷ رأی مخالف، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس، وزیر مسکن و شهرسازی شد.

نیکزاد در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ توسط محمود احمدی‌نژاد با حفظ سمت، به سرپرستی وزارت راه و ترابری منصوب شد.

در بهمن سال ۱۳۸۹، معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست جمهوری مطلب منتشرشده در برخی سایت‌ها، در مورد اشتباه در حکم محمود احمدی‌نژاد برای انتصاب علی نیکزاد به عنوان سرپرست وزارت راه را تکذیب کرد.

این سایت‌ها اعلام کرده بودند که در حکم احمدی‌نژاد به‌جای عبارت «قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران» از عبارت «قانون اساسی جمهوری ایران» استفاده‌شده است.

حکم حکومتی

پس از پایان یافتن مهلت سرپرستی نیکزاد در وزارت راه، سید علی خامنه‌ای با ابقای او در این سمت، موافقت کرد و حکم سرپرستی او را تا پایان خرداد ۱۳۹۰ تمدید کرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری

علی نیکزاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ با صدور حکمی توسط سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی او معرفی شد.

سوابق اجرایی

سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آذر ۱۳۹۱ تا اسفند ۱۳۹۱

معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۸

استاندار اردبیل ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷

معاون عمرانی استانداری لرستان ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴

رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان اردبیل ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳

سرپرست معاونت عبارتی استانداری اردبیل ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸

مدیرکل دفتر فنی استانداری اردبیل ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸

دبیر و عضو هیات مرکزی حل اختلاف شوراهای اسلامی کشور

عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

عضو سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران

کارشناس دادگستری

مدیرعامل گروه توسعه ساختمان تدبیر

عضو جامعه مهندسین بسیجی کشور

عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیرالدین طوسی تهران

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی

عضو اتاق فکر مدیریت بحران کشور

نظریه سردبیر

حسین عبداللهی فعال سیاسی

سوابق اجرایی خوب آقای علی نیکزاد درگذشته و حال سبب شد تا آیت‌الله رئیسی وی را به عنوان رئیس ستاد انتخابات خود برگزیند.

به نظر بنده جناب نیکزاد پتانسیل خوبی دارد و با توجه به آن‌ها ایشان می‌تواند بهترین گزینه برای معاون اول رئیس‌جمهوری باشند، کسی که تمام زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرد.

مسکن مهر شاید برای خیلی‌ها بیهوده باشد ولی در اصل اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که نقش نیکزاد در بخش اجرایی خیلی مهم و اساسی بود.

انتهای خبر// ح.ع

ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
0
0
گزینه مناسبی برای معاون اولی ست مدیری عملگراوجهادی ست
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری