کد خبر: ۴۸۱۸۸
تعداد بازدید: ۱۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
با تصویب مجلس:
نمایندگان خانه ملت، در مصوبه‌ای با تشکیل «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» موافقت کردند.

به گزارش تجارت امروز، نمایندگان خانه ملت در جلسه علنی صبح امروز در بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولید کشاورزی، ماده یک این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس آن در راستای اعمال قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۲۴/ ۱۱/ ۱۳۹۱ و قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۲۳/ ۴/ ۱۳۸۹ و به‌منظور برنامه‌ریزی و ساماندهی بازار کالاهای کشاورزی «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» که ازاین‌پس در این قانون به‌اختصار ستاد نامیده می‌شود با وظایف و اختیارات زیر تشکیل می شود:

بر اساس بند الف ماده یک این طرح؛

وظایف:

۱. تنظیم بازار داخلی کالاهای کشاورزی شامل بازرسی و نظارت بر قیمت، تأمین و توزیع

۲. مدیریت نظارتی مطلوب بازار کالاهای کشاورزی در جهت تأمین منافع همه ذینفعان با همکاری اتاق اصناف کشاورزی ایران، اتاق اصناف ایران و تشکل‌های غیردولتی کشاورزی

۳. نظارت مستمر بر ذخایر راهبردی کالاهای کشاورزی

۴. نظارت بر تأمین امکانات و تسهیلات (اعتبارات و تسهیلات بانکی و ارزی) موردنیاز کالاهای کشاورزی

۵. نظارت بر امور گمرکی، تعرفه‌ای و مالیاتی به‌منظور روان‌سازی تأمین و توزیع کالاهای کشاورزی

بر اساس بند ب ماده یک این طرح؛

ترکیب اعضاء:

۱- وزیر جهاد کشاورزی (رئیس)، ۲- وزیر امور اقتصادی و دارایی، ۳- رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، ۴- وزیر صنعت، معدن و تجارت، ۵- رئیس‌کل بانک مرکزی، ۶- وزیر دادگستری، ۷- وزیر راه و شهرسازی، ۸- رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران، ۹- رئیس سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران، ۱۰- رئیس اتاق اصناف ایران، ۱۱- رئیس سازمان تعاون روستایی ایران، ۱۲- رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران (دبیر)، ۱۳- رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ۱۴- رئیس اتاق تعاون ایران، ۱۵- دو نفر کشاورز خبره در صنوف مختلف با معرفی اتاق اصناف کشاورزی ایران و حکم وزیر جهاد کشاورزی، ۱۶- یک نفر متخصص اقتصاد کشاورزی با معرفی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۷- دو نفر نماینده ناظر از کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی بدون حق رأی به انتخاب مجلس شورای اسلامی.

بر اساس تبصره ۱، ‪‌در این قانون، مقصود از کالاهای کشاورزی، کلیه نهاده‌ها (به‌استثنای آب) و محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین فرآورده‌های موضوع‌بند (الف) و (ب) قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مصوب ۱۳۹۱.۱۱.۲۴ هست و مقصود از عوامل تولید ماشین‌آلات، تجهیزات و ادوات کشاورزی و منابع طبیعی است.

در تبصره ۲ نیز آمده است؛‪‌ در صورت عدم امکان حضور وزرا و رؤسای موضوع ردیف‌های ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ این ماده، معاون ذی‌ربط و تام‌الاختیار آنان، موظف به شرکت در جلسات می‌باشند و حضور آنان موجب سلب مسئولیت اعضای اصلی نمی‌شود.

در تبصره ۴ نیز آمده است؛ جلسات ستاد با دعوت وزیر جهاد کشاورزی تشکیل می‌شود و با حضور اکثریت اعضاء رسمیت می‌یابد و مصوبات آن بارأی اکثریت مطلق اعضای حاضر معتبر هست. مصوبات ستاد پس از تأیید و ابلاغ وزیر جهاد کشاورزی لازم‌الاجراست.

بر اساس تبصره ۵، قیمت‌گذاری ازجمله تضمینی و توافقی و تعیین سیاست‌های حمایتی کلیه کالاهای کشاورزی بر عهده شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موضوع قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۱۳۹۹.۸.۵ هست.

تبصره ۶ نیز اذعان می‌دارد؛ شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی موظف است مقررات صادرات و واردات کالاهای کشاورزی را حداکثر تا پایان تیرماه هرسال تصویب و اعلان عمومی نمایند. هرگونه تغییر در طول سال زراعی ممنوع هست.

در تبصره ۷ مطرح‌شده که دبیرخانه این ستاد در وزارت جهاد کشاورزی ایجاد می‌شود و رئیس سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران دبیر ستاد تنظیم بازار کشاورزی ایران هست. ساختارهای مرتبط با تنظیم بازار کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت منفک و به وزارت جهاد کشاورزی بر اساس چارت سازمانی موجود و پست‌ها و افراد شاغل در پایان سال ۱۳۹۹ منتقل می‌شود.

همچنین در جریان بررسی ماده ۱ این طرح با اخطار سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی تبصره ۳ این ماده مربوط به تشکیل و مسئولیت اجرایی سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران مراعا ماند.

انتهای// ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری