کد خبر: ۴۸۱۹۲
تعداد بازدید: ۹۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۱
گروهی از دادستان‌های کل ایالتی آمریکا ممکن است شکایتی علیه گوگل به اتهام نقض قانون ضد انحصارطلبی در اداره فروشگاه اپلیکیشن پلی استور تنظیم کنند.

به گزارش تجارت امروز، یک منبع آگاه به رویترز گفت: این شکایت در حالی انجام خواهد گرفت که پیش‌ازاین طراحان برنامه درباره مدیریت پلی استور برای دستگاه‌های ندرویدی شکایت کرده‌اند. این شکایت از پارسال در جریان بوده و رسیدگی به آن با تأخیر روبرو شده است.

تحقیقات توسط دادستان‌های ایالتی توسط ایالت‌های یوتا، تنسی، کارولینای شمالی و نیویورک هدایت می‌شود اما معلوم نیست چه تعداد از ایالت‌های آمریکا در آن حضور خواهند داشت.

دو منبع آگاه اظهار کردند این پرونده احتمالاً در دادگاه فدرال در شمال کالیفرنیا پیگیری می‌شود که پرونده‌های مرتبط در آنجا مورد رسیدگی قرارگرفته‌اند. این پرونده‌ها شامل شکایت شرکت بازی ویدیویی اپیک گیمز علیه گوگل در سال میلادی گذشته است که این غول اینترنتی را به مقررات ضد رقابتی در فروشگاه برنامه‌اش متهم کرده است و انتظار می‌رود دادگاه مربوطه در سال ۲۰۲۲ برگزار شود.

همچنین دو شکایت گروهی پیشنهادشده علیه پلی استور نزد قاضی پرونده اپیک گیمز وجود دارد. اگر ایالت‌های آمریکایی بخواهند در جلسات اظهارات شاهدان و فعالیت‌های پیش از جلسه دادگاه شرکت داشته باشند باید برای شکایت زودتر اقدام کنند.

در شکایت مشابهی در کالیفرنیا که برگزاری جلسات دادگاه آن ماه گذشته خاتمه پیدا کرد، اپل و اپیک گیمز منتظر حکم دادگاه هستند.

سخنگوی گوگل در واکنش به این گزارش گفت: اندرید تنها سیستم‌عامل بزرگی است که به افراد اجازه می‌دهد اپلیکیشنها را از فروشگاه‌های برنامه متعدد دانلود کنند. درواقع اکثر دستگاه‌های اندرویدی با دو یا چند اپلیکیشن فروشگاه از پیش نصب‌شده عرضه می‌شوند. همچنین کاربران می‌توانند فروشگاه‌های اپلیکیشن بیشتری را نصب‌کرده یا اپلیکیشنها را مستقیماً از مرورگر نصب کنند.

گوگل در مقایسه با اپل سیاست‌بازتری را در اداره فروشگاه برنامه خود دنبال می‌کند اما اخیراً مقرراتش را تحکیم کرده و اجرای این مقررات را اجباری کرده است.

احتمالاً شکایت جدید مربوط به الزام استفاده بعضی از اپلیکیشنها از ابزارهای پرداخت گوگل برای فروش اشتراک و محتوا و پرداخت ۳۰ درصد از سهم فروش به گوگل است.

سازندگان برنامه مانند اسپاتیفای و تیندر شرکت‌های گوگل و اپل را به دلیل درخواست سهیم شدن در درآمد فروش، به رفتار ضد رقابتی متهم کرده‌اند.

برنامه‌ریزی تنظیم این شکایت با بحث درباره مسامحه بیش‌ازحد اجرای مقررات ضد انحصارطلبی فدرال مصادف شده است. بسیاری از افراد ازجمله رئیس پنل ضد انحصارطلبی کمیته قضایی سنای آمریکا خواستار اجرای جدی‌تر این مقررات شده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، گوگل در حال حاضر با شکایت فدرال از سوی وزارت دادگستری آمریکا و پرونده‌های ضد انحصارطلبی مرتبط از سوی دو گروه از دادستان‌های کلی ایالتی روبروست. یک پرونده که توسط تگزاس دنبال می‌شود مربوط به تبلیغات است و دیگری مربوط به تلاش‌های گوگل برای توسعه نفوذش در عرصه جست‌وجو به بازارهای جدیدتر مانند دستیار صوتی است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری