کد خبر: ۴۸۱۹۶
تعداد بازدید: ۸۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۶
واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در نقده عصر دیروز به خبر نخست رسانه ها تبدیل شد و موجی از حزن را بین اصحاب رسانه ایجاد کرد؛ این آخرین سفر ۲ خبرنگار ایرنا وایسنا بود که اجازه نداد قلم آنان به نوشتن آخرین خبر خود برسد.

به گزارش تجارت امروز، حوالی ساعت ۱۸ دیروز بود که نخستین خبر در زمینه واژگونی خودرو حامل خبرنگاران اعزامی از تهران به نقده برای بازدید از طرح تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در کانال های خبری مخابره شد.

ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی، آن ۲ خبرنگاری بودند که ظاهرا در زیر اتوبوس واژگون شده در جاده باریک منتهی به تونل انتقال آب به دریاچه مانده بودند و در دم جان خود را از دست داده بودند.

باقر بهرامی رئیس مرکز فوریتهای پزشکی آذربایجان غربی گفت: واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران اعزامی از تهران به پیرانشهر ۲۱ مصدوم و ۲ فوتی داشت که این ۲ نفر خبرنگاران ایرنا و ایسنا هستند.

وی افزود: طبق اطلاعات اولیه ارسالی ۲ بانوی خبرنگار به نام های ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی دو تن از خبرنگاران پر تلاش، متعهد و دلسوز ایرنا و ایسنا در این حادثه جان باختند.

وی بیان کرد: خبرنگاران مصدوم به بیمارستان امام خمینی (ره) نقده منتقل شده و در حال درمان هستند.

او اضافه کرد: بالگرد هلال احمر استان برای انتقال خبرنگاران مصدوم به ارومیه اعزام شده است.

دقایقی پس از این خبر، حضور استاندار آذربایجان غربی در بیمارستان نقده (در ۸۵ کیلومتری ارومیه) مخابره شد؛ محمدمهدی شهریاری به محض دریافت خبر تصادف خبرنگاران به نقده سفر کرده و در بیمارستان حاضر شده بود و مسئولان بهداشتی درمانی و حوزه محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز به همراه او حاضر شده بودند.

اعزام 4 خبرنگار مصدوم به ارومیه

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: 4 نفر از خبرنگاران مصدوم حادثه واژگونی اتوبوس نقده به ارومیه اعزام و تحت درمان قرار گرفتند.

وی افزود: محمدمهدی گوهری»، ابراهیم نژاد رفیعی، مرتضی محمدصادقی و حسن ظهوری چهار مصدوم اعزام شده به ارومیه هستند.

او اضافه کرد: افراد دیگری هم که مصدومیت جزئی داشته اند، با اتوبوس آمبولانس به ارومیه اعزام می شوند.

آقازاده گفت: وضع درمانی این خبرنگاران با حساسیت در حال مدیریت است و مشکلی وجود ندارد.

همان‌طور که آقازاده قول داده بود، دقایقی بعدازاین مصاحبه، دیگر مصدومانی که وضع به نسبت بهتری داشتند با استفاده از آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها به بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه اعزام شدند.

این افراد اتوبوس واژگون شده در نقده حامل ۲۶ نفر بود؛ فقط ۲ نفر فوت کرده‌اند

اتوبوس واژگون شده در نقده حامل ۲۶ نفر بود؛ فقط ۲ نفر فوت کرده‌اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی همچنین بابیان اینکه اتوبوس واژگون شده در نقده، حامل ۲۶ نفر شامل ۲۰ خبرنگار بود که همه آنان مصدوم یا کشته‌شده‌اند؛ اظهار کرد: از این تعداد، ۲۰ نفر خبرنگار، چهار نفر عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه و ۲ نفر نیز راننده و کمک‌راننده بودند.

آقازاده اضافه کرد: حال بسیاری از مصدومان این حادثه مناسب بوده و تنها چهار نفر به بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه اعزام‌شده‌اند.

اسامی حادثه دیدگان در این حادثه اعلام شد؛

محمدمهدی گوهری، علی شریف‌زاده، صدرا محقق، آسیه اسحاق، کمال عثمان پور، ندا اکبری، زینب رحیمی، زهرا کشوری، سعید بیداد، رباب باباخان، آیسان زرفام، کیمیا عبدالله پور، سهیل فرجی، زهرا رفیعی، مرتضی محمد زاده، ابراهیم نژاد رفیعی، مرتضی محمدصادق، حسن ظهوری، محمدرحیم مقدس، فروغ فکری، علی حاجی مرادی این افراد را شامل می‌شود.

پس‌ازآن، مسئولان کشوری و استانی با ارسال پیام تسلیت، پیگیری سریع قضیه و رسیدگی به وضع مصدومان و همچنین بررسی کامل مسئولان حادثه را مورد تأکید قراردادند.

 

تسلیت رئیس‌جمهوری

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری در پیامی جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا دربی حادثه غم‌انگیز واژگونی اتوبوس در نقده را تسلیت گفت.

در متن پیام تسلیت رئیس‌جمهوری آمده است: حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران حوزه محیط‌زیست کشور در استان آذربایجان غربی و جان باختن ۲ بانوی خبرنگار و مجروح شدن تعدادی از آنان، موجب اندوه و تاثر عمیق شد.

وی افزود: این‌جانب با تکریم خدمات ارزشمند این خبرنگاران پرتلاش رسانه‌های کشور که دغدغه‌ای جز خدمت به میهن اسلامی را نداشتند، با خانواده‌های داغ‌دیده و اصحاب رسانه کشور ابراز همدردی می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای جان‌باختگان حادثه علو درجات و برای مجروحان آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم.

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: لازم است دستگاه‌های مسئول با دلجویی از خانواده‌های این عزیزان سفرکرده، سریعاً علل وقوع حادثه را بررسی و نسبت به ارائه گزارش آن اقدام کنند.

 

تسلیت جهانگیری

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در توئیتی جان باختن ۲ خبرنگار محیط‌زیست خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا را در حادثه غم‌انگیز واژگونی اتوبوس در نقده تسلیت گفت.

جهانگیری در این توئیت نوشت: خبر حادثه سقوط خودرو خبرنگاران و درگذشت دو عزیز خبرنگار بسیار تأثرانگیز بود.

وی افزود: به جامعه خبرنگاران کشور و خانواده‌های داغ‌دیده عرض تسلیت دارم.

جهانگیری گفت: امیدوارم دوستان خبرنگار آسیب‌دیده هرچه زودتر سلامتی خود را بازیابند؛ که روز هجر سیه باد و خانمان فراق.

 

تسلیت رئیس دفتر رئیس جمهور

محمود واعظی رئیس دفتر جمهوری در پیامی در اینستاگرام جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا را حادثه غم‌انگیز واژگونی اتوبوس در نقده تسلیت گفت.

واعظی در این یادداشت نوشت: سانحه دل‌خراش واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در استان آذربایجان غربی و درگذشت دو بانوی خبرنگار مایه تأسف و تأثر شد.

او ادامه داد: این عزیزان برای انعکاس یک موفقیت محیط زیستی کشور به منطقه سفرکرده بودند اما متأسفانه دچار حادثه شدند و جامعه رسانه‌ای کشور را داغدار کردند.

واعظی گفت: اینجانب ضایعه درگذشت سرکار خانم‌ها مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی را به جامعه رسانه‌ای، دو خبرنگار وزین ایسنا و ایرنا، همکاران، بازماندگان و خانواده‌های این دو عزیز، خصوصاً همسر مرحوم یاسینی جناب آقای بهراد مهرجو روزنامه‌نگار باسابقه مطبوعات کشور تسلیت عرض می‌کنم.

البته واعظی با تماس با استاندار آذربایجان غربی و بررسی چندوچون این اتفاق ناگوار، پیگیری کامل ماجرا را نیز مورد تأکید قرار داده بود.

 

تسلیت رئیس سازمان محیط‌زیست

عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان محیط‌زیست با حضور در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در حوالی شهرستان نقده عیادت کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست که برای پیگیری حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران به منطقه سفرکرده با حضور در بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه ضمن عیادت از مصدومان این حادثه تلخ در حال پیگیری علل حادثه و رسیدگی به وضعیت سایر خبرنگاران است.

 

جزئیات حادثه

سازمان حفاظت محیط‌زیست در اطلاعیه‌ای با تسلیت مجدد بابت درگذشت دو تن از خبرنگاران ارزشمند محیط‌زیست، جزئیاتی از سفر خبرنگاران برای بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه منتشر کرد؛ با دعوت ستاد احیای دریاچه ارومیه از صبح روز چهارشنبه تور رسانه‌ای برای بازدید از پروژه‌های عمرانی این ستاد آغاز شد.

در این سفر دوروزه ۲۰ خبرنگار از رسانه‌های کشور به همراه ۴ نفر از کارکنان روابط سازمان محیط‌زیست و ۲ نفر از کارکنان ستاد احیا دریاچه ارومیه برای بازدید از پروژه‌های احیا دریاچه ارومیه ساعت ۶: ۳۰ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران به ارومیه سفر کردند.

گروه اعزامی از تهران پس از رسیدن به ارومیه با اتوبوس تهیه‌شده توسط اداره کل محیط‌زیست استان آذربایجان غربی برای بازدید از تونل زاب در شهرستان پیرانشهر اعزام شدند.

ظهر امروز خبرنگاران از طریق لوکوموتیو وارد تونل شدند و پس از بازدید از تونل زاب حوالی ساعت ۶ بعدازظهر برای استراحت و صرف ناهار به محل سد کانی‌سیب مراجعت می‌کنند که متأسفانه اتوبوس حامل خبرنگاران و گروه اعزامی براثر نقص فنی واژگون می‌شود.

بعدازاین حادثه تلخ بلافاصله نیروهای امدادی هلال‌احمر و اورژانس به محل حادثه اعزام می‌شوند و مصدومان را به بیمارستان امام خمینی شهرستان نقده اعزام می‌کنند.

براثر این حادثه متأسفانه دو خبرنگار برجسته حوزه محیط‌زیست خانم‌ها ریحانه یاسینی از خبرگزاری ایرنا و مهشاد کریمی از خبرگزاری ایسنا براثر جراحات وارده فوت می‌کنند.

در این حادثه ۱۷ نفر دیگر دچار مصدومیت شدند که ۴ نفر از این مصدومان جهت ادامه مداوا به ارومیه اعزام شدند و ۱۳ نفر دیگر به‌صورت سرپایی در حال مداوا هستند.

اما هرچه که از این حادثه ماند، ناراحتی و تأسف از به پایان نرسیدن این خبرنگاران بود و آنان نتوانستند آخرین خبر خود را به پایان برسانند و خود به خبری برای رسانه‌ها تبدیل شدند.

انتهای خبر//ح.ع

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری