کد خبر: ۴۸۲۰۲
تعداد بازدید: ۱۰۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
مذاکره‌کنندگان در ۶ دور از گفت‌وگوهای هسته‌ای در وین به‌صورت تدریجی از دامنه اختلافات کاستند، به‌طوری‌که امروز ناظران دستیابی به توافق را بیش از هر زمان دیگری ممکن می‌دانند و معتقدند برجام به‌احتمال‌قوی پیش از پایان دولت دوازدهم احیا خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز، در این روزها که دیپلمات‌ها به کشورهای متبوع خود بازگشته تا آماده حضور برای برگزاری دور بعدی مذاکرات وین (دور هفتم) شوند، امیدها برای لغو تحریم‌ها و احیای توافق بیش از پیش افزایش‌یافته است. در همین پیوند حجت‌الاسلام «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری کشورمان در جلسه دیروز هیات دولت اظهار کرد که همین امروز به آقای عراقچی اختیار بدهیم برود وین و در عرض چند روز توافق را نهایی کند و تحریم هم برداشته شود.

رئیس‌جمهوری نورخان‌تر نیز نسبت به لغو تحریم ابراز امیدواری کرده بود. او میانه اردیبهشت در این زمینه تأکید کرد: به‌عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده است و اگر همه باهم متحد باشیم به‌زودی تحریم برداشته می‌شود. طرف ما می‌داند راهی جز بازگشت به تعهدات خود و موافقت‌نامه برجام ندارد.

در هر یک از نشست‌هایی که از فروردین‌ماه امسال آغاز شد تا به امروز تکه‌هایی از جورچین سر جای خود قرارگرفته است به‌طوری‌که طرف‌های مقابل هم به احیای توافق در آینده‌ای نزدیک امیدوار شده‌اند. همانند «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان که روز چهارشنبه دوم تیر در یک کنفرانس خبری پس از مذاکرات با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود در برلین اظهار داشت که شانس خوبی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران می‌بیند.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به روند پیچیده و دشوار مذاکرات وین در هفته‌های اخیر گفت: «باوجود دشواری‌ها، ما گام‌به‌گام در هر دوره از مذاکرات پیشرفت کرده‌ایم و تصور می‌کنیم با توجه به انتخاب دولت جدید در ایران فرصت خوبی برای پایان دادن به مذاکرات در آینده‌ای نزدیک وجود دارد.»

یکی از مهم‌ترین اختلافات بین ایران و اعضای غربی برجام و نیز آمریکا به موضوع تحریم‌ها پیوند می‌خورد که به‌تازگی «محمود واعظی» رئیس دفتر روحانی از پیشرفت‌های فراوان در این زمینه سخن گفته است. واعظی بابیان اینکه «الان بحثی در رابطه با بانک، بیمه، نفت و کشتیرانی نداریم. همه این‌ها توافق شده است»، ادامه داد: حدود ۱۰۴۰ تحریم مربوط به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود و در رابطه با تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت رهبری هم توافق شده برداشته شود.

برداشته شدن تحریم‌های «موضوعی» و رایزنی برای لغو تحریم‌های «خاص» به سومین نشست وین برمی‌گردد؛ نشستی که روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه پایان یافت و در آن برای تسهیل مذاکرات کارگروه سومی نیز ایجاد شد.

در آن زمان «سید عباس عراقچی» معاون وزارت امور خارجه و رئیس گروه مذاکره‌کننده کشورمان گزارشی از نتایج پایان سومین دور این گفت‌وگوها ارائه کرد و گفت که «تحریم‌های موضوعی و بخشی مثل تحریم بخش انرژی ایران که شامل نفت و گاز می‌شود یا تحریم صنعت خودرو، تحریم مالی، بانکی و بنادر، بر اساس توافقاتی که تا الآن صوت گرفته است، باید برداشته شود و توافق هم در این زمینه وجود دارد.»

عراقچی در آن برهه اظهار کرد «مذاکرات درباره این لیست هنوز ادامه دارد، اگرچه موافقت شده که اکثریت آن‌ها از فهرست تحریم‌ها خارج شوند». اشاره وی به فهرست ۱۵۰۰ موردی از تحریم‌ها بود که دولت ترامپ در چهار سال اخیر علیه اشخاص و نهادهای ایران وضع کرد. البته برخی منابع شمار این فهرست را ۱۶۰۰ مورد دانسته‌اند.

دولت ترامپ با ذیل گروه‌های تروریستی گنجاندن سپاه و برچسب‌های تروریستی، حقوق بشری و غیره بر مقامات و نهادهای ایران بر پیچیدگی تحریم‌ها افزود تا بایدن یا هر رئیس‌جمهوری دیگری به‌راحتی نتواند تحریم‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای را از یکدیگر منفک کرده و آمریکا را به برجام بازگرداند.

لازم به ذکر است که ریشه تحریم افراد و نهادهای ایرانی به بهانه‌های غیرهسته‌ای را می‌توان در قانون «مقابله با مخالفان آمریکا از طریق تحریم‌ها» (کاتسا) یافت؛ قانونی که در سوم مرداد ۱۳۹۶ علیه سه کشور ایران، روسیه و کره‌ شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید و حدود یک هفته بعد یعنی ۱۱ مرداد همان سال توسط ترامپ امضا و به قانون تبدیل شد. در یک دسته‌بندی کلی، قانون کاتسا دارای چهار بخش تحریمی است که عبارتند از: تحریم به بهانه‌ مسئله موشکی، منطقه‌ای، تروریستی، حقوق بشری و تسلیحاتی.

تا به امروز از این فهرست به گفته واعظی قرار است ۱۰۴۰ تحریم برداشته شود. بی‌تردید گروه مذاکره‌کننده ایرانی در دور هفتم یا دوره‌های بعدی مذاکرات تلاش حواهند کرد تا شمار بیشتری از این تحریم‌ها لغو شوند.

از نگاه ناظران با نزدیک شدن به پایان دولت روحانی احتمال عقب‌نشینی طرف غربی از مواضع و مطالبات قبلی افزایش خواهد یافت به آن امید که بتوانند با همین دولت روحانی توافق را احیا کنند زیرا بستن با دولت جدید برای آن‌ها دشوارتر از دولت مستقر است؛ موضوعی که آشکار در اظهارات و رفتار آن‌ها قابل‌مشاهده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری