کد خبر: ۴۸۲۰۸
تعداد بازدید: ۱۲۸
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸
وزیر نفت گفت:95 درصد جمعیت کشور زیر شبکه گازرسانی مستقیم قرارگرفته‌اند که این رقم در جهان رقم بی‌نظیری است.

به گزارش تجارت امروز، بیژن نامدار زنگنه در هفتاد و پنجمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید طرح‌های ملی وزارت نفت در سراسر کشور با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری افزود:‌ وزارت نفت با اتکا به ۲ و نیم برابر شدن تولید گاز از میدان گازی پارس جنوبی از سال ۹۲ تاکنون و نیز با مجموعه اقدام‌ها برای توسعه شبکه انتقال و توزیع گاز طبیعی موفق شد که از این سال تاکنون تعداد روستاهای بهره‌مند از نعمت گاز طبیعی را از ۱۴ هزار به قریب ۳۵ هزار یعنی بیش از ۲.۵ برابر برساند و بدین ترتیب پوشش گازرسانی کل کشور به1/95  درصد رسیده است.

وی ادامه داد: این رقم که می‌شود گفت در جهان رقم بی‌نظیری است که1/95  درصد از کل جمعیت یک کشور بزرگ زیرپوشش شبکه گازرسانی مستقیم قرار داشته باشد.

وزیر نفت از تلاش برای  انتخاب روش بهینه برای تأمین انرژی موردنیاز شهرها و روستاها و روستاهای محروم از نعمت گاز خبر داد و گفت: به راین اساس یک مشاور دانشگاهی انتخاب شد و گزینه‌های مختلفی شامل استفاده از برق در این مناطق و خانه‌ها، انرژی‌های نو، گاز مایع به‌صورت شبکه، سی.آن.جی محلی، ال.ان.جی محلی موردبررسی قرار گرفت.

زنگنه ادامه داد: خروجی این مطالعه به ما این نتیجه را داد که از میان گزینه‌های مختلف تأمین انرژی تا هزینه معادل ۲ هزار دلار برای هر مشترک گازرسانی اقتصادی‌تر است.

وی افزود: بنابراین گازرسانی با خط لوله به شهرها و روستاها  به‌عنوان گزینه بهینه یا برتر در دستور کار قرار گرفت.

وزیر نفت ادامه داد: برخی معتقدند و می‌پرسند  آیا بهتر نبود و به‌صورت حکم که اصلاً بهتر بود روستاییان برق مصرف کنند تا گاز ما همه این گزینه‌ها را در سال ۹۲ و قبل از هر اقدامی بررسی کرده و همان‌طور که عرض شد نتیجه این بود که تا ۲ هزار دلار به ازای هر مشترک گازرسانی اقتصادی‌ترین شیوه است .

زنگنه ادامه داد: تاکنون به بیش از ۲۰ هزار روستا با بیش از یک‌میلیون ۷۷۰ هزار خانوار و ۱۹۴ شهر با قریب ۶۵۰ هزار خانوار گازرسانی شده و هم‌اکنون4/98  درصد جمعیت شهری و6/84  درصد جمعیت روستای و درمجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت تحت پوشش شبکه‌های گازرسانی قرارگرفته‌اند و این در حالی است که در سال ۹۲ جمعیت شهری ۹۵درصد و جمعیت روستایی ۵۴ درصد و درمجموع ۸۵ درصد پوشش داشت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری