کد خبر: ۴۸۲۲۷
تعداد بازدید: ۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک گفت: برگ سبز، سند رسمی است اما سند مالکیت رسمی نیست، اما برخی دلال‌ها برای فرار مالیاتی به دفاتر مراجعه نمی‌کنند.

به گزارش تجارت امروز، ذبیح الله خدائیان در نشست با خبرنگاران افزود: سازمان ثبت اسناد و املاک یکی از سازمان‌های تأثیرگذار در ایران است که خدمات متعددی در بخش‌های مختلف به مردم ارائه می‌دهد، به طور مثال پارسال بیش از ۱۰۵ میلیون خدمت به مردم ارائه دادیم که بیش از ۹۵ درصد این خدمات الکترونیکی بود.

وی گفت: کاداستر یک طرح مهم ملی است که در صورت اجرای کامل این طرح زمینه سوءاستفاده در زمینه دستگاه‌های دولتی مطرح می‌شود، حدود ۵۳ میلیون هکتار پارسال با تثبیت سند مالکیت کاداستری برایشان صادر کردیم؛ که ۵ برابردر ۴ دهه گذشته در این زمینه رشد داشته‌ایم.

خدائیان اظهارداشت: ۶۴ میلیون هکتار از اراضی در نظام کاداستر تثبیت شدند که قریب به ۳ برابر سال‌های گذشته تثبیت اراضی دولتی و ملی داشته‌ایم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک اعلام کرد: پارسال قراردادی داشتیم که از تمام اراضی کشور عکس برداری هوایی داشته باشیم، همچنین حدود ۴۰ دستگاه ایستگاه ثابت ماهواره‌ای جهت پوشش ماهواره‌ای اراضی کشور خریداری شد.

وی ادامه داد: پارسال ۴۱ هزار سند مالکیت کاداستری برای اراضی ملی صادر کردیم که رشد ۷ برابری داشته است، ۱۱۲ هزار سند برای اداره ها صادر کردیم که ۴۳ درصد رشد داشته و برای مؤسسات غیردولتی ۲۱ هزار سند صادر شده است.

خدائیان با اشاره میزان وصول مطالبات معوق بانک‌ها گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان در یک سال گذشته توسط واحدهای اجرای ثبت وصول شدند که ۲.۵ برابر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده اراضی اصطلک در پردیس و صحت و سقم اسناد این منطقه و اینکه آیا این اراضی جزو اراضی ملی هستند یا خیر گفت: در سفری که به پردیس داشتیم یکسری تعاونی‌ها و ساختمان‌های مسکن مهر مشکلات ثبتی داشتند در همین راستا من کارگروهی را مأمور کردم تا مشکلات را پیگیری کنند و منتظر نتیجه آن هستیم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره سندی که به نام تالاب‌ها می‌خورد گفت: حفاظت از تالاب بر عهده وزارت نیرو است و اگر سندی صادر شود به نام نظام جمهوری اسلامی ایران است یعنی تمام این اسناد به نام کشور است و سند آن در خزانه نگهداری می‌شود و باید خود دولت اختلافات را رفع کند تا رویه‌ای واحد داشته باشیم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری