کد خبر: ۴۸۲۳۱
تعداد بازدید: ۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۹
کشاورزان دشت هراز واقع در شهرستان‌های آمل، بابل، محمودآباد و فریدون‌کنار که آب موردنیازشان از رودخانه مهم و بزرگ هراز تأمین می‌شود، به دلیل کاهش محسوس روان آب، پمپ‌های آب چاه‌های کشاورزی را روشن کردند تا در حساس‌ترین مرحله از رشد گیاه برنج دچار مشکل نشوند.

به گزارش تجارت امروز، مشاهدات نشان می‌دهد که نوبت‌دهی آب رودخانه‌ها هم توسط شرکت آب منطقه‌ای در حال انجام است، اما به دلیل کاهش روان آب رودخانه‌ها این مقدار آب پاسخگوی نیاز شالیزارها نیست، بااینکه فاصله نوبت رهاسازی آب در رودخانه‌های مختلف استان ۲ برابر شده است.

طبق آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران از ۲۱۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی که امسال در استان زیر کشت برنج رفته است ۱۱۰ هزار هکتار آن در دشت هراز واقع است که آب این دشت بزرگ از طریق رودخانه هراز تأمین می‌شود.

شالیزارهای دشت هراز هم‌اکنون در مرحله خوشه‌بندی قرار دارند، مرحله‌ای که بر اساس کارشناسی نیاز آبی گیاه برنج از حساسیت بالایی برخوردار است تا شیره دانه برنج به‌درستی شکل بگیرد.

پمپ آب چاه‌های کشاورزی دشت هراز روشن شدند

در این مرحله اگر آب به‌اندازه کافی به گیاه نرسد، با توجه به گرمای حدود ۴۰ درجه‌ای هوا، تنش خشکی زمین سبب پوکی دانه می‌شود.

اگرچه هشدار کمبود آب در شرق مازندران از ابتدای امسال توسط شرکت آب منطقه‌ای و سازمان جهاد کشاورزی برای جایگزینی کشت برنج داده‌شده بود، اما شالیکاران مناطق مرکزی به دلیل شرایط زمین چاره‌ای جزء کشت برنج ندارند و تأمین آب همواره برای شالیزارها دغدغه جدی آنان است.

اکنون به دلیل کاهش آب سطحی رودخانه‌ها فاصله زمانی نوبت‌بندی آب در رودخانه‌ها نیز بیشتر شده است و کشاورزان با مشکل جدی کمبود آب مواجه هستند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران با تائید کمبود آب و تنش خشک‌سالی در شالیزارهای منطقه مرکزی مازندران گفت: در حالی با کمبود آب سطحی مواجه هستیم که گیاه برنج در مرحله حساس رویشی یعنی خوشه‌بندی قرار دارد و شالیکاران حتماً باید نسبت به آبیاری شالیزارها اقدام کنند.

خلیل حقیقی با اظهار این‌که در این مرحله از رشد گیاه آب باید پای بوته برنج باشد تا شیره دانه پوک نشود، اضافه کرد: اگر کشاورزان در این مرحله کم‌توجهی کنند، با خطر جدی کاهش محصول مواجه خواهند شد.

وی با اظهار این‌که تقریباً تمامی کشاورزان منطقه حداقل یک حلقه چاه نیمه عمیق داخل زمین شالیزارشان دارند، ابراز امیدواری کرد که بتوانند با بهره‌گیری از آب‌های زیرزمینی تنش خشک‌سالی ناشی از کمبود روان آب‌های رودخانه‌ای را به حداقل برسانند.

این کارشناس کشاورزی برنج‌کاری اظهار داشت: کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی مناطق مختلف استان آماده هرگونه کمک کارشناسی به شالیکاران هستند و از سوی دیگر با هماهنگی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها با شرکت فرآورده‌های نفتی، سوخت چاه‌های کشاورزی نیز بر اساس مقررات به‌اندازه کافی تهیه و تأمین‌شده است.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم همکاری همه کشاورزان در شرایط کم‌آبی تأکید کرد و گفت: به‌طور یقین با مصرف بهینه آب کشاورزی که نیاز آب دشت هراز تقریباً تا ۲۰ روز آینده است، می‌توانیم بدون خسارت از این تنش خشکسالی گذر کنیم.

مازندران با تولید بیش از ۹۵۰ هزار تن برنج سفید، ۴۲ درصد برنج موردنیاز کشور را تأمین می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران هم با تائید بروز کمبود آب همه مناطق استان حتی در دشت هراز گفت: طبق بررسی‌های آماری آبدهی رودخانه‌های مازندران در خردادماه تا ۵۶ درصد نسبت به خردادماه سال گذشته کاهش‌یافته است.

پمپ آب چاه‌های کشاورزی دشت هراز روشن شدند

دکتر محمدابراهیم بخشکی بابیان این‌که دبی روان آب هفت رودخانه مهم چشمه کلیه، چالوس، هراز، تالار، بابل رود، تجن و نکا رورد در خرداد به‌شدت کاهش یافت است، افزود: دبی آب حتی در رودخانه هراز که به‌عنوان حوزه آبریز دشت هراز محسوب می‌شود نیز حدود ۶۲ درصد نسبت به خرداد پارسال کمتر نشان می‌دهد.

یخکشی بابیان اینکه نوبت‌دهی آب رودخانه‌های مازندران بافاصله بیشتری در حال انجام است، افزود: اکنون تأمین آب اراضی پایین‌دست شهرستان‌های مرکزی واقع در دشت هراز موردتوجه بیشتری است.

وی با درخواست از کشاورزان برای مدیریت آب و همکاری با یکدیگر برای پشت سر گذاشتن مشکل، گفت: بررسی وضع منابع آب سطحی در خرداد امسال نشان می‌دهد که متوسط بارندگی حوزه آبریز رودخانه‌های مازندران ۲۳ میلی‌متر و حجم ریزش معادل آن ۶۱ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با خرداد سال گذشته ۳۰۱ درصد افزایش داشته، اما برآورد حجم آبدهی هفت رودخانه مهم استان در خرداد امسال ۱۸۱ میلیون مترمکعب است که ۵۶ درصد کمتر از خرداد پارسال است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران میزان بارندگی تجمعی حوضه آبریز رودخانه‌های مازندران در سال آبی جاری یعنی از مهر پارسال تا خرداد امسال را ۴۴۹ میلی‌متر و حجم ریزش آن را معادل ۱۱ هزار و ۷۲۷ میلیون مترمکعب عنوان کرد و توضیح داد: این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین برآورد آبدهی هفت رودخانه مهم استان نیز در سال آبی جاری یک هزار و ۸۰۴ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

یخکشی تصریح کرد: طبق بررسی‌های شرکت آب منطقه‌ای مازندران میزان بارندگی تجمعی در فصل زراعی جاری یعنی از فروردین تا پایان خرداد امسال در حوزه رودخانه‌ای استان ۹۹ میلی‌متر و حجم ریزش آن معادل ۲ هزار و ۵۸۷ میلیون مترمکعب بوده است که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۳۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی برآورد حجم آبدهی هفت رودخانه مهم استان در فصل زراعی جاری را نیز ۶۴۴ میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: این مقدار نسبت به سال زراعی گذشته ۵۹ درصد کاهش نشان می‌دهد

یخکشی نیاز آب سطحی کشاورزی مازندران را ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این در حالی ست که کمتر از ۷۰۰ میلیون مترمکعب روان آب تحت مدیریت است.

مازندران بیش از پنج میلیارد مترمکعب آب سطحی دارد که بیش از سه میلیارد مترمکعب آن سرریز شده به دریا می‌ریزد.

انتهای گزارش//ح.ع

منبع ایرنا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری