کد خبر: ۴۸۲۳۲
تعداد بازدید: ۲۰۱
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل تأثیرگذار در بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی گفت: در صورت تداوم روند مثبت معاملات بازار و سبزپوشی شاخص بورس تا پایان هفته جاری، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند صعودی بازار ادامه‌دار باشد و دیگر خطری معاملات بهابازار را تهدید نکند.

به گزارش تجارت امروز، معاملات بورس که از مدت‌ها قبل برمدار نزولی قرارگرفته بود و زمینه نگرانی و تردید سهامداران برای حضور در این بازار را فراهم کرده بود، پس از مشخص شدن نامزدهای ریاست جمهوری تا حدودی بهبود پیدا کرد و توانست روزهای امیدوارکننده‌ای را در این بازار ایجاد کند.

در روزهای پایانی خرداد و با مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران، معاملات بورس رنگ دیگری به خود گرفت و پرقدرت‌تر از نخستین روزهای خردادماه به روند صعودی ادامه داد.

اکنون با توجه به پایان خرداد و ورود به نخستین ماه از فصل تابستان، سبزپوشی شاخص بورس تداوم دارد و این امر منجر به نگرانی سهامدارانی شده است که روزهای پر نوسانی را در بازار سال گذشته تجربه کردند.

در این پیوند، «عرفان هودی» کارشناس بازار سرمایه امروز به عوامل تأثیرگذار در بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و افزود: پایان برگزاری انتخابات و نتیجه آن بی‌تأثیر بر روند بازار و سبزپوشی شاخص بورس نبوده است.

 

وی اظهار داشت: به‌طورمعمول بازارهای مالی تحت تأثیر هرگونه شوکی با تکانه‌هایی مثبت یا منفی همراه می‌شوند، به‌عنوان‌مثال امضای برجام ازنظر برخی جوانب با تأثیر مختلف در صنایع همراه می‌شود.

هودی بابیان اینکه ورود رئیس‌جمهوری منتخب برای سکانداری تا چهار سال آینده نمی‌تواند درروند بازار بی‌تأثیر باشد، ادامه داد: آیت‌الله رئیسی در کنفرانس مطبوعاتی خود بازارهای مالی و بازار سرمایه را مورد مقایسه قرارداد و به پرداخت مالیات در بازارهایی مانند طلا، سکه و خودرو اشاره کرد که این موضوع باعث اقبال سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه، ورود نقدینگی به این بازار و سبزپوشی شاخص بورس شد.

این کارشناس بازار سرمایه به دیگر عامل تأثیرگذار در بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و گفت: افت شدید ارزهای دیجیتال در بازارهای جهانی در سبزپوشی معاملات بورس بی‌تأثیر نبوده است، سرمایه‌هایی که از دی‌ماه از بورس خارج و وارد رمز ارزها شده بود، اکنون دوباره در حال ورود به بورس هستند و نمی‌توان نقش ورود این منابع مالی به بورس را در تغییر مسیر معاملات بازار بی‌تأثیر دانست.

وی اظهار داشت: همچنین افت عمده نمادها در بازار سرمایه بی‌تأثیر درروند صعودی شاخص بورس نبوده است، به‌جز ۱۵۰ نمادی که روز گذشته در صف فروش قفل بودند باقی نمادها به‌صورت مثبت در حال معامله بودند یا روند منفی آن‌ها نقد شونده بود.

هودی به اصلاح ۸۰ درصدی برخی از نمادها در بازار تأکید کرد و گفت: این موضوع سبب شد تا جریان نقدینگی به سمت نمادهای بزرگ بازار پیش برود، زمانی که جریان نقدینگی به سمت نمادهای بزرگ ورود می‌کند شاخص بورس تحت تأثیر قرار می‌گیرد و تداوم روند صعودی آن نشان‌دهنده افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران و ورود دوباره سرمایه مردم به این بازار است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این پنج عامل جزو عوامل تأثیرگذار بر روند صعودی بازار بودند و توانستند روزهای امیدوارکننده‌ای را در معاملات این بازار رقم بزنند.

پیش‌بینی روند بازار، وابسته به تداوم روند صعودی شاخص بورس تا پایان هفته

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه روند صعودی شاخص بورس در بازار می‌تواند ادامه‌دار باشد یا خیر، گفت: این مهم در صورت تداوم روند مثبت معاملات بازار و سبزپوشی شاخص بورس تا پایان هفته جاری، قابل پیش‌بینی است.

هودی بابیان اینکه اکنون نزدیک به ۱۶۰ نماد در بازار در صف فروش قرار دارند که رقم بالایی نیست و به نظر نمی‌رسد که بیشتر از ۳۰۰ میلیارد تومان باشند، افزود: بهترین راه برای بهبود وضعیت بازار، کمک صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار سرمایه به این نمادها است که در این صورت نقد شوندگی به بازار برمی‌گردد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اگر صف فروش سهام کوچک بازار باسیاست‌های درست جمع‌آوری شوند، در این زمان می‌توان پیش‌بینی کرد که روند بازار تا ۲ یا سه ماه آینده مثبت خواهد بود و سهامداران تا زمان انتصاب وزیر اقتصاد جدید و مشخص شدن موضع‌گیری‌ها نسبت به بازار سرمایه می‌توانند نسبت به معاملات این بازار امیدوار باشند.

وی خاطرنشان کرد: همیشه پیشنهاد کارشناسان به سهامداران، سرمایه‌گذاری بادید بلندمدت در بورس بوده است، بارها اعلام‌شده است که در صورت وجود نگاه بلندمدت به بورس این بازار بهترین محل برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.

هودی تأکید کرد: سهامداری که در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری نکند باید به سمت بازارهای موازی پیش برود که در آخر ملزم به پرداخت مالیات خواهد بود، این موضوع باعث شده است تا سهامداران به‌طور حتم سرمایه‌های خود را وارد بورس کنند.

وی بیان‌داشت: سهامداران باید بادید بلندمدت در سهام شرکت‌های بزرگ اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کنند، اما درصورتی‌که به دنبال سرمایه بدون ریسک در بورس هستند بهتر است از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد این بازار شوند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در بورس به هر میزان که سهامدار سرمایه خود را وارد این بازار کند و سود از این بازار به دست آورد، مبلغ موردنظر به‌هیچ‌عنوان شامل مالیات نخواهد شد.

وی بابیان اینکه بر اساس صحبت‌های انجام‌شده قرار بر ورود معادل ریالی ۱۵۰ میلیون دلار به صندوق تثبیت بازار سرمایه است که هنوز این اتفاق رخ نداده است، افزود: در صورت این اتفاق سهامداران با اعتمادی دوباره به این بازار وارد ورود می‌کنند و زمینه صعود بیشتر شاخص بورس در بازار را فراهم خواهند کرد.

شاخص کل در بازار بورس دیروز (شنبه، پنجم تیرماه) ۲۰ هزار و ۷۲۸ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم یک‌میلیون و ۲۳۳ هزار واحد رسید.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری