کد خبر: ۴۸۲۳۸
تعداد بازدید: ۱۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
حسین عبداللهی: معاون اول رئیس‌جمهوری دومین مقام عالی‌رتبه در هیات دولت بوده که وظیفه اداره هیات وزیران در غیاب رئیس‌جمهوری و مسئولیت هماهنگی سایر معاونان را بر عهده دارد.

نقشی که پایانش انتها ندارد؟

به گزارش تجارت امروز، رئیس‌جمهوری می‌تواند برای انجام وظایف قانونی خود معاونانی داشته باشد، معاون اول مسئولیت هماهنگی سایر معاونت‌ها را به عهده خواهد داشت.

مرحوم حسن حبیبی نخستین معاون اول رئیس‌جمهوری = مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

محمدرضا عارف دومین معاون رئیس‌جمهوری= حجت‌الاسلام‌والمسلمین خاتمی

مهندس پرویز داودی و محمدرضا رحیمی سومین معاون رئیس‌جمهوری = دکتر محمود احمدی‌نژاد

مهندس جهانگیری چهارمین معاون رئیس‌جمهوری = حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی

معاون اول رئیس‌جمهوری ایران هم‌رتبه نخست‌وزیر قرار گرفت و در پی آن مراسم استقبال ازنخست وزیر کشورهای مختلف که به ایران سفر می‌کنند توسط معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار می‌شود.

روئسای جمهور:

نقشی که پایانش انتها ندارد؟

روسای جمهوری: بنی‌صدر، خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی. محمدعلی رجایی هم‌ یک دوره یک ماهه رئیس‌جمهور بود.

نخستین رئیس‌جمهوری ایران، تجربه‌های منحصربه‌فردی در مقایسه با دیگر روسای جمهوری پشت سر گذاشته است.

ابوالحسن بنی‌صدر که در روزهای انقلاب به همراه آیت‌الله خمینی از پاریس به ایران بازگشت، بهمن‌ سال ۵۸ پس از استعفای دولت مهدی بازرگان و برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری ایران، با کسب بیش از ۱۰ میلیون رأی به‌عنوان نخستین رئیس‌جمهوری انتخاب شد.

آقای بنی‌صدر که در ابتدا حمایت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و بسیاری از انقلابیون را به همراه داشت، در پی فشار مجلس برای انتخاب محمدعلی رجایی به‌عنوان نخست‌وزیر با روزهای دشوار کار خود روبرو شد.

فشار روزافزون منتقدان بنی‌صدر در مجلس، به‌ویژه نطق‌های علی خامنه‌ای و مخالفت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی به همراه مخالفت‌های محمد بهشتی همچنان ادامه داشت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری