کد خبر: ۴۸۲۴۸
تعداد بازدید: ۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۳
پنجاه و یکمین آزمون سرا سری لحظاتی قبل با رقابت ۱۲۵ هزار و ۱۲۱ داوطلب گروه آزمایشی هنر هم‌زمان در ۴۱۴ شهرستان و 3522 حوزه امتحانی کلید خورد.

به گزارش تجارت امروز، آزمون سرا سری در آستانه قرن ۱۴۰۰ وارد پنجاه و یکمین سال خود شد؛ آزمونی که از پارسال به علت شیوع ویروس کرونا متفاوت‌تر از دیگر سال‌ها برگزار می‌شود، بااین‌حال ویروس کرونا از شمار داوطلبان آزمون سرا سری کم نکرد و امسال یک‌میلیون و ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ داوطلب در این کنکور شرکت کرده‌اند و در 4 روز بر سر تصاحب بهترین صندلی‌های دانشگاه‌ها به رقابت می‌پردازند.

توزیع کارت ورود به جلسه

ازآنجایی‌که هر داوطلب علاوه بر گروه آزمایشی اصلی یعنی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می‌تواند در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی هم شرکت کند، یک‌میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت ورود به جلسه صادرشده است.

تعداد کارت‌های صادرشده برای گروه آزمایشی هنر ۱۲۵ هزار و ۱۲۱ کارت است که از این تعداد ۸۷ هزار و ۳۲۶ نفر زن و ۳۷۷ هزار و ۹۵ نفر مرد هستند؛ این آزمون امروز در حال برگزاری است.

تعداد کارت‌های صادرشده برای داوطلبان گروه علوم ریاضی و فنی ۱۴۲ هزار و ۶۲ کارت است که از این تعداد ۵۰ هزار و ۵۵۷ نفر زن و ۹۱ هزار و ۵۰۵ نفر مرد هستند. آزمون این گروه آزمایشی فردا برگزار می‌شود.

تعداد کارت‌های صادرشده برای گروه علوم انسانی ۳۷۰ هزار و ۱۱۲ کارت است که از این تعداد ۲۱۹ هزار و ۹۵ نفر و ۱۵۱ هزار و ۱۷ نفر مرد هستند؛ آزمون گروه آزمایشی مذکور روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه به همراه گروه علوم ریاضی و فنی برگزار می‌شود.

تعداد کارت‌های صادرشده برای گروه علوم تجربی ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ کارت است که از این تعداد ۳۵۷ هزار و ۹۷۵ نفر زن و ۱۹۶ هزار و ۸۸۵ نفر مرد هستند؛ این آزمون روز جمعه ۱۱ تیرماه داوطلبان خود را به رقابت می‌کشاند.

همچنین تعداد کارت‌های صادرشده در گروه زبان‌های خارجی ۱۷۵ هزار و ۷۷۶ کارت است که از این تعداد ۱۱۳ هزار و ۵۹۹ نفر زن و ۶۲ هزار و ۱۷۷ نفر مرد هستند، آزمون گروه زبان‌های خارجی روز شنبه ۱۲ تیرماه به‌عنوان آخرین نوبت آزمون سرا سری سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

۳ رکورد کنکوری 

گروه آزمایشی علوم تجربی به دلیل رشته‌های پرطرفدار دامپزشکی، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هرساله ۵۰ درصد داوطلبان آزمون سرا سری را به خود اختصاص می‌دهد؛ امسال نیز این رکورد با تعداد ۵۵۴ هزار و ۸۶۰ داوطلب از آن این گروه آزمایشی شد.

همچنین دختران بیشتر از پسران برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

از سوی دیگر، ۵۱ نفر از کل داوطلبان کرونایی آزمون سرا سری ۱۴۰۰ هم به این گروه آزمایشی اختصاص دارد.

پروتکل‌های بهداشتی 

آزمون سراسری ۱۴۰۰ هم مانند سال ۹۹ زیر سایه سنگین ویروس کرونا و با رعایت سخت‌ترین پروتکل‌های بهداشتی که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شد، کلید خورد و فاصله بین صندلی هر داوطلب ۱۸۰ سانتیمتر تعیین شد. این کنکور در شهرهای قرمز با رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در حال برگزاری است؛ همچنین به شهرهای قرمز اعلام شد برای کاهش رفت‌وآمد داوطلبان و جلوگیری از خروج آن‌ها از شهرشان، حوزه برگزاری آزمون محل سکونت داوطلب در نظر گرفته شود.

در آزمون سرا سری سال گذشته، ملاک تعیین حوزه این بود که اگر ۲۵۰ داوطلب برای هر نوبت آزمون در هر شهر وجود داشت، آن شهر حوزه برگزاری کنکور می‌شد. امسال برای کاهش تردد کنکوری‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، ملاک تعداد داوطلبان هر شهر از ۲۵۰ نفر به ۱۵۰ نفر کاهش یافت.

در شهرهای قرمز هیچ ترددی برای آزمون انجام نمی‌شود و داوطلبان از این شهرها برای شرکت در کنکور خارج نخواهند شد که باعث شیوع بیماری نشوند.

آزمون در ۱۱ کشور دنیا

کنکور سراسری ۱۴۰۰ به‌صورت هم‌زمان در ۱۱ کشور قطر، ترکیه، مالزی، پاکستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، امارات، آلمان، کویت و عمان آزمون برگزار می‌شود.

سهمیه‌ها

سهمیه‌ها در کنکور سراسری ۱۴۰۰ هیچ تغییری نمی‌کند و همانند آزمون‌های سال‌های گذشته برای داوطلبان اعمال می‌شود؛ از سوی دیگر طبق اعلام پیشین سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور ۱۴۰۰ به‌صورت جداگانه برای داوطلبان نظام قدیم برگزار نمی‌شود. آزمون ۹۹ آخرین کنکوری بود که داوطلبان نظام قدیم به سؤال‌های نظام قدیم کنکور پاسخ دادند.

شمار داوطلبان کرونایی

با بررسی مدارک داوطلبانی که در فرم خود اظهاری اعلام کرده بودند کرونا دارند، کنکور سراسری ۱۴۰۰ تعداد ۱۱۴ داوطلب کرونایی دارد و بعد از بررسی مدارک پزشکی آن‌ها مشخص شد ۸۶ نفر، داوطلب حقیقی مبتلابه کرونا هستند. برخی از این ۸۶ داوطلب در بیش از یک گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند که با این آمار، تعدادشان به ۱۱۴ نفر می‌رسد.

کرونایی مای آزمون سراسری در تهران با مراجعه به بیمارستان طالقانی تهران در آزمون سراسری شرکت کردند.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری