کد خبر: ۴۸۲۵۰
تعداد بازدید: ۳۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
قوه قضائیه با علم و دانش و با در نظر گرفتن احکام الهی در چارچوب قانون و بی‌طرفی کامل بدون وابستگی به احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها عمل کند.

به گزارش تجارت امروز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری با قدردانی از قضات و مسئولان قوه قضائیه افزود: روزهای اولیه تیر همواره برای ما یادآور روزهای سخت سال ۱۳۶۰ و همچنین جنایت متجاوزان در سال ۱۳۶۶ است.

وی شهید بهشتی را مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی خواند و گفت: البته مظلومین دیگری هم بعد از ایشان شاهد بودیم ولی مظلومیت شهید بهشتی مظلومیت فوق‌العاده بود.

روحانی افزود: شهید بهشتی از سال ۴۰ مدرسه‌ای را در حوزه علمیه قم سرپرستی و رهبری کرد که در آن مدرسه علوم جدید و علوم قدیم باهم تدریس می‌شد و طراحی و برنامه‌های ریزی برای آن مدرسه انجام داده بود که در حوزه بی‌سابقه بود.

وی با اشاره به اینکه ایستادگی، مقاومت و روحیه مردم در آن روزها با رهبری امام راحل، معجزه تاریخی در کشور ما آفرید، گفت: شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن نه‌تنها روحیه مردم را خرد نکرد و مردم را ضعیف نکرد، بلکه مردم تکان نخوردند. وقتی در تشییع‌جنازه شهید بهشتی میلیون‌ها نفر یکپارچه صدا می‌زدند ایران پر از بهشتی است، به دشمنان ایران نشان داد که نمی‌توانند با این توطئه‌ها این ملت عظیم را از پا دربیاورند. به نظر من آن روزها روزهای به‌یادماندنی تاریخ ایران بود.

وی ادامه داد: چیزی که می‌تواند قوه قضاییه را بشکند و نابود کند وابستگی حزبی و جناحی است. ان‌شاءالله قوه قضائیه ما از جناحی و حزبی بودن دور باشد و کاملاً بی‌طرف باشد.

او افزود: هرکس هر ظلمی ببیند تظلم خواهی می‌کند و می‌داند که در پایان یک دادگاه عدلی وجود دارد و قاضی هست. البته ما باید برای قضات امکاناتی فراهم کنیم چراکه حکم قاضی وابسته به گزارش‌هایی دارد که ضابطین قوه قضائیه تهیه می‌کنند.

به گفته روحانی گزارش ضابط پایه پرونده است و بعد گزارش‌هایی که کارشناسان در حوزه‌های مختلف می‌دهند.

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه در کار کشور همیشه نیازمند به همکاری سه قوه هستیم، گفت: اگر سه قوه باهم نباشند و از هم فاصله داشته باشند کار خیلی سخت می‌شود. در دولت یازدهم و دوازدهم این فاصله را لمس کردیم که چقدر کار را برای دولت و مردم سخت می‌شود. امیدواریم شرایط بهتری پیش روی نظام و دولت آینده باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به بمباران شیمیایی شهرها در جریان جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۶۶ با بمباران شیمایی یک شهر مواجه شدیم. البته بمباران شیمیایی در جنگ بود یعنی آن‌هایی که متجاوز به کشور بودند از سلاح‌های شیمیایی در میدان جنگ استفاده می‌کردند و در آنجا خیلی مصدوم شیمیایی شدند. امروز بعد از سالها که جنگ تمام‌شده و ۶۹ هزار مصدوم شیمیایی داریم که عده‌ای از آن‌ها شهید شدند و نشانگر آن هستند که چه روزهای سختی را در دفاع مقدس گذراندیم.

 روحانی ادامه داد: رزمندگان ما، آن‌هایی که مصدوم و جانباز شدند به‌خصوص کسانی که شیمیایی شدند زجر زیادی کشیدند. اما این‌که یک شهر بمباران شیمیایی شود مسئله عجیبی بود. شهر سردشت را بمباران شیمیایی کردند که عده‌ای شهید وعده‌ای مصدوم شدند و هنوز هم عده‌ای از آن‌ها هستند.

رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه دنیا باید با این جنایت بزرگ تکان می‌خورد، گفت: بمباران شیمیایی چه در میدان و چه در شهرها جنایت جنگی بود چراکه خلاف مقررات بین‌المللی است. اما به‌هرحال مردم ما با این مسئله مواجه شدند.

وی افزود: نتیجه ایستادگی مردم این شد که دولت جدیدی که در آمریکا می‌خواست روی کار بیاید، در تبلیغات انتخاباتی‌اش گفت این کار ترامپ غلط بوده و این خیلی مهم است، نه اینکه بعد بگوید بلکه قبل از اینکه از مردم رأی بگیرد گفت این راه، راه غلطی بوده است و مردم با همین ایده و نظر به دولت جدید رأی دادند.

روحانی اضافه کرد: اگر امروز بایدن، ذره‌ای در اجرای برجام تسامح کند، به رأی ملت خودش خیانت کرده است زیرا آن‌ها بر این مبنا رأی دادند، او آمد بر مبنای اینکه تحریم را بردارد و کار غلط را جبران کند. بعد هم مرتب تأکید کردند که ما برجام را قبول داریم و می‌خواهیم برگردیم و امروز هم می‌گویند منتها مردم ما متوقع هستند که این کار سریع‌تر و زودتر اجرایی و عملیاتی شود. چه آن‌هایی که از آن‌طرف باید اقدام سریع‌تری انجام دهند و چه از این‌طرف، ما باید این کار را سریع‌تر انجام دهیم.

رئیس‌جمهوری بابیان اینکه دولت دوازدهم در این مسیر هیچ کوتاهی، تسامح و تساهلی روا نداشته و باقدرت و دقت از همه فرصت‌ها و ثانیه‌ها استفاده کرده است، گفت: البته یکسری مسائلی است که امیدواریم آن‌ها هم حل‌وفصل شود و مردم ما به‌حق مسلم خود برسند و برای جهانیان روشن شود که ما هیچ‌گاه دنبال سلاح کشتارجمعی، سلاح میکروبی و سلاح هسته‌ای نبودیم، نیستیم و نخواهیم بود، تهمت‌ها بی‌اساس و بی‌دلیل نبوده است.

 وی ادامه داد: برجام سندی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و ما دنبال فعالیت هسته‌ای و فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز خودمان هستیم.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: این خیلی مهم است که مردم عزیز ما بدانند که در این مدت فشار و مشکلاتی که به آن‌ها واردشده منشاء آن کجا بوده است. شما اگر در یک درد، منشاء درد را درست نشان ندهید، نمی‌توانید درست هم درمان کنید. اگر به‌غلط به بیمار بگویید این بیماری از کجا نشات گرفته، خیانت بزرگ به بیمار و به کسی است که می‌خواهد درمان کند.

روحانی جنگ اقتصادی و کرونا را دو عامل اصلی رنج و مشقت مردم در چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: ممکن است کسی بگوید عامل سومی هم بوده که ممکن است، یا کسی بگوید عامل چهارمی هم بوده است، که این هم ممکن است. اما من می‌خواهم به مردم عزیز بگویم که با تحقیق اقتصادی دقیق که انجام‌گرفته اگر در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی و کرونا نبود، امروز شرایط اقتصادی ما چگونه بود.

وی یادآور شد: مردم بدانند اگر ما این دو عامل را برداریم و آثار ویروس کرونا و ترامپ را بیرون بکشیم، آن‌وقت به اقتصاد ایران نگاه کنیم و محاسبه کنیم که ما الآن کجا بودیم. الآن که در ماه‌های اولیه سال 1400 هستیم، قیمت ارز چند بود، تورم چگونه بود، رشد اقتصادی ما کجا بود همه این‌ها محاسبه‌شده و من تقاضا می‌کنم این محاسبه منتشر شود و همه در کشور بدانند.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: این محاسبه در روزنامه‌ها، صداوسیما منتشر شود و توضیح داده شود که اگر این دو ویروس نبود، شرایط اقتصادی ما اکنون چگونه بود. این محاسبه به ما نشان می‌دهد که اگر این دو ویروس نبود امروز رشد اقتصادی غیرنفتی ما 4.1 بود.

روحانی گفت: رشد اقتصادی ما با نفت ۳.۸ بود، تورم ما امروز به‌طور متوسط در این سه سال و چند ماه 11.5 بود، امروز تورم متوسط ما در این سه سال ۳۲ است، نرخ دلار امروز زیر ۵۰۰۰ تومان بود که دقیق محاسبه‌شده چهار هزار و 700 است. رشد سرمایه‌گذاری که در این سال‌ها منفی بود، مثبت ۴.۷ دهم بود و حجم تولید ناخالص کشور ۲۲ درصد بیشتر از آنی بود که امروز ما مشاهده می‌کنیم.

رئیس‌جمهوری اعلام کرد: اگر این دو ویروس نبود شرایط کشور چگونه بود. حالا کسی ممکن است بگوید همین آماری که شما می‌گویید، اگر همه این‌ها نبود، رشد اقتصادی می‌بایست بیشتر هم می‌شد، بله ممکن است. عامل‌های اصلی که باعث مشکلات شده است را نباید منکر شویم.

وی ادامه داد: دولت در حد توان خود به مردم که دارای حقوق ثابت و مزدبگیر بودند کمک کرده است. ممکن است کسی بگوید این حد کمک برای جبران همه مشکلات کافی نبوده است.

رئیس‌جمهوری گفت: از سال ۹۲ تا امروز متوسط حقوق کارکنان دولت ۵.۱ برابر یعنی ۵ برابر شده است. متوسط سرانه پرداختی به خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی ۱۲ برابر شده است که البته محاسبه دقیق‌تر آن 12.7 برابر شده است.

روحانی اضافه کرد: متوسط حقوق بازنشستگان بیش از ۷ برابر شده است البته خیلی سخت و مشکل بود، اینکه می‌گویند دولت چه‌کاری انجام داده است، ما در حد توانمان این کارها را انجام دادیم، حالا ممکن است بگویید همین حدی که انجام داده‌اید جبران کامل نشده است، بله ممکن است، اما ما در حد توانمان این کارها را انجام دادیم.

وی ادامه داد: حداقل حقوق کارگران نسبت به سال 92، 5.5 برابر شده است و این نشان می‌دهد ما نسبت به افرادی که دارای درآمد ثابت حقوق ثابت بودند در حد توانمان تلاش و کوشش کردیم.

انتهای خبر//ح.ع

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری