کد خبر: ۴۸۲۶۸
تعداد بازدید: ۲۸۴
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
خطاب رئیس‌جمهوری به مردم:
رئیس‌جمهوری گفت: متأسفانه این ایام مسائلی داشتیم که به شیوع کرونا کمک کرد، انتخابات و به‌خصوص انتخابات شوراها که گزارش‌هایی که به ما رسید، آن میهمانی‌هایی که می‌دادند و سفره‌هایی که در برخی جاها می‌انداختند متناسب با پروتکل‌ها نبود.

به گزارش تجارت امروز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه در یک شرایط خاص کرونایی قرار گرفتیم، افزود: ما در مسیر افزایش این بیماری هستیم، در هفته‌های گذشته اعلام‌شده بود که ویروس جدید دلتا از مناطق جنوب و جنوب شرقی وارد کشور شده است و باید مراقبت شود که این ویروس به داخل کشور سرایت نکند.

وی ادامه داد: متأسفانه ما این ایام مسائلی داشتیم که به شیوع کرونا کمک کرد، انتخابات و به‌خصوص انتخابات شوراها که گزارش‌هایی که به ما رسید.

روحانی یادآور شد: سفرهای تابستانی را هم داریم که قبلاً ماه رمضان و عید فطر هم بوده و همه این‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهند. باید همه مقررات مناطق قرمز و نارنجی اجرا شود، اگر این موارد با تردید مواجه شود ما به مشکل می‌خوریم. این بیماری که معلوم نیست تا کی میهمان ناخوانده جامعه ما می‌ماند و نتیجه بی‌توجهی به مقررات همین وضعیت می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کرونا غیرقابل درمان است، گفت: این ویروس عوارض جانبی را ایجاد می‌کند که آن عوارض جانبی به‌طوری قابل‌درمان است، اما اگر بگوییم این ویروس داروی مشخصی دارد می‌تواند در چند نوبت مصرف شود و این ویروس تمام شود چنین چیزی نداریم؛ درواقع باید بگوییم غیرقابل درمان است.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: همه علامت‌ها نشان می‌دهد که هم واکسن خارجی برای خرید و وارد شدن به کشور و هم دو واکسن داخلی که مجوز اضطراری را برای تزریق گرفته‌اند به ما کمک می‌کند که شرایط در هفته‌های آینده حتماً ازنظر واکسن بهتر خواهد شد و واکسیناسیون وسیع‌تر انجام می‌گیرد.

روحانی با تأکید بر اینکه مشکلاتی در تزریق واکسن در بعضی نقاط برای نوبت دوم به وجود آمده بود، اظهار کرد: ازدحامی در برخی مراکز البته بیشتر در تهران انجام‌گرفته که رفع شده است و امروز آن اجتماعی که مشاهده کردیم دیگر نیست تا به مردم به‌راحتی بتوانند واکسن بزنند.

رئیس‌جمهوری گفت: اگر فاصله‌گذاری‌ها و رعایت پروتکل‌ها را کنار بگذاریم و دور همی‌ها همچنان سر جای خودش باقی بماند، ویروس کرونا دست‌کم تا آخر سال در کشور می‌ماند و سرایت آن باقدرت ادامه پیدا می‌کند.

روحانی یادآور شد: با مراعات، می‌توانیم شرایط را پیش‌بینی کنیم بنابراین چاره‌ای جز عمل به پروتکل‌ها و تزریق واکسن و امید و اعتماد به رعایت اصول بهداشتی نداریم.

روحانی بابیان اینکه ۹۲ شهرستان در وضع قرمز قرار دارد، افزود: اگر مراعات نکنیم شهرهای قرمز ما بیشتر می‌شود. از همه استانداران، نیروی انتظامی و همه افرادی که باید نظارت و مراقبت کنند می‌خواهم تا رنگ‌بندی را به‌دقت موردتوجه قرار دهند و تمام دستورالعمل‌ها در شهرها بسته به نوع رنگ، رعایت شود.

رئیس‌جمهوری اعلام کرد: در استان‌های جنوبی به دلیل نفوذ ویروس دلتا، باید مراقبت بیشتری انجام شود امروز در ارتباط مستقیم با استان سیستان بلوچستان دیدیم مردم با مشکلات مواجه بودند که همه باید کمک کنند تا این مشکلات رفع شود.

روحانی گفت: مردم هم در تابستان برای سفرها مراعات کنند و به مناطق قرمز و نارنجی نروند و سفرهای تابستانی را به تأخیر بیندازند و تردد به اماکن عمومی، مراکز خرید، تجمعات و دورهمی ها را مراعات کنند تا بتوانیم جلوی انتقال این ویروس به‌ویژه نوع جدید هندی آن را بگیریم.

وی در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت روز دوازدهم تیرماه و شلیک ناوگان آمریکایی به هواپیمای مسافربری در سال ۶۷ در خلیج‌فارس، اظهار کرد: در این حادثه ۲۹۰ نفر از سرنشینان هواپیما به شهادت رسیدند و متأسفانه دولت آمریکا از آن زمان تاکنون نه‌تنها عذرخواهی رسمی نسبت به این جنایت نکرده، بلکه اقدام قابل‌توجهی انجام نداده و از طرفی دیگر فرمانده این ناو را هم مورد تشویق قرار داده است.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: اقدام ناجوانمردانه آمریکا برای هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری کشورمان جنایت بزرگ و هولناک و غیرقابل‌پذیرش است. امیدواریم دولت آمریکا بداند جنایت بسیار بزرگی را در سال ۶۷ در خلیج‌فارس مرتکب شده است. همواره همه آزادی‌خواهان جهان خواستار این هستند که اقدامات لازم را برای عذرخواهی و جبران و توضیح اینکه چرا قاتل و جنایتکار این جنایت بزرگ را مورد تشویق قرار داده است به اطلاع مردم برساند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری