کد خبر: ۴۸۲۸۷
تعداد بازدید: ۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۷
امیر محمدی : مجلس یازدهم بارها نشان داده است که اهمیتی برای خواست مردم قائل نیست. انتظار می‌رفت این کج‌دهنی نسبت به مردم باروی کار آمدن دولت خودی پایان یابد؛ اما به نظر می‌رسد افزایش محدودسازی‌ها و فیلترینگ تازه شروع کار است.

به گزارش تجارت امروز به نقل از تلنگر؛ کمیسیون فرهنگی «مردانه» ایستاده تا از حقوق کاربران در فضای مجازی صیانت و پیام‌رسان‌های اجتماعی را ساماندهی کند.

"بخوانید خیال رفقا در قدرت را از مشکلات احتمالی فضای مجازی برای خودی‌ها راحت کند"

این در حالی است که نسبت به پیامدهای امنیتی و اقتصادی این طرح کمتر توجه شده و ممکن است این
بی‌توجهی به قیمت تعطیلی کسب‌وکارهای فعال در حوزه مجازی و شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل شود که پیش‌ازاین نیز از محدودیت‌های ایجادشده برای فضای مجازی ضربه خورده‌اند.

نابودی اقتصاد مبتنی بر فضای مجازی هنوز چند سالی از فیلترینگ تلگرام با آن حجم از مخاطب وکانال‌های درآمد اقتصادی نگذشته است.
دلیل فیلتر شدن تلگرام عدم پایبندی به قوانین ایران بود؛ حال‌آنکه بعید است دیگر اپلیکیشن‌های معروف دنیا که در ایران فعال هستند نیز زیر بار موارد درخواستی ایران بروند. آن دوره تلگرام جایگزینی به نام اینستاگرام داشت؛ اما امروز جایگزین این‌ها چیست؟ بااینکه بررسی این طرح توسط اعضای کمیسیون فرهنگی با جدیت دنبال می‌شود، پیامدهای آن تنها درزمینهٔ امور فرهنگی نیست و کسب‌وکارها و فضای اقتصاد دیجیتال را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

ایجاد انحصار بانام انحصار زدایی آن‌قدر از دوره فیلتر شدن تلگرام دور نشدیم که یادمان برود در آن زمان برای پیشرفت پیام رسان‌های داخلی دولت مجبور شد جور مشکل ایجاد شده در قوه قضائیه را بکشد و به پیام‌رسان‌هایی ازجمله سروش (متعلق به رسانه ملی)؛ بله و چند پیام‌رسان دیگر وام‌های میلیاردی بلاعوض بدهد که نتیجه و بازخوردی در رشد این پیام‌رسان‌ها نداشت متأسفانه نه‌تنها ناکارآمدی این پیام‌رسان‌ها منجر به تعطیلی آن‌ها در واقعیت شد؛ هزینه انجام‌شده توسط دولت نیز بازخوردی در عمل نداشت.
به نظر می‌رسد مافیای رسانه‌ای به دنبال ایجاد انحصار برای گرفتن وام‌هایی این‌چنینی برای منافع خود هستند و عملاً به دلیل آنکه وام تخصیص داده‌شده پیگیری خاصی در خصوص چگونگی هزینه کردش ندارد؛ به نفع جیب صاحبان حقوقی پیام‌رسان ناکارآمد داخلی رفته و بازهم این گردونه ناقص به چرخش درمی‌آید. حال‌آنکه باوجود فیلترینگ همچنان تلگرام در ایران مخاطبان زیادی دارد.
این شیوه حمایتی ممکن است در نگاه اول اقدامی مثبت به نظر برسد، اما تجربه این‌گونه حمایت‌ها نشان‌دهنده نتیجه معکوس آن‌هاست.

فیلترینگ قربانی می‌گیرد

این طرح درواقع می‌تواند تهدیدی برای کسب‌وکارهایی تبدیل شود که از زیرساخت‌های ارتباطی برای شکل‌گیری و رشد خود بهره‌مند شده‌اند و علاوه بر این، بازدهی سرمایه‌گذاری‌های انجام‌ شده در این زمینه را به دلیل محدودیت‌هایی که ایجاد خواهد کرد، کاهش دهد.                                                 به‌عنوان نمونه، پیام‌رسان ایرانی بیسفون یکی از قربانیان حمایت‌های غیراصولی است که باوجود دریافت حمایت‌های مالی و نیز فیلترینگ نمونه‌های مشابه خارجی، هشت سال پس از شروع به کار خود، پارسال به فعالیت خود پایان داد و از دسترس کاربران خارج شد و نشان داد.                                     حمایت‌هایی از نوع فیلترینگ شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های خارجی و البته حاتم‌بخشی‌های دستوری از جیب بیت‌المال به مانعی برای رشد نمونه‌های داخلی تبدیل می‌شوند.
حرف پایانی
امید است دولت سیزدهم با درایتی که از آیت‌الله رئیسی سراغ داریم با به خط کردن نمایندگان مجلس نسبت به توجیه آن‌ها در خصوص شعارهای انتخاباتی‌شان و مخالفت جدی با فیلترینگ جلوی چنین فاجعه‌هایی را بگیرند.

انتهای خبر//ح.ع

گمراه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
0
0
ترجیح می دیم (بخونید مجبورم ) خفه خون بگیرم شاید همین دوتا کامنتم نتونم بزارم
البته شاید خبری هم دیگه نباشه تا کامنت بزارم

شهر در امن و امان است، پول ها در داروغه خانه و جیب مردم خالی
بودجه که دادن به برای مدیریت اینترنت به صدا و سیما ، خودش هم بدن دیگه عالی میشه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری