کد خبر: ۴۸۲۹۱
تعداد بازدید: ۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
اگر در جامعه شرایط فرصت شغلی، امنیت و امید به آینده مهیا نباشد طبیعی است نخبگان مهاجرت می‌کند لذا پدیده مهاجرت آنان موضوع جدیدی نیست، سال‌هاست نخبگان برای پیشرفت و ارتقا کاری خود و بهبود شرایط اقدام به مهاجرت می‌کنند، متأسفانه در کشور ما در یک دهه گذشته شرایطی ایجاد شد که علاوه بر نخبگان مردم عادی هم برای بهبود شرایط زندگی خود شروع به مهاجرت کردند، حتی اگر این مقصد کشوری مثل ترکیه یا گرجستان باشد.

 

به گزارش تجارت امروز، در این میان رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان در این مورد چنین فرمودند: نخبگان جوان ایرانی قادرند کشور و ملت را به قله‌های پیشرفت همه‌جانبه برسانند استعداد نخبگان ایرانی در سطحی است که هر هدف علمی و فناوری را که زیرساخت آن در کشور وجود داشته باشد، محقق خواهند کرد.

اینکه کشوربرای رسیدن به هدف میهن خود ترک کنیم جالب نیست، درست است وضع کار در ایران جالب نیست و قانون رابطه سالاری حاکم است، با شکستن این قانون می‌توانیم از فرار مغزها جلوگیری کنیم.

نباید فضایی کشور به سمت خروج نخبگان باشد

فرار نخبگان یکی از دردناک‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند برای یک کشور روی دهد. خروج نیروی‌های متخصص در سایه بی‌توجهی نهادها و سازمان‌های مربوطه مهاجرت نخبگان به چند مسئله اساسی اشاره دارد؛ اشتغال و دستمزد و ارزشی که کارفرما برای نیروی کار فعال قائل می‌شود، همه از دلایل مؤثر خروج نخبگان از کشور هستند.

مهاجرت نخبگان تنها به این خروج از کشور ختم نمی‌شود نخبگان به‌عنوان ژن‌های برتر در خارج از کشور تشکیل زندگی داده و در همان‌جا زادوولد می‌کنند و به نام آن کشور با ژن ایرانی نخبه پرورش می‌دهند.

وی اضافه کرد: متأسفانه اقدامی در راستای بازگشت نخبگان و یا آنانی که در حال خروج هستند انجام‌نشده است، اگر اقتصاد کشور پررونق شود و برای ورود نخبگان امتیازاتی در نظر بگیریم می‌توانیم به بازگشت نخبگان امیدوار باشیم، امیدوارم در خانه ملت این موضوع موردتوجه و بررسی قرار بگیرد.

اجرایی نشدن بند 44 قانون اساسی

اصل 44 قانون اساسی مستقیماً به استفاده نکردن از ظرفیت‌های کارآفرینی در کشور دارد، در بندبند این اصل به نکاتی ازجمله شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی ملی، گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به‌منظور تأمین عدالت اجتماعی، ارتقاء کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره‌وری منابع مالی و انسانی و فناوری، افزایش رقابت‌‌پذیری در اقتصاد ملی، افزایش سهم بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی، افزایش سطح عمومی اشتغال، تشویق مردم به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و بهبود درآمد خانوارها، تغییر نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم بنگاه‌ها به سیاست‌گذاری و هدایت و نظارت، توانمندسازی بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد و حمایت از آن‌ها در جهت رقابت در بازارهای بین‌المللی، آماده‌سازی بنگاه‌های داخلی جهت مواجهه هوشمندانه با قواعد تجارت جهانی، توسعه سرمایه انسانی دانش‌پایه و متخصص و توسعه و ارتقاء استانداردهای ملی و انطباق نظام‌های ارزیابی کیفیت با استانداردهای بین‌المللی اشاره دارد که اگر این اصل قانون اساسی به‌درستی اجرا می‌شد بدون شک امروز با رشد بی‌رویه فرار مغزها در کشور مواجه نبودیم.

پدیده فرار مغزها در کشورهای جهان سوم قابل کتمان نیست اما در کنار آن مسائلی همچون ماندگار شدن متخصصین و فرار ژن‌ها مطرح می‌شود.

در پایان باید بگوییم قصه هزار و یک‌شب فرار نخبگان و بیکاری جوانان تحصیل‌کرده کشور سال‌هاست تکرار می‌شود و خواهد شد با آمار و ارقام ریزودرشت بیکاری که این روزها شاهد آن هستیم و خروج هزاران نیروی نخبه از کشور فاجعه‌ای است که باور آن سخت‌تر از سخت است پدیده فرار مغزها در کشورهای جهان سوم قابل کتمان نیست اما در کنار آن مسائلی همچون ماندگار شدن متخصصین و فرار ژن‌ها مطرح می‌شود، یعنی نیروی انسانی باهوشی که در خارج از کشور ماندگار شده و آنجا زادوولد و تولیدمثل می‌کنند.

آن‌ها نسلی با عنوان نخبه اروپایی را پرورش می‌دهند. آمارها و ارقام نشان می‌دهد که از هر ده نخبه ایرانی تنها سه نفر از آنان به ایران بازمی‌گردد، این در صورتی است که در کشوری همچون ژاپن از هر 10 نخبه نه نفر بعد از تحصیلات تکمیلی به کشورشان بازمی‌گردند.

نخبگان، منابع ملی باارزشی همچون نفت و گاز و ذخایر طبیعی هستند با این تفاوت که منابع و ذخایر ملی روزی به پایان می‌رسد اما ژن‌های باهوش سرمایه و ثروتی هستند که در اروپا تولیدمثل می‌کنند و افزایش می‌یابند.

به جرات می‌توانیم بگوییم در کشور ما نه‌تنها از این منابع و ذخایر طبیعی حتی از نخبگان هم به‌درستی استفاده‌نشده و نمی‌شود، استفاده نکردن از هوش نخبگان در سیاست‌های کلان دلیلی بر مهاجرت نخبه ایرانی است که غیر از ابراز تأسف و متأسفیم کلامی دیگر نمی‌شنویم.

انتهای یادداشت//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری