کد خبر: ۴۸۲۹۲
تعداد بازدید: ۸۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
محسنی اژه ای در آئین معارفه اعلام کرد:
محور قوه قضائیه اجرای سند تحول است و این دوره، دوره تحول و تعالی است و باید همانگونه که انتظار مردم است با وحدت و یکپارچگی همه مسئولان، همکاری 3 قوه، نیروهای نظامی و انتظامی قدم‌های بلند و جهشی داشته باشیم.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در آئین معارفه خود اعلام کرد و افزود:‌ می توانیم قدم هایی را در جهت خدمت به نظام و مردم و ارزش ها برداریم.

او گفت: تشکر می کنم از همه کسانی که با اظهار محبت ها طلبه حقیر و ضعیف را مورد لطف قرار دادند و پوزش می طلبم که بسیاری از افراد مایل به حضور در این مراسم بودند اما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی میسر نشد.

رئیس قوه قضائیه اظهارداشت: از خداوند می خواهم درک صحیح شرایط، اخلاص در عمل و توان تحمل این بار سنگین را به من عنایت کند و از روح پیامبر اعظم، زهرای مرضیه، معصومین و روح شهدای بزرگ مدد می طلبم تا در جهت کمک به اسلام و انقلاب گام بردارم.

وی ادامه داد:‌ گسترش عدل و عدالت در همه ساحت‌ها، مبارزه قاطع تر و بدون تبعیض با فساد در همه عرصه‌ها، توسعه فناوری برای خدمت بهتر و ارزان تر و در مواردی به صورت مجانی به مردم، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی برای اقدامات پیش رو از جمله پیشگیری از وقوع جرم، کاهش ورودی پرونده ها به قوه قضائیه، صلح و سازش، ایجاد سازوکار گسترش آزادی‌های مشرع از جمله محورهای این تحولات خواهد بود.

او با اشاره به گسترش آزادی‌های مشروع افزود:‌ در قانون اساسی و در ابلاغ معظم رهبری به موضوع گسترش آزرادی های مشروع اشاره شده است و این موضوع سازو کاری می‌خواهد تا بتوانیم از آزادی‌های مشروع بیش از پیش دفاع کنیم زیرا اگر این آزادی‌ها گسترش یابد و از بسیاری از محدودیت‌هایی که اسلام اجازه داده است بسیاری از اقدامات خلاف قانون جلوگیری می‌شود. محسنی‌اژه‌ای اظهار داشت: بازنگری در نحوه سرویس‌دهی به مقامات امنیتی، انتظامی و اطلاعاتی برای ایجاد امنیت، آرامش به صورت گسترده برای همه قشرهای جامعه و با هدف پیشگیری از نفوذ دشمنان و بدخواهان در لایه های مختلف نظام و ادارت و جلوگیری از تجسس و تفحص بی مورد و احیانا ورود به حریم خصوصی از دیگر محورهایی است که ددر دوره جدید پیگیری می‌شود.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: توجه ویژه به خانواده بزرگ قوه قضائیه از دیگر محورهایی است که در دوره تحول پیگیری خواهد شد هرچند در سال‌های مختلف تلاش های وافری شده است و از روسای قبلی قوه قضائیه تشکر می‌کنم.

وی اظهارداشت: افراد بسیاری هستند که توانایی دسترسی به وکیل ندارند و نمی‌توانند به مراجع قضایی هم مراجعه کنند، آنان نمی‌توانند حق الزحمه کارشناسی پرداخت کنند و باید نگاه ویژه‌ای نسبت به این قشر داشته باشیم و ساز و کاری برای آنها تدوین کنیم و در همین راستا باید دولت و مجلس کمک کنند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: یقین دارم با حضور آیت‌الله رئیسی در دولت آینده که به تمامی کمبودها در قوه قضائیه آگاه است، می‌توانیم مسائل متعددی را حل کنیم و با همکاری مجلس دست به دست همدیگر دهیم تا مشکلات مردم را کمتر کنیم.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم گفت: همه ما به این موضوع واقف هستیم و امیدوارم به کمک مجلس، دولت و همکاران قضایی بتوانیم زمینه‌های رانت را برطرف کنیم و اگر بستر فساد وجود داشته باشد و مقابل گلوگاه ها نایستیم، مبارزه ناقص می‌شود.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه از نقد منصفانه استقبال می کنم افزود: از امروز مسئولیت من سنگین‌تر شد و در مقابل خداوند، همه مجموعه و کسانی که اعلام آمادگی کردند تا کمک کنند و همچنین در مقابل مردم مسئولیت دارم و امیدوارم بتوانم این مسئولیت را به خوبی به پایان برسانم.

10 تیر رهبر فرزانه معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این حکم با تأکید بر اهتمام جدی به مأموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیروهای کارآمد و جهادی در مسئولیت‌ها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و در عین حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را از جمله انتظارات خود از رئیس جدید قوه قضائیه بیان کردند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری