کد خبر: ۴۸۳۰۱
تعداد بازدید: ۸۸
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
رئیس‌جمهور منتخب با چالشی جدی در خصوص انتخاب کابینه روبرو شده است. به‌طوری‌که سیل فهرست‌های پیدا و پنهان به سمتش روانه است و حامیان دیروز مدعیان امروز شدند.

به گزارش تجارت امروز؛ کمتر از یک ماه آینده، سید ابراهیم رئیسی رسماً به‌عنوان رئیس‌جمهور وارد پاستور می‌شود وفوری‌ترین اقدام او چینش کابینه برای 4 سال آینده است. کابینه‌ای که از همین حالا گمانه‌زنی‌ها و فهرست‌های متعددی برای آن منتشر می‌شود.

باید یک کابینه قوی متشکل از افراد دارای برنامه، دارای قدرت مدیریتی با ریسک بالا و روحیه جهادی انتخاب شود. دولت رئیسی باید خودش را برای مقابله با فضای جنگ اقتصادی آماده کند چراکه این‌یک میدان شناخته‌شده است و یک میدان جنگ اقتصادی جدید نیست یعنی نمی‌توانیم بگوییم که این شرایط ناگهانی به وجود آمده است.

تورم، گرانی و مشکلاتی در حوزه معیشت مردم، کاهش قدرت خرید مردم که با توجه به افزایش نرخ ارز بی‌سابقه بود، همه این‌ها نیاز به برنامه روشن و اقدامی قاطع و جدی دارد که حل شود. مسئله تولید با موانع مختلف داخلی و خارجی درگیر است.

دولت آقای رئیسی باید خودش را برای مقابله با این فضا آماده کند. این‌یک میدان شناخته‌شده است و یک میدان جنگ اقتصادی جدید نیست که دولت را با بحران روبه‌رو کند، یعنی نمی‌توانیم بگوییم که این شرایط ناگهانی به وجود آمده بنابراین دولت به‌صورت آماده و با آرایش مشخص اقتصادی قوی و منسجم به مقابله با این جنگ اقتصادی می‌رود.

راه‌حل مشکلات چیست؟

اینجا ما فقط از روی شاخص‌ها می‌توانیم حرف بزنیم. منسجم بودن گروه اقتصادی، استفاده از افراد کارآزموده و توانمند که از جوانان نخبه هم بهره‌مند باشند یعنی ترکیبی از افراد باتجربه و جوانان نخبه در این عرصه می‌توان راهگشا باشد درمجموع یک کابینه قوی از افراد دارای برنامه و دارای قدرت مدیریتی با ریسک بالا تشکیل شود به‌بیان‌دیگر بیشترین تلاش شبانه‌روزی را داشته باشند و برنامه محور و مسئله محور جلو روند.

 

بیشتر بخوانید:

 

رئیسی باج ندهد

 چون یکی از موضوعات چالش آفرین، روند عملیات بانک‌ها است که دولت آینده در صورتی موفق خواهد بود که بتواند به اصلاح نظام بانکی و گمرکی بپردازد و این هم یک وزیر اقتصادی دانشمند و قاطع و مدیر نیاز دارد و نکته‌ای که من می‌توانم روی آن تأکید کنم معاون اول دولت است.

معاون اول باید یک فرد قوی و مدیر و پا به میدان باشد که هم روحیه هماهنگ‌کنندگی بین وزرا را داشته باشد و هم روحیه حل مشکلات را داشته باشد چون هر وزارتخانه‌ای در هرکجا که به بن‌بست برمی‌خورد یا با مشکلی روبه‌رو می‌شود این معاون اول است که باید پا به میدان بگذارد و آن مشکل را حل کند. درواقع معاون اول بار سنگین اجرایی رئیس‌جمهور را بر دوش دارد و کمک‌کار اصلی برای رئیس‌جمهور است؛ بنابراین یک مدیر قوی اجرایی جهادی که شبانه‌روز پای‌کار باشد به‌عنوان معاون اول می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

در پایان باید از رئیس‌جمهور منتخب بخواهم درگیر سهم‌خواهی‌ها موجود نشود و تلاش کند صرفاً خواست مردم انجام و مشکلات اقتصادی و بین‌الملل حل شود تا معیشت مردم بهتر شود. ایشان باید بداند عملکردشان تأثیر زیادی در بازگشت و یا افزایش آرای باطله و کسانی که رأی نمی‌دهند در دوره‌های بعد دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری