کد خبر: ۴۸۳۱۶
تعداد بازدید: ۱۶۱
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
حرف عجیب روحانی در جلسه هیات دولت
رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امیدواریم از ۱۲ مرداد یک هماهنگی کامل بین سه قوه به وجود آید، گفت: البته با این اتفاق بعضی‌ها از شغلشان می‌افتند و بیکار می‌شوند و انتقادهای عجیب و غیرمنصفانه‌شان تعطیل می‌شود، اما به‌هرحال همه از یک جناح و تفکر می‌شوند و هماهنگی بهتری به وجود می‌آید.

به گزارش تجارت امروز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیات دولت با اظهار تأسف به خاطر مشکلاتی که برای مردم در این چند روز در استفاده از برق ایجادشده است، افزود: همواره در جامعه بین واقعیت‌هایی که روزانه می‌بینیم با آنچه مطلوب ماست فاصله وجود دارد. البته ما همیشه باید تلاش کنیم که این فاصله را اگر امکان‌پذیر است کم کنیم اما به‌هرحال باید علت‌های اصلی فاصله بین مطلوب و موجود را هم موردبررسی قرار دهیم.

وی گفت: از طرفی برخی مشکلات هم هست که قابل پیش‌بینی نیست. مثلاً در فروردین ۹۸، ۲۵ استان ما هم‌زمان باسیل ویرانگری مواجه شدند. درحالی‌که پیش‌بینی‌ها این بود که بارندگی‌ها فقط از حد نرمال کمی بالاتر است اما پیش‌بینی‌ها تا سیل خیلی فاصله داشت. آن‌هم سیلی که جاده و پل را ببرد وزندگی مردم را دچار مشکل کند. به همین دلیل می‌گویم گاهی پیش‌بینی‌ها خیلی دقیق نیست و مردم با مشکلاتی مواجه می‌شوند که در همه دنیا هم این‌گونه است.

روحانی بابیان اینکه در مسائلی مثل کمبود برق و امثال این‌ها باید لمس کنیم که ریشه مشکلات چیست؟ افزود: در کشور باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد. مسائل مهمی مثل تولید، کشاورزی و صنعت نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و سرمایه‌گذاری یکی از اصول اساسی است و بدون آن و با دست‌خالی نمی‌توان کاری انجام داد. چراکه در آن موقع می‌شود شعار بی‌محتوا. برای با محتوا شدن شعار ما نیازمندی‌هایی داریم که یکی از آن‌ها سرمایه‌گذاری است، چرا نمی‌توانیم به‌اندازه کافی سرمایه بیاوریم و در بازار ایران مستقر کنیم.

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: باید برای مردم توضیح داده شود که نیازمندی‌های ما برای سرمایه‌گذاری چقدر است. ما الآن ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد دلار طرح آماده برای سرمایه‌گذاری داریم. در بخش‌های برق، آب، فاضلاب، سدسازی، پتروشیمی، گاز، فولاد و ... طرح‌های فراوانی وجود دارد که این طرح‌ها هم‌روی‌شان مطالعه و کارشده و هم حتی جانمایی شده است. مثل طرح آب شرق برای شیرین کردن آب دریا و بردن آن به فلات قاره که همه پیش‌بینی‌های آن شده و معلوم است و در این زمینه‌ها ما هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم حاصل بیشتری می‌بریم.

وی با طرح این پرسش که مشکل سرمایه‌گذاری در چیست؟ خاطرنشان کرد: در این زمینه در داخل برخی مشکلات وجود دارد که اگر همه باهم هماهنگ باشند می‌توان آن‌ها را حل‌وفصل کرد. یعنی اگر دستگاه قانون‌گذار، قوه قضائیه و دولت همه باهم باشند. آن مشکلات از بین می‌رود.

او ادامه داد: برخی مشکلات درباره سرمایه‌گذاری مربوط به داخل می‌شود و اگر همه قوا هم‌نظر باشند قابل‌حل است. ولی وقتی هم‌نظر نیستند خب باقی می‌ماند. مثلاً یک بحث بود به نام FATF، دولت تصمیم گرفت و لوایحی آماده کرد که به مجلس برد و مجلس هم همکاری کرد و تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و آنجا هم با ما همکاری کرد و تصویب شد اما در یک جای دیگر که ما فکر نمی‌کردیم گیر افتاد و FATF به دست نیامد. حالا نتیجه این چه می‌شود؟ این می‌شود که روابط ما با بانک‌های دنیا تا این مسئله حل‌نشده دچار مشکل می‌شود. البته ممکن است نظرات مختلف باشد و یکی هم بگوید اگر FATF نداشته باشیم بهتر است. من کاری به نظرات مختلف ندارم ولی این‌یک واقعیت است.

روحانی اضافه کرد: این مشکلاتی که به وجود آمده برای مردم رنج‌آور است و برای ما هم تحملش بسیار سخت است و بیش از مردم رنج می‌کشیم؛ اما در این میان کسانی نیایند و جوری صحبت کنند که انگار هیچ کاری نشده است. این‌ها دروغ است. ۲۰ هزار مگاوات برق در این دولت اضافه‌شده است. ۲۰ هزار مگاوات را که کسی نمی‌تواند بخورد، مگر خوردنی است؟

وی گفت: ازیک‌طرف به خاطر خشک‌سالی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی ما کم شده و از طرفی به خاطر رشد صنعت، گرمای شدید و تولید رمز ارزها مصرف برق بالا رفته و این‌ها دست‌به‌دست هم داده و این مشکلات درزمینهٔ برق ایجادشده است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری