کد خبر: ۴۸۳۲۱
تعداد بازدید: ۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
رئیس انجمن مغز و اعصاب اعلام کرد:
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران هشدار داد: سالانه ۱۸۰ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند و در بسیاری از مبتلایان به کرونا به علت التهاب عروقی و لخته شدن خون سکته مغزی بیشتر دیده می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، دکتر حسین پاک‌دامن در نشست خبری افزود: سکته مغزی از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب است و در مبتلایان به کرونا این بیماری زیاد دیده‌شده و بسیاری از بیماران از عوارض سکته مغزی رنج می‌برند.

وی تصریح کرد: زمان طلایی در ساعات اولیه سکته مغزی برای درمان مهم بوده و باید در چند ساعت اولیه پس از ابتلا به این بیماری اقدام‌های درمانی سریع انجام شود تا فرد دچار ناتوانی روحی و جسمی نشود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به دیگر بیماری‌های مغز و اعصاب گفت: آلزایمر یکی دیگر از این بیماری‌ها است و با توجه به افزایش امید به زندگی در کشور و پیر شدن جمعیت در آینده‌ای نزدیک با افراد زیادی که به آلزایمر مبتلا هستند مواجه خواهیم شد که زنگ هشداری برای ما است.

وی افزود: اکنون ۷۵۰ هزار بیمار آلزایمری در کشور وجود دارد و بر اساس آمارهای جهانی یک‌سوم افراد باسن بالای ۸۰ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند و لازم است سیاست‌گذاری‌های اساسی با پیر شدن جمعیت و جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش هزینه درمان بیماران مبتلابه آلزایمر در کشور انجام شود.

پاک‌دامن اظهار داشت: سردرد نیز از دیگر بیماری‌های شایع مغز و اعصاب در کشور نسبت به کشورهای غربی است و ۱۶ تا ۱۸ درصد مردم از میگرن رنج می‌برند.

وی تأکید کرد: اکنون ۸۵۰ هزار بیمار مبتلابه ام‌اس نیز داریم و جزو کشورهای با شیوع بالا در این زمینه هستیم و لازم است این بیماری‌ها موردتوجه مسئولان و مردم قرار گیرد.

پاک‌دامن بابیان اینکه در دهه ۹۰ پیشرفت‌های زیادی برای درمان بیماری‌های یادشده در کشور انجام‌شده افزود: داروهای زیاد و مؤثری برای درمان صرع، ام‌اس، سکته مغزی و غیره کشف و تولیدشده است،  داروهای نسل دوم نیز تولید شدند اما باید اقدامات پیشگیرانه بیشتر موردتوجه قرار گیرد.

وی تشریح کرد: تئوری‌هایی که در مورد ویروس کرونا وجود دارد مبنای تجربی و کوتاه‌مدت بوده و در آینده ممکن است این ویروس عوارض زیادی بر روح و جسم ما بگذارد.

رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران افزود : کرونا علاوه بر ریه تمام سیستم عصبی و مغزی حس‌های بویایی ، شنوایی، نخاع ، عروق ، اعصاب محیطی را درگیر کرده و افراد مبتلابه این بیماری که با عوارض متفاوت درگیر کرونا می‌شوند تا مدت‌های زیادی دچار ناتوانی‌های متفاوت خواهند شد.

پاک‌دامن گفت: یک‌سوم افرادی که از کرونا نجات می‌یابند دچار اختلالات جسمی و روحی می‌شوند و حتی برخی از مبتلایان به این بیماری ممکن است فشارخون بالا، مشکلات قلبی و قند بگیرند.

وی تصریح کرد:ویروس کرونا به هیچ سیستمی از بدن رحم نمی‌کند و درمان قطعی برای آن وجود ندارد و داروهای موجود فقط سیر بیماری را کم می‌کند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری