کد خبر: ۴۸۳۳۲
تعداد بازدید: ۱۰۹
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
نظر به اتفاقاتی که در حوزه‌های سیاسی و فنی در چند وقت گذشته افتاده است و آنچه پیش‌بینی می‌شود در آینده پیش بیاید می‌توان به تحلیلی رسید که در پایان سال 1400 بورس در کجا می‌ایستد!

به گزارش تجارت امروز؛ در حال حاضر نرخ دلار در بازار آزاد در محدوده ۲۵ هزار تومان است، نرخ دلار سامانه نیما در محدوده ۲۲ هزار تومان است و در این بازه از زمان شاهد بیشترین اختلاف قیمت بین سامانه نیما و دلار بازار آزاد هستیم و این موضوع به دلیل برخی از تنش‌های سیاسی در این روزها است.

درصورتی‌که برجام محقق نشود و تبادلات ما به‌راحتی انجام نشود قطعاً ما مشکل کسری بودجه را خواهیم داشت، بر اساس برخی از تحلیل‌های منتشرشده از برخی از سایت‌های تحلیلی حداقل تورم قابل پیش‌بینی برای سال آینده ۲۵ درصد است ولی با این وضعیت کسری بودجه و مشکلات تحریم‌ها و غیره شاید عددهای بالاتری راهم ببیند.

تا پایان سال ۱۴۰۰ ما شاهد ۴ گزارش فصلی دیگر خواهیم بود، درصورتی‌که نرخ دلار از این سطوح بالاتر رود شرکت‌ها به علت فروش باقیمت‌های بالاتر می‌توانند سودهای بیشتری محقق کرده و p/e های فورواد آن‌ها با سرعت بیشتری کاهش یابد و لذا بازار سرمایه با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

اگر برجام محقق شود شرکت‌هایی که فروش آن‌ها ریالی است مانند خودرویی‌ها، غذایی‌ها و غیره می‌توانند موردتوجه بازار قرار گیرند و اگر برجام محقق نشود و مذاکراتی دیگر شکل نگیرد گروه، فلزات، کانی‌های فلزی، پتروشیمی‌ها، پالایشگاهی‌ها و سایر صنایعی که نرخ فروش آن‌ها از بازارهای جهانی نشاءت می‌گیرد موردتوجه بیشتری قرار خواهد گرفت.

نگاهی به وضع فنی شاخص کل

شاخص کل بازار از نقطه اوج خود تاکنون نزدیک به ۴۰ درصد ریزش را تجربه کرده است، اگر نگاهی به ساختار اصلاح آن داشته باشیم مشاهده می‌کنیم که توانسته سقف داینامیک روند نزولی خود را بشکند و به سمت بالا حرکت کند؛ این موضوع به معنای پایان یک‌روند اصلاحی است و زمانی که ۳ کندل بالاتر از این سطح بتواند ثبت کند به این معناست که پایان روند قبلی تأییدشده است، اما در زمان شروع یک‌روند صعودی ما شاهد ریز مقاومت‌هایی در پیش روی سهم هستیم.

اولین مقاومت سهم ۱ میلیون ۲۷۰ هزار واحد بود که از آن عبور کرد و اصلاح روز چهارشنبه به معنای پولبک به سطح قبلی است البته شاخص منفی نشد و صرفاً شاهد افزایش سطح عرضه‌ها بودیم، مقاومت بعدی پیش روی شاخص محدوده ۱ میلیون ۳۱۰ هزار واحد و بعدی ۱ میلیون ۵۳۰ هزار واحد است.

هر ساختار اصلاحی نیاز به زمان دارد تا تکمیل شود، ساختار اصلاحی شاخص کل شامل سه موج abc با درجه میانی نیز تکمیل‌شده است، موج بعدی که در شاخص می‌تواند شکل بگیرد موج ۵ الیوت است که این موج‌بر اساس ساختاری که دارد یک موج صعودی با سرعت بسیار آهسته و با روندهای صعودی سال‌های گذشته متفاوت است.

بورس با

انتهای خبر//ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری