کد خبر: ۴۸۳۳۷
تعداد بازدید: ۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
در جدال مالک و مستاجر بر سر اجاره بهاء:
بر اساس دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا کشور؛ مستأجران حق دارند در صورت درخواست برای ماندن در ملک با افزایش 25% قرارداد پارسال در منزل کنونی بمانند و مالک حق افزایش عدد بیشتری را ندارد. اما در بازار چه خبر است؟

به گزارش تجارت امروز؛ بسیاری از مستأجران اعلام می‌کنند، چون مالکان قانون سقف نرخ اجاره را رعایت نمی‌کنند شاهد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی هستیم.

 پارسال ستاد ملی کرونا به دلیل شیوع این ویروس منحوس به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی دستورالعملی در فصل جابه‌جایی‌ها ابلاغ کرد که بر اساس آن مالکان در صورت درخواست مستأجر، ملزم به تمدید قرارداد اجاره شدند از طرفی حداکثر افزایش میزان اجاره‌بها بر اساس دستورالعمل ستاد کرونا در تهران ۲۵ درصد، کلان‌شهرها۲۰ درصد و در سایر شهرها تا ۱۵ درصد تعیین شد.

متأسفانه تعیین سقف ۲۵ درصدی برای افزایش قیمت اجاره‌بها موجب شد تا مستأجران قدرت چانه‌زنی خود را ازدست‌ بدهند.

نحوه محاسبه اجاره‌بها

بر اساس این گزارش، رهن کامل یک‌خانه بر اساس تعرفه موجود در بازار مسکن و مدت‌زمانی که از ساختش گذشته باشد بین یک‌ششم تا یک‌چهارم قیمت فروش خانه حساب می‌شود. به‌طور مثال خانه نوساز یک‌چهارم محاسبه و هر چه عمر خانه بیشتر شود این ضریب به یک‌ششم نزدیک خواهد شد.

میزان رهن و اجاره خانه بر اساس عرف بازار هر یک‌میلیون رهن معادل ۳۰ هزار تومان اجاره است.

بیشتر بخوانید:

 

اصلی‌ترین عامل تعیین اجاره

اکنون نرخ اجاره و رهن بر اساس عرف و همچنین موقعیت محلات تعیین می‌شود لذا یکی از اصلی‌ترین عوامل "توافق" است که بین موجر و مستأجر تعیین می‌شود.

گفتنی است، تبدیل رهن و اجاره به‌عنوان قسمتی از فرآیند معامله ملک اجاره‌ای ممکن است زمان‌بر باشد اما با ابزار و فرمول‌های مختلفی تبدیل رهن و اجاره را انجام داد که این اقدام باعث سرعت و شفافیت بیشتری این فرآیند شوند.

نرخ محاسبه رهن و اجاره به نرخ سود بانکی بستگی دارد. به‌طور مثال درصورتی‌که نرخ سود بانکی افزایش یابد مالک بر اساس سود دریافتی از خواباندن پول رهن در بانک بیشتر باشد، نرخ تبدیل رهن و اجاره می‌تواند با نرخ بالاتری لحاظ کند.

اجاره‌بها 1400 

از ابتدای امسال وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان اعلام کرد که تمام مصوباتی که پارسال ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص بازار اجاره ارائه کرده امسال هم برای سال ۱۴۰۰ تمدید می‌شود و مستأجرانی که قراردادشان به پایان رسیده به‌صورت خودکار تمدید خواهد شد.

البته تمدید قرارداد بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در سال ۱۴۰۰ و تا سه ماه بعد از اعلام پایان رسمی کرونا در کشور، تمدید خودکار قراردادهای اجاره ملاک است.

یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین سقف اجاره‌بها نرخ تورم است که با توجه به شرایط کرونا این نرخ اعلام‌شده به منافع طرفین ازجمله موجر و مستأجر است.

انتهای خبر//ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری