کد خبر: ۴۸۳۴۰
تعداد بازدید: ۱۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
معاملات هفته گذشته بورس و روند صعودی آن نشان دهنده رشد بازار سرمایه و خروج از رنگ قرمز است. اما این وضع تا چه حدی پایدار است؟

به گزارش تجارت امروز؛ در پایان معاملات چهارشنبه گذشته، ۲۳۵ نماد رشد قیمت و ۲۲۲ نماد کاهش قیمت داشتند، به‌عبارت‌دیگر، ۵۰ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۷ درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهام‌داران و فعالان بورس تهران در حالی خود را برای معاملات روز شنبه آماده می‌کنند که شاخص کل ۳ روز صعودی را پشت سر گذاشته است. برای پیش‌بینی بورس امروز –شنبه نوزدهم خرداد- به روند بازار سهام در روز چهارشنبه نگاه می‌کنیم.

در زمان یاد شده شاخص کل بورس ۸۳۵ واحد صعود کرد و به سطح یک‌میلیون و ۲۸۲ هزار واحد رسید. شاخص هم‌وزن نیز ۹۶۰ واحد رشد کرد و شاخص کل فرابورس ۲۶ واحد بالا آمد.

پیش‌بینی بورس امروز

روندهای درونی بازار نشان از توقف روند صعودی بازار دارد. هرچند شاخص توانست سبزپوش بماند اما ارزش معاملات خرد کاهش ۱۴ درصدی داشت و در پایان معاملات عرضه‌ها از تقاضاهای بازار پیشی گرفت.

با توجه به افت نقد شوندگی بازار و کاهش ورود پول حقیقی به نظر می‌رسد بازار با چالش مهمی روبه‌رو است.

در معاملات آخرین روز کاری هفته بسیاری از نمادهای بزرگ بازار افت قیمت داشتند. کاهش قیمت نمادهای بزرگ فولادی گروه فلزات اساسی مانند فولاد، فخوز، کاوه و کویر و همچنین اغلب نمادهای سیمانی مثل ساربیل، سخوز، سشرق، سصفها و سغرب از علل اصلی رشد اندک شاخص کل بورس بود.

پس از انتشار خبر ابلاغیه شرکت توانیر در روز سه‌شنبه مبنی بر کاهش فعالیت شرکت‌های فولادی و سیمانی، قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های این دو گروه کاهش یافت. ناظران بازار علت افت قیمت سهام شرکت‌های صنایع ابلاغ دستور کاهش فعالیت این صنایع برای صرفه‌جویی در مصرف برق می‌دانند. عاملی که می‌تواند بر معاملات روز شنبه نیز سایه بیندازد.

انتهای خبر//ح.ع

بیشتر بخوانید:

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: