کد خبر: ۴۸۳۵۴
تعداد بازدید: ۱۰۳
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
رئیس‌جمهوری گفت: بانک مرکزی باید با شفافیت، دقت و جزییات، میزان تعهدات ارزی و تعهدات رفع شده را به تفکیک در سال‌های مختلف اعلام کند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، دویست و چهلمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد و در آغاز جلسه رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گزارشی از تأمین منابع طرح‌های عمرانی و پیشرفت پروژه ملی آزادراه تهران - شمال ارائه کرد.

در ادامه جلسه نیز گزارش بانک مرکزی از وضع رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و واردکنندگان در سال‌های ۹۷ و ۹۸ ارائه شد.

بر اساس این گزارش در سال ۹۷، بالغ‌بر ۹۵ درصد ارز تأمین‌شده با نرخ ترجیحی برای کالاهای اساسی و دیگر واردات موردنیاز کشور، به‌صورت کالا و خدمات به کشور وارد و رفع تعهد ارزی شده است و موارد عدم رفع تعهد به سازمان تعزیرات و مراجع قضائی ارجاع شده است.

رئیس‌جمهوری با اشاره به برخی ابهامات و اظهارات درباره دریافت ارز توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و چگونگی رفع تعهدات آنان در فضای عمومی و جامعه گفت: بانک مرکزی باید با شفافیت، دقت و جزئیات، میزان تعهدات ارزی و تعهدات رفع شده را به تفکیک در سال‌های مختلف اعلام کند و در این خصوص با توجه به شبهات مختلفی که ایجادشده است، شفاف‌سازی کند.

در این جلسه همچنین وزیر نیرو، گزارشی از طرح‌های آب‌شیرین‌کن ارائه کرد.

با توجه به حساسیت طرح‌های تأمین آب تأکید شد که سیاست حمایت از طرح‌های تأمین آب شرب به‌ویژه در استان‌های کم برخوردار عملکرد مثبت و ملموسی داشته است و از طرح‌های موفقی بوده است که از منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک‌ها برخوردار شده و دولت نیز با توجه به مشکلات تحریمی، در مورد پرداخت اقساط آن‌ها حمایت لازم را به عمل‌آورده است.

رئیس‌جمهوری دراین‌باره گفت: با توجه به جدی شدن مشکل آب و لزوم برخورداری مردم از آب سالم، دولت از چند سال قبل طرح‌های احداث آب‌شیرین‌کن را بخصوص در مناطقی از کشور که بیشتر با مشکل آب شیرین روبرو هستند، در دستور کار قرارداد و طرح‌هایی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یا مشارکت این بخش اجرایی کرد که نیازهای آبی مناطق درگیر کم‌آبی را تأمین می‌کند و این اولویت کماکان در دستور کار دولت و صندوق توسعه ملی قرار دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری