کد خبر: ۴۸۳۵۷
تعداد بازدید: ۸۸
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
حجم گاز غنی برداشت‌شده از ابتدای بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی تاکنون با کسب رکوردی جدید در سال گذشته، به بیش از 8/1 تریلیون مترمکعب رسیده است.

به گزارش تجارت امروز به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، کل میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی از بدو بهره‌برداری تا پایان سال ۹۹ به 1867 میلیارد مترمکعب رسیده است.

همچنین از ابتدای توسعه تاکنون ۲/۲ میلیارد بشکه میعانان گازی از این میدان مشترک برداشت‌شده است.

ارزش محصولات پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار در این پهنه گازی، ۳۳۵ میلیارد دلار (با احتساب هر مترمکعب گاز غنی معادل ۱۸ سنت در سال ۹۶) برآورد شده است.

سهم ذخایر هیدروکربنی ایران از میدان مشترک گازی پارس جنوبی ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز و ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی در مساحتی به وسعت ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع تخمین زده‌شده است.

بررسی آمارهای مربوط به روند توسعه و افزایش تولید گاز غنی در میدان مشترک پارس جنوبی نشان می‌دهد که تا پیش از آغاز به کار دولت یازدهم و در سال ۹۲، ده فاز این میدان (فازهای ۱ تا ۱۰) با بهره‌برداری از ۱۱ سکوی گازی (SPD۱, SPD۲،SPD۳, SPD۴, SPD۵, SPD۶, SPD۷, SPD۸, SPD۹, SPD۱۰, SPD۱۱) به ظرفیت روزانه هر یک ۲۸.۲ میلیون مترمکعب در مدار تولید قرار داشتند تا درمجموع روزانه نزدیک به ۲۸۵ میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک برداشت شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری