کد خبر: ۴۸۳۶۷
تعداد بازدید: ۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
مشکلات بیمه‌های اجباری و صندوق‌های بازنشستگی به دلیل آن است که دولت‌ها خود را مختار می‌دانند تا هر زمانی که لازم داشتند دست در جیب آنها کرده و کسری بودجه خود را جبران کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ صندوق بازنشستگی کشوری متولی بخش مهمی از بازنشستگان کشور است که در خردادماه سال جاری تعداد مستمری‌بگیران آن به بیش از 1/4 میلیون نفر رسید. این رقم فقط طی 5 سال از خرداد 1394 تا 1399 در صندوق بازنشستگی کشور از 1/244 میلیون نفر به 1/473 میلیون نفر افزایش یافت؛ یعنی 18/4% رشد طی 5 سال با متوسط رشد سالانه آن 3/5% که رقم قابل‌توجهی است. این افزایش برای افراد دارای درآمد بدون کار در سرشماری‌ها طی یک دهه، از سال 1385 تا 1395، از 2/25 میلیون به 3/73 میلیون نفر رسید که نشان‌دهنده 65% افزایش است.

ازیک‌طرف موضوع بیمه و تأمین اجتماعی به ما می‌گوید که ازنظر ذهنی تأمین اجتماعی تبدیل به یک ارزش و حق شده و ازنظر عینی نیز یک ضرورت است. به همین دلیل ساختار شغلی که به‌سوی مزد و حقوق‌بگیری حرکت کرده، بیمه و پرداخت کسورات بیمه‌ای را به‌قاعده رفتاری تبدیل کرده است، ازنظر ساختار جمعیتی به‌سوی افزایش سهم سالمندان و بازنشستگان در جمعیت و نیز کوچک و هسته‌ای شدن خانواده و درنتیجه پیچیده و اجتماعی شدن پدیده سالمندان و در ذیل آن بازنشستگان درحرکت هستیم.

 

بیشتر بخوانید:

در طرف دیگر ماجرا فقدان استقلال نهادهای بیمه‌ای و تحت تأثیر سیاسی بودن آن‌ها و نگاه قلک به منابع آن‌ها و نیز وضعیت نابسامان اقتصادی موجب شده است شاخص‌های بیمه‌ای در ایران مرزهای خطر را رد کنند و با توجه به کاهش درآمدهای دولت، فشار زیادی را بر صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ای وارد و بازنشستگان را با وضعیت خطیر مواجه کنند؛ درنتیجه این دو وجهِ ماجرای بیمه در تعارض با یکدیگر قرارگرفته‌اند و بازنشستگان را در شرایط نارضایتی قرار داده‌اند.

به نظر می‌رسد با ایجاد تغییرات اساسی در قوانین بیمه‌ها به‌خصوص بیمه تأمین اجتماعی به‌منظور جلوگیری از دست‌درازی دولت‌ها به آن‌ها برای جبران کسری بودجه خود و البته مستقل شدن صندوق‌های بازنشستگی از نظام سیاسی کشور می‌توان بخش مهمی از معضلات این قشر را حل‌وفصل کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری