کد خبر: ۴۸۳۷۰
تعداد بازدید: ۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
حسین عبداللهی : قیمت‌گذاری بر روی کالا در ایران لحظه‌ای هست، یعنی اینکه اگر الآن نخری چند ساعت یا چند روز بعد باید 2 برابر هزینه کنی.

به گزارش تجارت امروز، متأسفانه این بخش متولی ندارد و همین امر سبب شده است تا فرصت‌طلبان کالاها را باسلیقه خود قیمت‌گذاری کنند.

این روند برای پدران و مادران و یا پدربزرگان ما عجیب است چون‌که در زمان خودشان با بی‌ثباتی قیمت‌ها مواجه نمی‌شدند و اعلام می‌کردند قیمت‌ها تا سالیان سال ثابت بود. لذا بیشتر صحبت‌های ما در دورهمی های کاری یا خانوادگی بحث نافرجامی اقتصاد است، که انتقادهای زیادی بر آن وجود دارد.

چند روز پیش برای خرید وارد مغازه‌ای شدم قیمت کالا را که دیدم با اون چیزی که می‌فروختند به‌طوری عجیبی فرق می‌کرد، اعتراض کردم. صاحب مغازه اعلام کرد آقای محترم مثل‌اینکه تو باغ نیستی. مغازه‌دارها بدبختن چون هر کالایی که می‌فروشند برای جایگزینی آن باید به مبلغ خرید اضافه کنند. اکنون مثل سابق درآمد ندارم و فکر کنم اگر کار نکنم بهتر باشه. بنده هم بدون اینکه چیزی بگم از مغازه خارج شدم.

بااینکه تعزیرات داریم اما تا حالا نشنیدم برخورد جدی با گران‌فروشان داشته باشند، همین عامل موجب سردی مردم از نظارت‌شده است.

ناگفته نماند برخی از مغازه‌داران هم با سنبه پر با مشتری برخورد می‌کنند و اصلاً اعتقادی به سیستم نظارتی ندارند و در زمان اعتراض، با تندی برخورد می‌کنند.

 اگر به اقتصاد در حد کلان نگاه شود سرچشمه بی‌ثباتی را لمس می‌کنیم، چرا نباید اقتصاد پایدار داشته باشیم، چرا در اقتصاد آخریم، چرایی‌های زیادی وجود دارد که بی‌پاسخ است.

اکثر تولیدکنندگان کشور به‌جای تولید، دلالی می‌کنند، در "پرس‌وجویی ساده" از آنان متوجه علت می‌شویم.

وجود مالیات‌های سنگین بر صنعتگر و تولیدگر از دیگر دلایل شکست کمر صنعت است. خیلی از صنعتگرها برای اینکه خود را درگیر کار اداری نکنند سرمایه‌شان را در بخش ساخت‌وساز و یا بهره سوق دادند.

چینی‌ها برای اینکه جای صنعتگر ایرانی را پر کنند سرمایه‌گذاری‌های مضاعفی در ایران انجام دادند.

افتخار هر کشوری به صنعتش است سهم ایران از این افتخار چقدر است؟ اکثر کالاهایی که وارد کشور می‌شود یا چینی یا هندی و یا تایوانی است اما در آن کشورها یک کالای ایرانی یافت نمی‌شود.

تأسف در چه حد، قشر ضعیف در چه حد باید له شوند، مردم چقدر باید تحمل کنند. امید است با آمدن رئیسی با تمام مشکلات موجود خداحافظی کنیم.

انتهای یادداشت//

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری