کد خبر: ۴۸۳۸۳
تعداد بازدید: ۲۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی با اشاره به اینکه دکتر فیرحی از پیشگامان تطبیق دین و دنیای معاصر است، گفت: ایشان می‌دانست که آن‌سوی «استبداد دینی» الزاماً «بی‌دینی» نیست؛ بلکه «جمهوری اسلامی» است.

به گزارش تجارت امروز به نقل از جماران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای ستاد نکوداشت مرحوم دکتر داود فیرحی استاد فقید علوم سیاسی که در قم برگزار شد، با تمجید از عزم برگزاری این بزرگداشت افزود: آقای فیرحی یکی از پیشگامان انطباق دین با شرایط جدید در دوره معاصر است. او مسئله‌ها و اقتضائات دنیای جدید را بیش‌ازحد متعارف میان طلبه‌ها می‌شناخت وتوام با دین‌داری، دین را می‌شناخت و درک آن را داشت.

وی اعلام کرد: گاهی یک نفر درد دین دارد، اما شنا حتی از دین و نیز دنیای جدید ندارد که طالبان وداعش از نمونه‌های آن هستند. عده‌ای هم هستند که دین را می‌شناسند اما درد آن را ندارند و به این فکر نمی‌کنند که باید در دنیای امروز برای دین کاری کرد.

سید حسن خمینی خاطرنشان کرد: گروهی هم دنیا را نمی‌شناسند و شناختی از مسائل و روابط و علوم و اقتضائات جدید ندارند. اما مرحوم آقای فیرحی دنیای جدید را به‌صورت علمی شناخته بود و هم‌زمان علم دین و درد دین را داشت.

سید حسن خمینی با اشاره به تحصیل دکتر فیرحی در رشته علوم سیاسی و کنش گری‌های سیاسی وی گفت: دکتر فیرحی از پیشگامان تطبیق دین و دنیای معاصر است که ناشی از ویژگی‌های یادشده است.

یادگار امام درباره آثار به‌جامانده از دکتر فیرحی گفت: آقای فیرحی می‌دانست که آن‌سوی «استبداد دینی» الزاماً «بی‌دینی» نیست؛ بلکه «جمهوری اسلامی» است. او تلاش کرد که هرچه بیشتر از مشکلات مفهومی و مصداقی این واژه جدید کاسته شود. علاقه او به امام هم بسیار زیاد بود که بخش عمده اینکه برای این میراث امام یعنی جمهوری اسلامی کارکرده بود ناشی از همین علاقه‌مندی است. آن مرحوم تلاش وافری کرد تا هم پارادوکس‌های درونی و هم چالش‌های بیرونی این حقیقت جدید را بزداید و کتب مرجع بسیار خوبی هم در این زمینه نگاشته است که کم‌نظیر است و در برخی موارد، مشابه و مانندی ندارد.

وی با اشاره به تضعیف عملی جمهوریت در کشور، تصریح کرد: امروز در عرصه نظر همگان جمهوریت را پذیرفته‌اند اما در عمل این رکن مهم تضعیف‌شده است. از همین رو، می‌توان این بخش از دیدگاه‌های مرحوم دکتر فیرحی را در برهه کنونی دنبال کرد.

یادگار امام در پایان در خصوص ویژگی‌های شخصیتی مرحوم دکتر فیرحی گفت: در او منیت شخصی دیده نمی‌شد و به دنبال اثبات شخصیت خود نبود که به همین خاطر همه به او علاقه داشتند.

در ابتدای این دیدار آقای دکتر یوسف خان محمدی دبیر ستاد نکوداشت دکتر فیرحی و حجج‌اسلام حسن پویا و مهدی پور حسین، گزارشی از برنامه‌های این ستاد را ارائه کردند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری