کد خبر: ۴۸۳۸۴
تعداد بازدید: ۳۶۸
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اجازه کمبود دارو نمی‌دهیم، گفت: مقوله سلامت امری سیاسی و جناحی نیست و ما در دعوای میان کسی قرار نمی‌گیریم.

به گزارش تجارت امروز، سعید نمکی در نشست ستاد استانی کرونا در هرمزگان افزود: ما در نظام سلامت خودمان را مکلف به این می‌دانیم که به مردم رسیدگی کنیم.

او ادامه داد: به نظرم رتبه استان هرمزگان و مجموعه دانشگاه در اولین رتبه‌های کشوری است. ما قبلاً پیک‌های وحشتناکی را در برخی از استان‌ها طی کردیم ولی همکاران ما با حمایت و همکاری گروه استان اجازه بروز پیک را ندادند والان هم هیچ دستاوردی برای من و همکارانم در وزارت بهداشت نیست و همه دستاوردها متجارت امروز علق به کادر سلامت و تلاش‌ها و حمایت‌های شما است.

نمکی گفت: ما برای ارسال اکسیژن ساز، بیمارستان شریعتی، بخش‌های جدید در بیمارستان شهید محمدی کم نگذاشتیم و سال سختی بود و مشکل ارز هم داشتیم و سالی سخت‌تر از سال 99 نبود ولی خدا کمک کرد و 14 هزار تخت را در این سال و با همه مشکلاتی که بود، آماده خدمت کردیم. بیش از 490 اکسیژن ساز در کشور ایجاد کردیم.

وزیر بهداشت همچنین به وضع آزمایشگاه‌های کوئید در کشور اشاره کرد و گفت: ما در روز اول فقط دو آزمایشگاه داشتیم اما اکنون بیش از 420 آزمایشگاه داریم و در هرمزگان 5 آزمایشگاه پی سی آر راه‌اندازی شد ولی بازهم کم است و من این را می‌پذیرم.

نمکی از استاندار هرمزگان خواست تا رعایت پروتکل‌ها در استان بالا برود و این ارتباط معناداری است که بتوانیم از شمار بیماران و بستری‌ها بکاهیم.

وی به ناشناخته بودن رفتار ویروس کرونا اشاره و گفت: بهترین راه این است که رعایت پروتکل‌ها را به حداکثر برسانیم و عزیزان طرح شهید سلیمانی در بیماریابی محله محور و شناسایی موارد ابتلای نزدیک و اولیه، کار را تشدید کنند و هرچقدر کیت لازم بود نیز ما ارسال خواهیم کرد.

وزیر بهداشت به افزایش شمار مراکز 16 ساعته نیز اشاره و خاطرنشان کرد: هر چه این مراکز 16 ساعته و درمان با داروی ضدویروس را زودتر و در روزهای طلایی شروع کنید، در روزهای بعد بستری کمتری نیز خواهید داشت.

وی درباره آمپول رمدیسیور نیز گفت: ما نمی‌گذاریم که کمبودی باشد و بیمه‌ها باید مطالباتشان را زودتر بپردازند و بدهی دارو و بیمارستان نداشته باشید و اگر معوقانی وجود داشته باشد من خودم پیگیری خواهم کرد.

نمکی گفت: یکجاهایی در درمان سرپایی کم آورده‌اید و یک دوره‌ای تحت تأثیر کمبود دارو و یا آزمودن، کم آورده‌اید و این موج بیمار بستری حاصل کم‌توجهی در یک مقطعی است و باید بررسی کنید و علی‌رغم مدال‌هایی که دارید، باید این را جبران کنید.

وزیر بهداشت گفت: وجود تنها 16 مرکز درمان سرپایی در استان باوجود چنین پیک سنگینی، خیلی کم است و باید افزایش دهید و هزینه‌های آن را ما تأمین می‌کنیم.

نمکی از استاندار هرمزگان خواست تا مشارکت صنایع در امور درمانی را نیز بیشتر پیگیری کند.

وی درباره کمبود تخت نیز گفت: با نیروهای مسلح هماهنگی کرده‌ایم که کانکس‌ها و کانتینرهای خود را آماده کنند و این‌ها در حال حمل است و 120 تخت جدید در این قالب به استان اضافه خواهد شد و اجازه نخواهیم داد که هیچ بیماری (حتی بیمار ضربه‌مغزی) و ... پشت درب هیچ بیمارستانی سرگردان بماند.

وزیر بهداشت اعلام کرد: وقتی همه  برای بدنام کردن جمهوری اسلامی و پایمال کردن خون شهدا و سلب اعتماد مردم از نظام و گسست اجتماعی بسیج شده‌اند، برخی نباید بر شیپور بی‌اعتمادی بدمند. با کافران چه‌کارت گر بت نمی‌پرستی.  این‌که در اوج خاموشی‌ها و کمبود برق و نگرانی مردم، منم بیایم و چیزی بگذارم  که مردم در اثر بی‌برقی در بیمارستان‌ها نفسشان بندآمده و وقتی می‌پرسیم که از کجا این فیلم را آورده‌ای، می‌گوید: نمی‌دانم.

نمکی گفت: وقتی نماینده محترم کیس عقرب‌زدگی را که در منطقه‌اش رخ‌داده، بامتانت و وقار مطرح می‌کند، این نشانه این است که شرایط کشور و آبروی نظام که در عرصه بین‌المللی به چه وابسته است.

وی همچنین اضافه کرد: من می‌دانستم که کجا را تحویل می‌گیرم اما خبر از سیل و کرونا و بحران و ... نداشتم وگرنه زودتر می‌آمدم. وقتی آبروی من در کف است هرچه که می‌خواهید فحش دهید و به من بدهید. من اگر 10 سال بدوم به‌اندازه یک قطره خون شهدا نیست و هر روستا و شهری می‌روم مدیون خون شهدا هستم.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری