کد خبر: ۴۸۳۸۶
تعداد بازدید: ۱۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۳
رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش یارانه مراکز بهزیستی و همچنین حق پرستاری افراد دارای ضایعه شدید و خیلی شدید وابسته به بستر خبر داد و گفت: از این هفته به ازای هر فرد نگهداری شده در مرکز شبانه‌روزی نگهداری سالمندان، معلولان و روان مزمن، 2 میلیون تومان پرداخت می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، وحید قبادی دانا در نشست خبری به مناسبت چهل و یکمین سالروز تأسیس سازمان بهزیستی کشور افزود: 3 سال پیش، مبلغ یارانه مراکز به صورت دستی بالغ ۶۴۰ هزار تومان در ماه بود که گاهی دچار تأخیر می‌شد اما این مبلغ در سال ۹۷ به ۷۷۰ هزار تومان و از این هفته به 2 میلیون تومان می‌رسد.

وی یادآور شد: این مبلغ به ازای هر فرد مجهول الهویه در مراکز بهزیستی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود که در کیفیت زندگی تأثیر گذار خواهد بود. در سال ۹۷، ۳۹ هزار نفر این یارانه را دریافت می‌کردند که امسال این تعداد به ۴۷ هزار نفر افزایش یافته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه خانواده محوری یکی از سیاست‌های اصلی بهزیستی است، افزود: افراد دارای معلولیت باید حمایت شده و خانواده توانمند شود. بنابراین یارانه مراکز روزانه توانبخشی نیز که در سال ۹۷، ۱۲۲ هزار تومان بود، امسال به یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافته و ۱۷۷ درصد رشد داشته است.

قبادی‌دانا با اشاره به افراد دارای ضایعه‌نخاعی شدید و خیلی شدید وابسته به بستر نیز گفت: هر سال بر اثر تروما و تصادف جاده‌ای حدود دو هزار نفر به این افراد اضافه می‌شود. در سال ۹۷، ۲۰ هزار نفر از این افراد را تحت پوشش حق پرستاری در منزل داشتیم که مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شد و در سال ۹۹ به ۶۱۰ هزار تومان یافت و از این هفته به یک میلیون تومان افزایش می‌یابد. به عنوان سرانه لوازم بهداشتی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان نیز روی کارت بانکی آنها شارژ خواهد شد.

وی درباره مراکز شبه‌خانواده نیز گفت: حدود ۶۰۰ مرکز شبه خانواده داریم که به طورمیانگین در آنها ۱۰ تا ۱۵ فرزند نگهداری می‌شوند که بهزیستی به آنها یارانه می‌دهد. در سال ۹۷ به ازای هر فرزند مبلغ ۴۲۰ هزار تومان پرداخت می‌شد که در سال ۱۴۰۰ این مبلغ به یک میلیون تومان برای فرزندان کمتر از ۱۲ سال و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای فرزندان بالای ۱۲ سال و برای کودکان دارای معلولیت نیز این مبلغ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: از پایان تیر ماه این تغییرات اعمال و به صورت شفاف روی کارت خیریه‌ها شارژ می‌شود. این مبلغ بین ۱۳۸ تا ۲۵۷ درصد افزایش یافته است.

قبادی‌دانا افزود: کودکانی هستند سرپرست مؤثر ندارند اما نزدیکانی دارند که می‌توانند از آنها نگهداری کنند، بنابراین بهزیستی برای این دست از قوم و خویش‌ها مبلغ امداد درنظر گرفته که این مبلغ در سال ۹۷، ۳۵۰ هزار تومان بود که به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در پایان تیر ماه افزایش می‌یابد و نسبت به گذشته ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اجرای برنامه‌های غربالگری شنوایی نوزاردان و غربالگری بینایی کودکان سه تا ۶ سال گفت: در سال ۹۹، حدود دو میلیون نفر کودک سه تا ۶ سال مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند که ۳۳ هزار نفر از آنها مشکلات بینایی داشتند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در کمیته پیشگیری از کرونا حدود ۹۵ هزار دوز واکسن برای کسانی در مراکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند، تزریق کردیم به آن معنا که بیش از ۸۰ درصد کسانی که در مراکز شبانه روزی هستند واکسن کرونا را دریافت کردند و مقایسه آمار چهار ماهه امسال با مدت مشابه سال گذشته - که واکسیناسیون انجام نشده بود - نشان می‌دهد میزان ابتلا و فوت در مراکز بهزیستی ناشی از کرونا کاهش یافته است.

قبادی‌دانا خاطرنشان کرد: میزان فوتی‌ها ۸۳ درصد و میزان ابتلا به ویروس کرونا طی چهار ماه نخست امسال ۹۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد مددجویان دوز دوم را نیز دریافت کردند، افزود: متاسفانه ۵۲۹ نفر از ۵۱ هزار نفر ساکن در مراکز بهزیستی به علت کرونا جان خود را از دست دادند. همچنین ۸۵۰۰ نفر به کرونا مبتلا شدند که بسیاری از آنها بهبودی کامل یافتند.

او درباره برخی مشکلات استخدام نابینایان گفت: جایی که حقوق افراد دارای معلولیت تضییع شود پیگیری می‌کنیم اما اگر شرایط ماهوی شرایط کار ندهد، چاره‌ای نیست اما مشکل استخدام برای نابینایان حل خواهد شد و همکاران در دبیرخانه پیگیری و اجرای قانون در حال پیگیری آن است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: درباره مستمری خانواده زیر پوشش افزایش قابل توجهی شاهد بودیم. در شرایط که در سال ۹۲ میزان مستمری ۵۳ تا ۱۰۰ هزار تومان بود امروز به ۳۵۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته که می‌توانند تأمین کننده حداقل‌های نیاز باشد.

قبادی دانا افزود: اکنون یک میلیون و ۸۰ خانوار مستمری بگیر، یک میلیون و ۵۵۰ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی هستند و ۵۱ هزار فرد دارای معلولیت، سالمند و بیمار روان مزمن که شرایط نگهداری در خانواده را ندارند در مراکز شبانه روزی توانبخشی بهزیستی هستند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری