کد خبر: ۴۸۳۹۰
تعداد بازدید: ۲۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
یک زوج درمانگر و مشاور خانواده با اشاره به این‌که تعارض زناشویی امری طبیعی است اما رفع آن نیازمند مهارت است، گفت: ما نسبت به جدایی عاطفی آمار موثقی نداریم، زوجینی که دچار جدایی عاطفی شدند بسیار دیر و بعضاً ۱۰ و حتی ۱۵ سال پس از طلاق عاطفی برای رفع این مشکل به درمانگر مراجعه می‌کنند.

به گزارش تجارت امروز، دکتر فریبا روایی افزود: هرچند در چنین شرایطی درمانگران می‌توانند به زوجین کمک کنند اما همان‌گونه که سال‌ها طول کشید زوجین به طلاق عاطفی برسند، مدت‌ها نیز طول می‌کشد تا این شرایط را درمان کنند که خود نیازمند مشارکت زن و مرد برای تغییر شرایط است.

این روان‌درمانگر معتقد است که خواست ازدواج مسئله‌ای است که از دوران کودکی برای افراد وجود داشته و کودکان دربازی‌های کودکانه خود خواهان ازدواج و عروس و داماد شدن بودند، ازاین‌رو این خواست در دوران بزرگ‌سالی نیز وجود دارد به‌طوری‌که اغلب دختران و پسران به‌قصد ازدواج با یکدیگر آشنا شده و خواهان به نتیجه رسیدن این آشنایی هستند.

وی رفع شدن نیاز به "نوازش" را ازجمله فواید ازدواج دانست و تصریح کرد: نیازهای اساسی انسان نظیر نیاز به عشق، محبت، تعلق‌خاطر، بقا، آزادی، قدرت و... در ازدواج برآورده می‌شود و نکته مهم آن است که در ازدواج باید نیازهای هر دو طرف رفع شود.

او اظهار داشت: ازدواج باید رابطه‌ای برنده باشد و این همان مسئله‌ای است که در صورت عدم رعایت شاهد زوجینی خواهیم بود که علیرغم آغاز زندگی با عشق و محبت اما از همسر خود رضایت و محبت دریافت نکرده‌اند.

این روانشناس با تأکید بر اینکه باید در مسئله ازدواج نگاهی جمال شمول داشته باشیم، ادامه داد: در معنای اساسی زندگی معنای ازدواج نیز وجود دارد. اگر ازدواج را هدفی برای رفع نیازهای اقتصادی و عاطفی و تنهایی و ... خود ببینیم با مشکل مواجه خواهیم شد. ما در مسیر رشد به همراه همسرمان تکامل پیدا می‌کنیم و می‌توانیم به یکدیگر کمک کنیم و این همان نگاه درست به ازدواج است.

او در ادامه سخنانش با اشاره به این‌که خیلی از تصمیم‌های دختران و پسران جوان احساسی است و تعقلی نیست، افزود: جوانان تکانشی تصمیم و انتخاب می‌کنند. گاهی والدین به دلیل علاقه زیاد به بچه‌ها برای آنان در مسائل مختلف تصمیم‌گیری می‌کنند درحالی‌که با این کار به آنان یاد می‌دهند که تصمیم‌گیری و انتخاب مطیعانه داشته باشند.

همچنین جوانان باید مدنظر داشته باشند که با یک فرد ازدواج نمی‌کنند بلکه با یک خانواده ازدواج می‌کنند چراکه آن‌ها با خانواده همسر در تماس هستند و موضوع هم کف بودن خانواده‌ها و دختر و پسر در امر ازدواج بسیار اهمیت دارد.

دختران باید بدانند هنگامی‌که آقایی شمارا پسندیده است یعنی به دنبال فردی خاص و ویژه نظیر شما بوده است، بنابراین این اطمینان را به خود داشته باشید و از همه جوانب خود را خاص و ویژه ببینید.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری