کد خبر: ۴۸۴۰۶
تعداد بازدید: ۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱
براساس آخرین داده‌های مرکز آمار روند نزولی نرخ بیکاری در بهار ۱۴۰۰ همچون فصل‌های قبل ادامه داشت و در این دوره به 8/8 درصد رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک درصد کاهش یافته است.

به گزارش تجارت امروز، بررسی نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که بیش از ۴۹۹ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و بیکار) افزوده شده است.

این میزان در فاصله بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۱۳۹۹ کاهشی معادل یک و نیم میلیون نفری داشته است.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۰.۴ درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه پارسال ۷۱۳ هزار نفر افزایش داشته است.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۴۸.۸ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۲ درصد و کشاورزی با ۱۷.۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آن است که ۲۲.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۰ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۲.۴ درصد کاهش‌یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار امسال، ۱۵.۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ۱۳۹۹، به میزان ۱.۱ درصد کاهش‌یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در این دوره، ۹.۸ درصد جمعیت شاغل، ‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیر کاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کارکرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۶.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کارکرده‌اند.

پارسال نرخ بیکاری در کشور هم‌زمان با شیوع بیماری کرونا همچنان منفی بود. این نرخ به ترتیب در بهار ۹۹ برابر ۹.۸ درصد، در تابستان ۹.۸ درصد، در پاییز ۹.۴ درصد و در زمستان ۹.۷ درصد بود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری